zvláštní poděkování
Quantcom.cz

TRNKY A HVĚZDY - ať září dál…

Trnky a hvězdy (Městské divadlo Zlín)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Zlín představilo v sobotu 23. dubna 2022 v Divadle Na Vinohradech inscenaci Martina Františáka TRNKY A HVĚZDY - sága rody Jelínků. Celý děj inscenace zapadá do zdejšího kraje. Města - Vizovice, Zlín a Luhačovice, jsou mezi sebou v okruhu do dvaceti kilometrů.
Městské divadlo Zlín pravidelně zařazuje do dramaturgického plánu inscenace o tématech a o osobnostech zdejšího kraje (např. JE TŘEBA ZABÍT SEKALA (2011); PALUBNÍ DENÍK HANZELKY A ZIKMUNDA (2013); BAŤA TOMÁŠ, ŽIVÝ (2014); ŽITKOVSKÉ BOHYNĚ (2014) a JÁ, BAŤA (2017)). Divadlo tak naplňuje svou osvětovou funkci, případně díky divadelnímu ztvárnění dochází ke katarzi. Jak si stojí Trnky a hvězdy?

Příběh o rodině Jelínků se začíná obyčejným paběrkováním, tedy sběrem plodin na cizím poli po sklizni (ať už jsou to brambory, kukuřice nebo v případě obilí se jedná o kláskování…). Tady se schází rodina Hlaváčů ve švestkovém sadu, oproti běžným zvyklostem, kdy by měli sbírat jen spadané trnky, si občas dopomohou “klácením” či třeba třesením stromu… Není to až tak moc v souladu s křesťanskými hodnotami, ale … Dané sady koupil přece Žid z Luhačovic. Velký vítr naznačuje příchod bouřky. Místní strážník varuje, že přijíždí majitel.
Autor Martin Františák zachycuje důležité milníky místní historie pálenky, která sahá do 16. století. Patří mezi ně příchod rodiny Jelínků do Vizovic v čele se Zikmundem Jelínkem, dále budování palíren, odchod Zikmunda Jelínka na odpočinek roku 1919, rozdělení podniku roku 1926 oběma bratry, kdy vzniká značka Rudolf Jelínek a zachovaná je značka Zikmund Jelínek synové. Dále první export košer pálenky do USA. Vše je doprovázeno vírou - křesťanskou a židovskou, zvyky a obyčeji, nástinem soukromí rodiny a hlavně soužití s místními lidmi.
V tomto směru režisér Petr Štindl velmi dobře pracuje s celým hereckým souborem, ať už se jedná o jednotlivé výstupy hlavních hrdinů, nebo ansáblové výstupy zejména oslavy, ochotnické hraní divadla, žehnání hasičské stříkačky… Výborně využívá scénu Petra B. Nováka. Té dominuje švestka v levé části jeviště a na horizontu stylizované kopce, charakteristické pro zdejší krajinu. Ty vymezují údolí, zejména to kolem Razova, to nabízí výhodné podmínky pro pěstování slivoní. Přeneseně jsou kopce důležité v životě člověka - jednou jsi nahoře, jednou dole. Na jednom z kopců se poté objevují náhrobky zesnulé paní Jelínkové a Zikmunda Jelínka. Režisér vede herce pro práci s emocemi a ty doslova k divákovi prýští v silném proudu. Hlediště dýchá spolu s herci, zejména v napjatých situacích - příchod války, povodeň, antisemitistické nálady, nevěra, úmrtí…

Gustav Řezníček představitel Hlaváče, dává postavě patřičnou rozšafnost, selskou náturu. Marta Bačíková, jeho žena, trpělivě snáší jeho povahu, zdá se, že sama má máslo na hlavě zejména ve věrnosti k manželovi, ale v každém případě dává najevo starostlivost a péči. Zikmund Jelínek v podání Radoslava Šopíka je přiměřeně diplomatický, snaží se vyjít s každým, zejména vyniká jeho taktika v jednání s lidmi. Rozdal by se pro každého. Bohatství je pro něj zdroj pro konání dobra. Velmi výrazně zahrál smutek nad skonem své manželky (Eva Daňková), ale vedle citového rozpoložení si dokáže v hospodářství a vedení rodiny zachovat chladnou hlavu.
Jeho synové - Zdeněk Lambor, Rudolf, starší syn, a Marek Příkazký, Vladislav, mladší syn, drží pohromadě. Každý je povahově jiný. I když by se zdálo, že Rudolf je zhýralý a rozhazovačný, dává najevo pevnou vůli jít si za svým snem a dosáhnout cíle. Více citlivý Vladislav, je na druhou stranu v obchodě drsný a vypočítavý. Důležité je, že drží pohromadě jako rodina. Jejich protějšky: Kateřina Liďáková, Irena Jelínková, manželka Rudolfa, a Marie Vojtěchová, Ida Jelínková, manželka Vladimíra, dotvářejí rodinný kolorit. Zejména ve stesku po svých partnerech, kteří jsou oba zaneprázdnění prací.
Velký herecký oblouk mají také Rostislav Marek, kněz, a Josef Koller, Zdeněk Knoll, a Zdeněk Julina, Radun. Rostislav Marek se snaží udržet celou vesnici v křesťanské víře, ale rovněž je tolerantní k judaismu. Rozdává lásku každému a pomáhá, jak může, zejména v krizových situacích, např. při konverzi Židů Rudolfa a Vladimíra.
Zdeněk Julina coby Raduna není tahounem, ale dokáže zastavit druhého. Rovněž dává najevo, že nestrpí bezpráví, zejména ohledně prodeje hospodářství a půdy v Razově.
Josef Koller coby Zdeněk Konoll si doslova užívá zápornou postavu. Má škodolibou až netaktní radost, když způsobí zlo druhým. Stává se konfidentem gestapa, získává moc nad druhými. Přežívá i po změně režimu, kdy se stává správcem národního podniku palíren. Nikdo neví odkud přišel, jaká je jeho minulost, ale zato všichni cítí jeho přítomnost. Postava, která nás provází celé generace.

Trnky a hvězdy se řadí mezi silné celosouborové inscenace. Vypovídá nejen o dějinách, folklóru a tradicích daného kraje, ale potažmo zachycuje dějiny v celé komplexnosti. Vždyť podobných Jelínků, kterým šlo o prosperitu a dobré soužití s ostatními je a bylo po celé republice hodně. Každý kraj má svého místního hrdinu. Co je smutné, že pokud je někdo šikovný a prosperuje, je náležitě svým okolím potrestán, to je rovněž přetrvávající fakt. Trnky jsou hvězdami daného kraje, bohužel se rovněž proměnili ve hvězdy na klopách Židů. Jeden ze silných obrazů v inscenaci. Trnky a hvězdy ať nadále září. Obrovský dík celému Městskému divadlu Zlín.
Ředitel Petr Michálek odevzdává svému následovníkovi divadlo v dobré kondici a není to jen o této inscenaci. Inscenace Trnky a hvězdy obstála na výbornou.

Režie Petr Štindl; dramaturgie Katarína Kašpárková Koišová; dramaturgická spolupráce Vladimír Fekar; scéna Petr B. Novák; kostýmy Lucie Halgašová; hudba Petr Hromádka a choreografie Hana Geržová.
Osoby a obsazení: Zikmund Jelínek, otec (Radoslav Šopík); Rudolf Jelínek, starší syn (Zdeněk Lambor); Vladimír Jelínek, mladší syn (Marek Příkazký); Berta Jelínková, matka (Eva Daňková); Zdeněk Knoll. poštmistr / Muž, Vizovjan (Josef Koller); Hlaváč, Vizovjan (Gustav Řezníček); Hlaváčová, jeho žena (Marta Bačíková); Albína Hlaváčová, dcera (Lucie Rybnikářová); Rezek. její muž (Štěpán Princ); Matuška, kněz (Rostislav Marek); Polášek, četník (Luděk Randár); Čunek, četník (Pavel Leicman); Nancy Gold, reportérka (Petra Králová); Zdeněk Jelínek, vnuk (David Wimmer); Třetí žena, Vizovjanka (Helena Čermáková); Druhá žena, Vizovjanka (Jana Tomečková); První žena, Vizovjanka (Tamara Kotrbová); Charlie Chaplin, herec (Pavel Vacek); Irena Jelínková, manželka Rudolfa (Kateřina Liďáková); Ida Jelínková, manželka Vladimíra (Marie Vojtěchová).
Psáno z představení 23. dubna 2022, Divadlo Na Vinohradech.

www.divadlozlin.cz

25.4.2022 13:04:55 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Starý dobrý Nový (Oldřich) - Ndb

Články v rubrice - Recenze

Dvakrát Mary Page Marlowe: Kaleidoskop vzpomínek, pokání a sebezpytování

Mary Page Marlowe (HP - MdZ), článek Mary Page Marlowá MdB

V sobotu 10. září 2022 odstartovala v českém divadelním revíru inscenace amerického dramatika Tracyho Lettse M ...celý článekČasopis 48 - sekce

OPERA/ TANEC

Jakub Hrůša získal tři nominace na hudební ceny ICMA

Nominované nahrávky

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali z letošních na celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 49. týden

Naše tradice: Mikuláš

Naše tradice: Mikuláš
Jak vlastně vznikla tradice svatého Mikuláše a jeho obchůzek? A jak se slavila dříve celý článek

další články...