zvláštní poděkování
Volný.cz

Jubilejní ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného

Pierre-Laurent Aimard (Foto: Marco Borggreve)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Začal jubilejní pátý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Pořádá jej Pražské jaro a tvoří jakousi protiváhu k velkému květnovému festivalu: je malou, na klavírní literaturu úzce zaměřenou akcí.
Oba festivaly však spojuje úsilí přinášet zážitek ze světové interpretační úrovně. Nejinak tomu bude letos. Do 28. listopadu 2017 se pražské publikum může těšit na skvělou sestavu klavíristů, z nichž každý reprezentuje jedinečný umělecký pohled, každý přináší povznesení pražské koncertní sezóny.

Těší nás možnost objevovat skrze nové talenty – proto se letošním debutantem festivalu stane francouzský rodák David Fray, jenž skloubí zdánlivě protikladné vlastnosti mladické energičnosti a svéhlavosti s nebývalou kultivovaností. „Nic nepůsobí předpřipraveně, každá repetice se objeví v novém světle. Ani po čtyřech přídavcích se publiku nechtělo opustit koncertní sál,“ napsal jeden kritik po Frayově berlínském recitálu.
Reprezentantem české klavírní školy bude Tomáš Víšek, jenž přinese zajímavé svědectví o Rudolfu Firkušném jako skladateli. Poměrně málo je známá skutečnost, že skladatelské školení Firkušný získal u samotného Leoše Janáčka.
Pierre-Laurent Aimard je mistrem nejmenšího hudebního detailu a klíčovou osobností dnešního hudebního světa. Také na svém druhém vystoupení v rámci našeho festivalu zůstane věrný Bachovi – tentokrát zahraje jeho Goldbergovy variace.
Letošní novinkou je koncert věnovaný hře na dva klavíry v podání temperamentního sesterského dua Khatii a Gvantsy Buniatishvili. „Gvantsa je zemí, já vzduchem,“ odpovídá Khatia na otázku, jak při společné hře vyvažují celkový zvuk. „Sesterské spříznění je skvělým předpokladem pro spontánní hru – jedna na druhou dokonale slyšíme, můžeme si užívat téměř bezmeznou volnost.“
Termíny koncertů + vstupenky naleznete na www.firkusny.cz.

20.11.2017 13:11:42 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Moře (MDP)

Články v rubrice - Festivaly

Lípa Musica vyvrcholí oslavami 100 let republiky

Radek Baborák

17. ročník MHF Lípa Musica vrcholí. Tento týden završí svoji německou část návratem s uměleckým garantem
R ...celý článek


Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2019

Pražské jaro (Zdroj: Facebook PJ, foto: Zdeněk Chrapek)

Již nyní je možné se přihlásit do mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019, která se bude konat v oborech ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Jihočeské divadlo a 100 let „republiky”

Z plakátu Elity

Měsíc říjen patří výročí vzniku samostatného Československého státu. K výročí se hlásí i Jihočeské divadlo a k celý článek

další články...