zvláštní poděkování
Volný.cz

Chytání větru v Ypsilonce

Varieté Freda A. aneb Chytání větru

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nejnovější inscenace pražského Studia Ypsilon Varieté Freda A. aneb Chytání větru se formou i tématem hlásí k formě oblíbené ypsilonské mozaiky, věnované vždy konkrétní historické osobnosti. Jako by svým způsobem navazovala na předchozí, lehce naučný titul Swing se vrací neboli o štěstí, zkoumající kořeny a životní styl, které swing přináší. V novém titulu je pozornost zaměřena nejen na tanečně hudební divadlo, tedy cosi „mezi vaudevillem, revuí a varieté“, ale zároveň jeho čelné americké představitele, proslavenou dvojici Fred Astaire a Ginger Rogersová. Podobně jako v předchozích titulech je osazenstvo Ypsilonky obohaceno o hosta, v tomto případě profesionálního tanečníka Jana Ondera, který v představení nejen sám tančí, ale také se postaral o celkovou choreografii.

Scénáře i režie se ujal nestor Ypsilonky Jan Schmid (dramaturgem byl Jaroslav Etlík), o hudební nastudování mnohých známých písní z období první třetiny 20. století se postarali Vratislav Šrámek a Dominik Renč (který v představení zároveň hraje). Rámec příběhu vytváří málo známý fakt, že kořeny slavného amerického tanečníka jsou v Čechách (jeho dědeček Austerlitz prý bydlel na pražském Josefově). Tahouny příběhu je dvojice detektivů – Petr Vršek a Kamila Kikinčuková, kteří jako parafráze na Sherlocka Holmese a jeho pomocníka Watsona pátrají po ztracených faktech, týkajících se Freda Astaira (alias Fredericka Austerlitze) a jeho sestry Adély, a počátků jejich americké kariéry. To však hercům nebrání, aby se proměňovali v další postavy příběhu. Především Kikinčuková funguje doslova jako gejzír energie, zpívá, a tančí s obrovskou vervou, jako by přímo lákala diváky, aby se přidali. Typické ypsilonské fórky představují v krátkých scénkách či pouze replikách legendární skladatele v době, kdy začínali. A ovšem – důležitý je v představení nejen příběh samotný (ten je spíše záminkou) - ale především hudba, zpěv a tanec. Ginger Rogersovou, z jejíchž vzpomínek příběh do jisté míry vychází, ve starším věku si zahrála Jana Synková, jejího posledního manžela Oldřich Navrátil, ale pro diváky patrně atraktivnější bude mladší alternativa Ginger – Barbora Skočdopolová, která si s chutí zatančila s Astairem Jana Ondera. A bodovat budou bezpochyby i slavné písničky jako Cheek to Cheek, Night and Day Puttin´on the Ritz. Svérázné ypsilonkovské varieté má odpich, energii a příjemně se na ně dívá. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehce stravitelnou, divácky vděčnou podívanou, neměla by mít inscenace nouzi o publikum.

6.2.2017 17:02:31 Jana Soprová | rubrika - Recenze

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Chaplin  (MDB)

Články v rubrice - Recenze

Jiráskův Hronov 2017

Valérie a týden divů (V.A.D. Kladno)

Ohlédnutí na 87. Jiráskovým Hronovem přináší spoustu zajímavých zážitků, i když mezi nimi chybí pověstná ̶ ...celý článekČasopis 34 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 35. týden

Hana Ulrychová a Petr Ulrych

Na plovárně s Hanou a Petrem Ulrychovými
Rozhovor Marka Ebena s legendární sourozeneckou dvojicí (2015). Re celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Koncert z Paříže

Koncert z Paříže

Koncert z Paříže
Na oslavu Dne pádu Bastily pořádají v Paříži pravidelně 14. července řadu kulturních akcí. celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Český film tipy 35. týden

J. Plesl (Muži v říji)

Muži v říji
Film o vábení jelenů, lásek i voličů z rozmarné moravské vesničky, kde sice končí silnice, ale celý článek

další články...