zvláštní poděkování
Volný.cz

Beseda s Deziderem Tóthem v Praze

Dezider TÓTH: Sneh

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Galerie hlavního města Prahy srdečně zve na setkání se slovenským umělcem Deziderem Tóthem v rámci výstavy 1960 → Súčasnosť / Slovenské umění + čeští hosté, které se uskuteční v Domě U Zlatého prstenu ve středu 11. února 2009 od 16:00 h. Výstava končí 22. února 2009.

Průřez téměř půlstoletím slovenského výtvarného umění z nejvýznamnější nestátní slovenské sbírky - ve vlastnictví Prvej slovenskej investičnej skupiny - se představuje pod záštitou primátorů hlavního města Prahy a hlavního města SR Bratislavy. Těžištěm výstavy jsou díla autorů neoficiální výtvarné scény 70. a 80. let.

Prostory v nově zrekonstruovaném – nyní bezbariérovém – Domě U Zlatého prstenu tak nabízejí přitažlivou událost: povědomá jména známá z učebnic jsou proměněna v konkrétní díla a nabývají svoji přesnější podobu. Vystavenou kolekci v nadzemní části budovy tvoří podstatný průřez sbírkou Prvé slovenské investičné skupiny, která již byla vystavena v Bratislavě a dalších šesti slovenských regionálních galeriích i v mnoha evropských městech (Krakov, Vídeň, Pasov, Budapešť, Lublaň, Györ, Sibiu, Bukurešť) a vybraná díla z Galérie mesta Bratislavy. Sestavila ji Zuzana Bartošová. V suterénu je situován kurátorský výběr Ivana Jančára, který mladé umění charakterizuje: „Suverenita projevu a prezentace, ale i tichá meditace v ústraní, to jsou dvě krajní polohy současné mladé výtvarné scény, která je přirozeně rozmanitá a přitom vypjatá ve svých uměleckých programech a lidských osudech.“

9.2.2009 00:02:03 JoMe | rubrika - Zveme ...