zvláštní poděkování
Volný.cz

FOK zahraje s dirigentskou hvězdou Vladimirem Fedosejevem

Jan Mráček ml. a FOK

autor: Petr Dyrc   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 28. a 29. listopadu 2018 ve Smetanově síni Obecního domu koncert s dirigentem Vladimirem Fedosejevem a houslistou Janem Mráčkem, který zahraje Čajkovského Houslový koncert D dur. Dále zazní Symfonické tance Sergeje Rachmaninova. Před koncertem 29. listopadu se uskuteční setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu.
Dirigent a hudební ředitel Čajkovského symfonického orchestru Vladimir Fedosejev je skutečnou legendou.

Působením na baletní a operní scéně se vepsal do dějin stejně jako dirigováním koncertů. Řídil produkce v La Scale, byl osm let šéfdirigentem Vídeňských symfoniků, častým hostem orchestrů v Tokiu, Mnichově, Berlíně, Paříži, Clevelandu či Pittsburghu a s fascinujícím elánem stále sklízí úspěchy po celém světě. „Dirigentské umění vyžaduje velmi specifický druh hudebního talentu. Stejně jako zpěvák musí mít i dirigent určitý ‚hlas‘ nebo dirigentský dar. Pan Fedosejev je jeden z těch šťastlivců, kteří tento druh nadání mají,“ napsal o něm hudební skladatel Tichon Chrennikov. S českým houslovým virtuózem Janem Mráčkem se poprvé Vladimir Fedosejev setkal loni ve Švýcarsku, kde jej nadchlo jeho provedení Čajkovského Houslového koncertu.
Letos je tomu 140 let od doby, kdy Čajkovskij Houslový koncert zkomponoval. Za téměř půl druhého století vzniklo mnoho verzí tohoto velkolepého díla, které se zařadilo mezi nejznámější houslové koncerty vůbec. O popularitu koncertu se na přelomu devatenáctého a dvacátého století zasloužil český houslista Karel Halíř. Nyní se konečně znovu dočkáme uvedení originální verze skladby, a to opět s výjimečným českým houslistou.
Slovo dramaturga Martina Rudovského:20. dubna 2017 se odehrál v Curychu pamětihodný koncert. Velký orchestr Petra Iljiče Čajkovského dirigoval jeho legendární šéfdirigent – je jím od roku 1974 – Vladimir Fedosejev. Vlevo od něj, na pozici sólisty, houslista Jan Mráček. Byla to láska na první poslech i proto, že si společně pohráli s Fedosejevovým rodným Čajkovského houslovým koncertem. A protože i v hudbě platí sportovní pravidlo, že vítězná sestava se nemění, poprvé v dějinách orchestru zveme do Prahy tohoto věhlasného dirigenta, mimo jiné bývalého šéfdirigenta Vídeňských symfoniků, po kterém je dokonce pojmenována jedna planetka. Mimochodem pokud bude Jan Mráček postupovat v současném trendu, i jeho kariéra bude hvězdná.“

Vstupenky + termíny na www.fok.cz.

19.11.2018 18:11:10 Redakce | rubrika - Koncerty