zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy ČT na 52. týden

Z díla Petra Písaříka

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Brána poznání/ Rodin: Polibek (Vysílání: 23.12., 15.35 hod., ČT2)
Další geniální dílo, odpovídá kladně na otázku, zda socha může být zamilovaná. Rodinovo dílo triumfuje napříč dějinami umění; skloubilo skvělou tradici západoevropského sochařství s antickými tradicemi.
Auguste Rodin (1840–1917), podle mnohých nejlepší sochař od dob Michelangela, má zároveň kontroverzní pověst. Proslulé je nejen jeho dílo, ale i jeho věčné sukničkářství. Trpěl krátkozrakostí, byl dyslektik, měl bídnou výslovnost a ve škole se mu nevedlo. Jako sochař byl shůry nadaný a vynikal nad ostatními kolegy. Svým úžasným dílem propojil sochařství s architekturou.

Styl/ Ochutnávka pařížského designu (Vysílání: 27.12., 13.40 hod., ČT1)
Tentokrát nás Styl zavede za designérem Jean-Marie Massaudem, který v Galerii VIA stvořil svůj svět - v prostoru kolem živých ekosystémů (monolitické struktury pokryté netřesky) se vznášejí kusy nábytku, které navrhl pro renomované italské firmy. Dole pak najdeme parfémy, porcelánové sety pro japonské výrobce a hlavně architektonické projekty - komplex fotbalového stadionu v Mexiku, bytový dům, který splňuje požadavek doby - na malé ploše ubytovat hodně lidí -, ale také potřeby jedince na soukromý prostor. Nejzajímavější je totiž Massaudovo přemýšlení o designu a architektuře - jak skloubit potřeby a touhy lidí s jejich odpovědností k životnímu prostředí.
Stejně zajímavá je práce průmyslové designérky Matali Crasset - kromě osobité barevnosti a hravosti vás zaujme promyšlenost a variabilita jejích výrobků. Navrhla například kus nábytku, který je určen rodičům i dětem - složený slouží jako pohovka a děti si jej mohou rozložit na hraní. Prozradíme vám také, jak vypadá záložní postel s tajuplným názvem.
Když Jim přijede do Paříže. Matali Crasset také navrhla prostory pro asociaci Fraiche Attitude, která propaguje čerstvou zeleninu a ovoce v domácí kuchyni. Dalším chodem v ochutnávce pařížského designu je hotel Kube. Koncept řešení interiéru i všech detailů je založen na tvaru kostky - ta vás provází od prosklené recepce na nádvoří po sklenice z ledu v první a jediném francouzském ledovém baru.
A na závěr jsme si nechali snad to nejlepší - velkého Philippa Starcka a jeho kouzelný křišťálový svět vytvořený z produkce světoznámé sklářské firmy Baccarat. Blyštivý křišťál v podobě nápojových servisů, které zdobí už 250 let královské a císařské stoly, či jedinečných lustrů, se odráží od stěn ze syrového betonu.

Buřič Jejího Veličenstva (Vysílání: 27.12., 00.30 hod., ČT1)
Televizní inscenace z roku 1969 vznikla na motivy životopisného románu Liona Feuchtwangera o slavném španělském malíři osmnáctého století Francisko Goyovi. Scenárista Drahoslav Makovička se soustředil na epizodu malířova života, kterou poznamenala láska a smrt vévodkyně z Alby. V hlavních rolích se zaskví Martin Růžek, Jana Hlaváčová a Marie Vášová.

Artmix (Vysílání: 27.12., 22.30 hod., ČT2)
Petr Písařík je všestranný umělec a na české současné výtvarné scéně stále překvapuje. Je velmi produktivní a při tom originální a neupadá do žádné manýry. Dělá obrazy, objekty, instalace, míchá surrealismus a dada, neváhá používat odpadky stejně jak korálky nebo barevné filtry a z neestetických prvků vytváří jinou estetiku. Proč mnohdy riskuje a pouští se do zvláštních poloh umění, uvidíte v Portrétu, který jsme s ním natočili.
Fenomén je tentokrát americký. V Miami Beach na Floridě se koná odbočka veletrhu ART Basel, kde bude vystaveno špičkové současné umění. Poprvé dostal pozvání český umělec - Federico Díaz, který od letošního podzimu vede ateliér Super média na VŠUP. Federico tam bude dělat obrovskou instalaci 30x30 metrů a my budeme u toho.
I další pozvánka je do zahraničí, ale poněkud blíž, do polského Krakova. Nově otevřená galerie tu zahajuje výstavou No places no frontiers a vedle dvou slavných polských umělců pozvala i české výtvarníky - Jiřího Davida, Jiřího Kovandu, Kryštofa Kinteru a Marka Medunu.
V Česku zamíříme do Liberce, kde je výstava objektů pod širým nebem, takže tu najdeme zajímavé sochy rozmístěné ve vybraných městských částech. Kromě děl našich tvůrců tu bude i autorský objekt známého německého umělce Markuse Lüpertze, který je v současnosti rektorem Akademie umění v Düsseldorfu.
Jako Talent měsíce jsme vybrali finalistu ceny Jindřicha Chalupeckého Tomáše Moravce, do Artfóru "dům v kožichu" a Artipy budou tentokrát z hlavy Davida Vávry.

22.12.2008 21:12:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...