zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Čeští výtvarníci soutěží o mezinárodní cenu

Výtvarné umění stojí trochu stranou zájmu široké veřejnosti, a tak stojí za to připomenout, že naši umělci bodují v celosvětovém kontextu (a někdy jsou v zahraničí známější než doma). Příkladem může být soutěž o evropskou cenu za výtvarné umění The Sovereign European Art Prize 2005 (tato Cena prorazila nejprve ve své asijské podobě a její evropská podoba je prezentována poprvé), jejíž vítěz získá 25 tisíc EURO. Do soutěže se přihlásilo na 250 umělců z 20 zemí, a nás může těšit, že mezi třicet nejlepších se probojovali tři umělci, kteří hájí na evropském fóru naše barvy - Daniel Pitín, Milan Houser a Michal Pěchouček. Zatímco dva první jmenovaní se do soutěže přihlásili sami, Pěchoučka přihlásil jeho galerista Jiří Švestka.

Daniel Pitín, který se ve své tvorbě inspiruje filmy, poslal do soutěže tři obrazy. Vybrán bylo vybráno plátno Výkřik inspirované Eizenštejnovým filmem Křižník Potěmkin. „Mám ten obraz rád,“ říká Daniel. „Ale je už starý dva roky. Trochu jsem litoval, že nebylo vybráno novější dílo. K těm novým mám vždycky hlubší vztah, protože – jako každý – mám dojem, že je lepší. Všichni si přece myslíme, že se stále zlepšujeme...“ Skepticky dodává:„Nic ovšem není vyhráno. Po skončení soutěže bude v Londýně aukce obrazů, a nezvítězím-li nebo neprodám, budu si muset obraz na vlastní náklady odvést zpět domů.“
Milan Houser, který už dva roky vytváří velkoformátové obrazy, na nichž tvoří pomocí stříkacích pistolí a průmyslových barev („je to jako technika podobná tomu, jak se lakují auta“) zabodoval dílem nazvaným Revers. Michal Pěchouček (laureát Ceny J.Chalupeckého za rok 2003) – s výběrem komise není příliš spokojený:„Ze tří děl, které tam za mě galerista poslal, si podle mého vybrali to nejhorší. Ale s tím se nedá nic dělat – když dílo namalujete a vypustíte ven, začne si žít vlastním životem.“
Jestliže o Vánocích zamíříte do Londýna, můžete v galerii Bonhams vidět výstavu všech nominovaných děl, která potrvá do 17. ledna 2006. Díla jsou ovšem k vidění také na internetu. Vítěz bude vyhlášen 13. ledna a získá 25 tisíc EURO.
Porotě předsedá Sir Peter Blake, autor slavného obalu desky The Beatles Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band. Českou porotkyní je Charlotta Kotíková z Brooklyn Museum v New Yorku. Další ročník soutěže by měl být uveden na jaře příštího roku v Praze v Muzeu Kampa.

19.12.2005 01:12:29 JaSop | rubrika - Zprávy