zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jindřich Štreit: Vztahy

Jindřich Štreit: Crook

autor: Z webu   

V pondělí 4. února 2008 bude za přítomnosti autora v prostorách „Staré galerie“ Svazu polských fotografů ve Varšavě slavnostně otevřena výstava fotografií Jindřich Štreita. České centrum je hlavním organizátorem akce. Výstava potrvá do 23. února 2008. Návštěvníkům je přístupná od 11.00 do 18.00 hodin.
Výstava pod názvem Vztahy, která bude ve Varšavě představena, je naprosto originální a nikdy v tomto složení nebyla ještě vystavena. Vznikala tak, že autor prošel české fotografie a vybral ty, které se k danému tématu hodily. Fotografie pocházejí z různých cyklů. Nejstarší bude z poloviny 70. let, kdy fotografoval téma Romů. Je na ní chlapec se svým otcem.

V 80. letech se věnoval rozsáhlému a celoživotnímu tématu života na venkově. Cyklus se jmenuje Vesnice a svět. Poté následují fotografie ze 2 cyklů z poloviny 90. let Lidé z olomouckého okresu a Mikulovsko.

Jindřich Štreit se narodil 5. září 1946 ve Vsetíně na Valašsku. Po absolvování univerzity se věnoval pedagogické činnosti. První impuls k fotografování dostal od otce a v době studií ho podnítil k fotografování prof. Jan Bukovjan. Štreit se účastnil fakultních výstav a studium zakončil první samostatnou výstavou (1967). Od roku 1972 se koncepčně věnoval zobrazování vesnického života. Soustředil se na portrét a na romskou tematiku. V letech 1974–1977 absolvoval Školu výtvarné fotografie, jeho závěrečnou prací byl soubor z divadelního zákulisí.
V roce 1982 se zúčastnil jako jediný fotograf nepovolené výstavy neoficiálních výtvarných umělců na tenisových kurtech v Praze, kde jeho fotografie vzbudily pozornost tajné policie. Byl vzat do vyšetřovací vazby a posléze odsouzen k trestu odnětí svobody v délce deseti měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Po propuštění z vězení nesměl Štreit učit.
Po státním převratu v listopadu 1989 se Štreitova situace změnila. V letech 1991–1994 byl zaměstnancem okresního úřadu a posléze muzea v Bruntále. Od roku 1994 je samostatný fotograf. Vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze v letech 1991–2003, kde pedagogicky působil, se v roce 2000 habilitoval a stal se docentem pro obor fotografie.

Od roku 1991 pracuje na dokumentárních projektech ve Francii, Anglii, Rakousku, Německu, Japonsku, Číně, Maďarsku, Rusku (Burjatsko, Krasnodarský kraj, Ingušsko, Čečensko), ale také v České republice (Ženská věznice, Břevnovský klášter, Lidé olomouckého okresu, Lidé Mikulovska, Cesta ke svobodě, Lidé Třineckých železáren, Mezi námi, Za oponou, Spolu, Cesty života, Lidé mého kraje – Bruntálsko). Na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity se podílí na vedení několika studentských projektů (Lidé Hlučínska, Náš svět, Zlín a jeho lidé, Dobrovolně, Opava na prahu 3. tisíciletí, Dopravní podnik Olomouc).
Jindřich Štreit připravil více než 700 autorských výstav a mnoha kolektivních se zúčastnil. Vydal 21 knih, je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách a bylo o něm natočeno několik filmů. Téma mezilidských vztahů se ve Štreitově fotografii jeví jako nejdůležitější. Vztahy mezi dospělými, mužem a ženou, rodiči a dětmi. Ale zajímají ho také vztahy mezi člověkem a zvířetem nebo člověkem a krajinou.

5.2.2008 00:02:31 JoMe | rubrika - Z Českých center