zvláštní poděkování
Volný.cz

Česká premiéra komedie Velká bankovní loupež

Jan Musil, Michal Lavrovič, Josef Pejchal a Aleš Alinče

autor: Radek Kalhous  

zvětšit obrázek

Na velkém jevišti Východočeského divadla Pardubice se o víkendu 23. a 24. března 2019 uskuteční slavnostní premiéry parodické crazy komedie Velká bankovní loupež, které zároveň budou i jejím prvním uvedením v České republice. Hra, jež byla poprvé inscenována v roce 2016 v Londýně, je z pera trojice mladých britských autorů Henryho Lewise, Jonathana Sayera a Henryho Shieldse. „Jejich tvorba vychází z autorského divadla a v lecčems připomíná styl bratří Marxů nebo legendárních Monty Pythonů. Typicky fraškovité komedie plné gagů a slovních hříček přetékají černým, ale vždy hluboce lidským humorem vedeným ve všudypřítomné nadsázce,“ říká dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Velkou bankovní loupež upravil a režíroval Robert Bellan, v Pardubicích známý především díky své divácky veleúspěšné retrokomedii Normální debil. „Text jsem ‚zeštíhlel‛, s těžkým srdcem jsem se zbavil některých přebujelých montypythonských prvků a soustředil se na příběh hlavních postav v reáliích Velké bankovní loupeže. Ale abych tradiční britské motivy zase tak úplně neochudil, přidal jsem například motiv nejznámější love story z Shakespearovy hry Romeo a Julie, který je dobře znám i běžnému českému divákovi, a dá se tedy účinně parodovat. V mé úpravě se objeví nově i odkazy na filmovou klasiku v oblasti ‚lupičských‛ thrillerů, mafiánských filmů či klasických hororů,“ prozrazuje Robert Bellan.
Původní inscenace v Mischief Theatre na West Endu nabízí vedle řady až akrobatických kousků také efektní pěvecká a taneční čísla. Akční scény, taneční choreografie a podmanivý rock’n’roll 50. let minulého století však nebudou chybět ani v pardubickém zpracování. „Hudba hraje ve většině mých inscenaci velkou roli, její výběr je pro mne důležitý. A právě padesátá léta, ve kterých se odehrává Velká bankovní loupež, jsou z tohoto hlediska ideální. V tomto období totiž vznikalo velké množství energií a nápady naplněných megahitů v interpretaci takových borců, jako jsou Elvis Presley, Chuck Berry nebo Little Richard. S pomocí těchto pánů se tak v naší hře budou odehrávat předěly, podkresy nebo přímo celá taneční čísla. Choreografka Jana Hanušová, se kterou si profesně i lidsky velmi rozumím, je zárukou toho, že například část rock’n’rollově-choreografická bude stát za to! Nutno ale dodat, že jelikož se jedná o parodii, v hudbě nejsme omezeni ničím a diváci se dočkají různých žánrů a stylů napříč hudebním spektrem,“ slibuje Robert Bellan.

V akční lupičské komedii plné černého humoru, překvapivých zvratů a skvělé muziky budou hrát Ladislav Špiner, Petr Dohnal, hostující Kristýna Hulcová a Zbigniew Kalina a další. Kostýmy navrhla Šárka Bellanová, scéna je z dílny Nikoly Tempíra.
Sobotní premiéru Velké bankovní loupeže předznamená tradiční vernisáž výstavy, tentokrát v divadelní galerii svá díla představí královéhradecký malíř a muzikant Tomáš Sejkora.

www.vcd.cz

21.3.2019 09:03:53 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Časopis 30 - sekce

HUDBA

Věra Špinarová koncert Žofín

Věra Špinarová

Věra Špinarová
Koncert z pražského Žofína jedné z nejlepších a nejvýraznějších osobností českého popu a roc celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Život Leonarda 5

Život Leonarda da Vinci (5/5)
Osudy jedné z největších renesančních osobností rekonstruované na základě dob celý článek

další články...