zvláštní poděkování
Volný.cz

Jan Anděl: Dědictví kamenů

Jan Anděl: Dědictví kamenů

autor: Z webu   

Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou zve do obrazárny na výstavu fotografií Jana Anděla - Dědictví kamenů. Postupně v průběhu posledního desetiletí vznikající a průběžně doplňovaný výstavní soubor, v němž se autor věnuje kamenným útvarům se zřetelným důrazem na prehistorické megality, rozeseté po celé Evropě. Výstava potrvá do 17. února 2008.
Jan Anděl Narozen 1943 v Praze. Původním povoláním strojař, většinu svého života pracoval jako konstruktér a projektant. Fotografii se „smrtelně vážně“ věnuje od svých dvaceti let. Ještě před založením katedry fotografie na FAMU studoval na Lidové konzervatoři v Praze, kde učilo několik proslulých pedagogů. Patří k čelným představitelům české amatérské fotografie a amatérského dění. Je aktivním členem dnešního vinohradského KFA Praha, původně Fotoklubu Tatra ve Valdeku, z kterého se postupem doby stal známý Fotoklub ÚKDŽ, kde se také setkal s řadou zajímavých osobností. Postupně prošel téměř všemi obory fotografie, snaží se o tvůrčí všestrannost. Fotografií se zabýval i profesionálně v oboru průmyslu a architektury.

Nejvíce se však s úctou a obdivem k přírodě věnuje krajinářské fotografii, zejména v milovaných západních Krkonoších. Od 70. let inovativně využívá i fotografie barevné, vytváří téměř grafické studie. V poslední době zaujal fotografiemi megalitů, jejichž krása a tajemnost ho jako další fotografy zlákaly a za nimiž se vydává po celém světě. Navázal tím, jak se sám přiznává, na svou zálibu ve fotografování skal a skalních útvarů. Působivá kompaktnost kamenných útvarů a dohady spjaté s jejich vznikem dodávají výsledným obrazům téměř nadpozemský rozměr, který autor umocňuje zajímavou kompozicí. Trvalé místo patří v Andělově tvorbě i aktu, kde v pojetí a zobrazení ženského těla prozrazuje vliv Jána Šmoka, který ho učil. Od šedesátých do začátku osmdesátých let se hojně zúčastnil mezinárodních výstav a salonů fotografie. Z té doby má přes sto cen, včetně Grand Prix a zlatých medailí FIAP a PSA. Je čestným členem desítky zahraničních národních nebo regionálních fotografických společností v Evropě, Asii a Americe. Patří k první skupině autorů oceněných titulem Autor Svazu českých fotografů (ASČF), díky abecednímu umístění příjmení je vlastně jeho vůbec prvním nositelem. Fotografie dosud uložené ve Sbírce SČF byly všechny vytvořeny před rokem 1980 a jsou svědectvím o určitém tvůrčím období. Od té doby se Andělovo směřování rozvíjí a zároveň krystalizuje v osobitém rukopise. V roce 2006 se stal stálým spolupracovníkem fotografického časopisu PhotoArt.

24.12.2007 13:12:27 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Poslední lod (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Výtvarné umění a lidová kultura v českých zemích

Miloš Jiránek – Boží tělo ve Velké 1903

Pod pojmem lidová kultura si lze představit relativně nesourodou směsici nejrůznějších projevů. Výstava Jdi na ...celý článekČasopis 12 - sekce

DIVADLO

Ceny českých divadelních kritiků za rok 2018

Jakub Albrecht a Tomáš Dianiška

V Divadle Pod Palmovkou byly o víkendu rozdány Ceny divadelní kritiky za rok 2018, které pořádá časopis Svět a celý článek

další články...