zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Czechmade - nová generace sklářů

Z tvorby Martina Hlubučka

autor: Z webu   

Současné tendence v nejmladším českém skle představí výstava Czechmade v Londýně, která vznikla ve spolupráci Českého centra Londýn s galerií Flow. Výstava konfrontuje tvorbu umělců a učitelů Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich žáků. Zároveň prostřednictvím tvorby studentů ze sklářské školy v Železném Brodě demonstruje unikátní fenomén českých středních sklářských škol, který je Británii zcela neznámý. Výstava tak přináší osobitý pohled na mladou sklářskou scénu a obraz toho, co se v českém skle právě děje. Výstava potrvá od 10. ledna do 15. března 2008

Výstava představí práci třech mladých sklářů a učitelů, Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich studentů ze sklářské školy v Železném Brodě a UMPRUM v Praze. Výsledná kolekce skleněných děl odráží poučený pohled kurátorky Yvonny Demczynské na nejmladší českou sklářskou scénu, ale zároveň představuje průřez různých technik a uměleckých přístupů, které návštěvníkům přinášejí bohatý estetický zážitek.
Cílem výstavy bylo nejen upozornit na fenomén českých středních odborných sklářských škol, které nám Británie závidí, ale i na unikátní systém výuky na těchto školách, který je založen především na výchově k samostatnému výtvarnému myšlení a ne na v historii běžnému vedení k pouhému řemeslnému napodobování předložených vzorů. Všichni vystavující jsou tak svébytnými autory reprezentujícími rozdílné tvůrčí přístupy.

  • Anna Polanská je zastoupena masívními skleněnými mísami a vázami s atraktivními názvy jako jsou např. Medová velká v zemitých barvách inspirovaných přírodou a krajinou, která ji obklopuje. Polanská působí na škole v Železném Brodě, kde studoval také Michal Šilhán, který je nejmladším vystavujícím umělcem. Šilhánovy práce jako jsou vystavené exponáty Houpací koník a Koník vnášejí do světa skla poetický svět dětských her pomocí humoru a jednoduché formy a barvy.
  • Lada Semecká již úspěšně ve Flow vystavovala v roce 2003 v rámci výstavy Czechmania. Její ateliérová tvorba skla se stále vyvíjí a je provázena velkým technologickým experimentováním. Semecká ve svých dílech citlivě reflektuje vjemy z pozorování přírody, především atmosféru prchavých okamžiků.
  • Barbora Vobořilová, Veronika Černá a Radim Langer jsou studenti sklářského studia na UMPRUM v Praze, kde Lada Semecká působí. Barbora Vobořilová studovala malbu na skle v Železném Brodě a nyní studuje na UMPRUM ve studiu Vladimíra Kopeckého. Vystavené foukané válcovité vázy hravým způsobem oživila tradičními folklórními motivy. Veronika Černá vytváří organické formy často inspirované hudbou Bohuslava Martinů. Její skleněný tác s nepravidelnými kalíšky nese přírodní organické formy. Na druhé straně Radim Langer je založením spíš malíř než sklář. Malířský přednes se promítá i do jeho skleněných realizací. Langerovy rotační jakoby měkké foukané vázy na sobě nesou lehkou abstraktní malbu.
  • Martin Hlubuček, který vyučuje v Železném Brodě, vystavuje ve Flow tavené skleněné mísy a vázy se sametově matnými provrchy, které spíše připomínají monumentální skulptury než funkční objekty. Kromě skla se jinak věnuje také nekonvenčnímu ateliérovému šperku a grafickému designu.
  • Jeho bývalá studentka Zuzana Kynčlová nyní studuje na UMPRUM. Její mísy z taveného skla jsou vtipnou reminiscencí na plastové nafukovací předměty, se kterými si hrají děti.
  • 24.12.2007 14:12:40 Josef Meszáros | rubrika - Z Českých center