zvláštní poděkování
Volný.cz

Jan Tříska: Kdo nemá energii, nemůže být herec…

Herec Jan Tříska (Odcházení)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V neděli 23. července 2017 odstartuje série šesti představení Pocta Shakespearovi. Původně měl být tento výjimečný projekt jednorázovou oslavou loňského významného výročí legendárního dramatika. Unikátní představení Letních shakespearovských slavností se ovšem setkalo s tak mimořádným ohlasem diváků i kritiky, že se ho organizátoři rozhodli uvést i letos. Komponovaný večer připravil pan profesor Martin Hilský, jenž přeložil kompletní Shakespearovo dílo. Humorné i vážnější dialogy a sonety v podání oblíbených herců, to vše obohaceno živou hudbou a zpěvem. Večerem v režii Václava Lautnera provází Martin Hilský, v hlavní roli se představí Jan Tříska, který nám mailem odpověděl na několik otázek…

 • Se Shakespearem jste se setkávat už od počátku své herecké tvorby. Proměnil se nějak váš vztah k tomuto autorovi během těch dlouhých let?
  Ano. Povrchní obdiv se proměnil v hlubokou lásku.
 • Legendární inscenace Romea a Julie z roku 1963 je proslavená. Méně lidí ovšem ví, že jste se už o něco dříve – v roce 1961 - setkal na jevišti Národního divadla s Králem Learem, kde jste hrál Edmunda. Jak na tu dobu s odstupem let vzpomínáte?
  Zdeněk Štěpánek hrál Krále Leara. Marie Tomášová Cordelii. Já Edmunda. V uhrančivé choreografii profesora Plcha jsme šermovali těžkými širokými meči.
 • Je to už dosti dlouho, co jste hrál Krále Leara na Letních shakespearovských slavnostech. Tu otázku jste asi slyšel mnohokrát, ale přesto se zeptám – jak se Vám podařilo nakumulovat tolik energie, že jste zvládl tak dlouhou sérii hraní, jako Lear?
  Jsem na těžkou práci zvyklý. Energie je nám dána. Za tu nemůžeme. Kdo nemá energii, nemůže být herec.
 • Nakolik Vás hraní vyčerpává emocionálně? Jste schopen se od postavy oprostit. Jinými slovy, oddělit roli od normálního života?
  Herectví je velmi emocionální. Postava, kterou hraji, mne provází všude. Nemohu jí uniknout. Nemám kam.
 • Co byste poradil mladým hercům? Jaké návyky by si měli osvojit, aby dokázali toto náročné povolání zvládat?
  Co já mohu radit? Absolutně nic. Ve vzácně světlé chvilce Král Lear řekne: „Jsem starý a pošetilý“.
 • Nakolik je pro vás u herectví důležitá emocionalita, a nakolik je to věc techniky a praxe?
  Cit a intuice. Instinkt a inspirace. To ostatní přijde později. Anebo, mělo by přijít.
 • Jaká je vaše nejoblíbenější shakespearovská postava? A které motto (citát) ze Shakespeara je pro dnes nejvíce aktuální?
  Když se skloníte nad truhlou plnou drahokamů, který ze skvostů si oblíbíte nejvíc? Polonius v Hamletovi, ne právě člověk, kterého byste chtěli mít za kamaráda, neočekávaně řekne: “Brevity is the soul of wit”. Po staletí citováno znovu a znovu. To miluji.
 • Jak se vám spolupracuje s mladšími českými herci?
  Velmi dobře. Znamenitě. Ale musíte se také zeptat jich.
 • Zahrál jste si někdy Shakespeara v angličtině?
  Calibana v The Tempest. Slavná insenace v The Guthrie Theatre. Prince v Romeo and Juliet. Obě inscenace se hrály bez přestávky několik let. To je dodatek k vaší otázce o energii.


 • Představení začínají obvykle ve 20:30. Kompletní informace o termínech představení, cenách vstupenek nebo možných slevách naleznete na www.shakespeare.cz.

  17.7.2017 13:07:55 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory

  Časopis 25 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Tanec Praha

  Články v rubrice - Rozhovory

  Tomáš Dianiška: Prý nejsem milovníkem na první pohled…

  Tomáš Dianiška

  Herec a dramatik Tomáš Dianiška je prostě v kurzu. Jako herec na domovské scéně Divadla pod Palmovkou, ale tak ...celý článek  Časopis 25 - sekce

  OPERA/ TANEC

  To bylo Pražské jaro 2018

  To bylo Pražské jaro 2018
  Nejzajímavější okamžiky, rozhovory a postřehy ze 73. ročníku mezinárodního hudebn celý článek

  další články...

  LITERATURA/ UMĚNÍ

  České filmy 26. týden

  Aleš Bilík (Křižáček)

  Vrásky z lásky
  Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý v komedii o střetnutí dvou lidských osudů a charakter celý článek

  další články...