Animovaná adaptace románu Władysława Reymonta

autor: Česká televize
zvětšit obrázekJagna
Byla krásná a svobodomyslná ve světě svázaném tradicemi, penězi a zlobou. Animovaná adaptace slavného románu Władysława Reymonta. Polské koprodukční drama (2023). Hrají: K. Urzędowska, R. Gulaczyk, M. Baka, S. Mietielica, M. Kożuchowska, D. Stalińska, E. Kasprzyk, C. Łukaszewicz a další. Režie DK Welchmanová, Hugh Welchman (V polském znění s titulky). Po celosvětovém úspěchu filmu S láskou Vincent se tentokrát dvojice režisérů DK Welchmanová a Hugh Welchman zaměřila na jedno z nejvýznamnějších děl polské literatury „Sedláci“.
Za román, který patří k základním dílům polské klasiky, dostal Władysław Reymont (1857–1925) Nobelovu cenu. Rozsáhlá freska je rozdělena do jednotlivých ročních období, a zachycuje tak poměry na polském venkově, které se odrážejí v každodenním bytí, v mezilidských vztazích, tradicích a obyčejích. Ústřední postavou příběhu je krásná Jagna, nemajetná dívka, do které se zamiluje starý a bohatý sedlák Boryna. Jagna však miluje Antka, a stojí před volbou mezi láskou a životem v blahobytu. Režiséři se ve filmu vrací k polským kořenům a román Władysława Reymonta prezentují široké veřejnosti za pomoci techniky animované malby, která si již díky filmu nominovaném na Oscara S láskou Vincent získala srdce sta tisíců fanoušků po celém světě.
Vysílání: 06.4., 21.50 hod., ČT art
TIP!
Časopis 19 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Sharif a Deneuveová v příběhu tragické lásky
Mayerling
Nedovolili jim spolu žít. Nemohli jim však zabránit společně zemřít. Omar Sharif a Catherine Dene ...celý článek
Filmové tipy 19. týden
Je třeba zabít Sekala
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Koprodukční sn ...celý článek
Literární tipy 18. týden
Na cestách s Agathou Christie a Davidem Suchetem: Kanada
Závěrečnou destinací při pracovní cestě v roce 192 ...celý článek
Výtvarné tipy 18. týden
Ztracené adresy: Katzelsdorf
Zámeček z lednicko-valtického areálu zmizel ve víru studené války. Počítačová ...celý článek
Filmové tipy 18. týden
Pražské orgie
Jonas Chernick v roli amerického spisovatele zažívá v normalizační Praze největší dobrodružst ...celý článek
Velikáni filmu... Jiřina Bohdalová
Fany
Jiřina Bohdalová, která zítra oslaví životní jubileum, a Jiřina Jirásková v českém filmu o veselém i s ...celý článek
Kino Art... Lars von Trier – 70 let
Prolomit vlny
Láska, která dokázala přinést nejvyšší oběti, víra, která učinila zázrak... Oceněné koprodukč ...celý článek
Ema a smrtihlav
Ema a smrtihlav
Příběh maďarské vdovy Mariky, která za druhé světové války ukrývá židovského chlapce. Telev ...celý článek
Výtvarné tipy 19. týden
Pyramidy v Gíze: schody ke hvězdám
Zázrak architektury tyčící se u jižních bran Káhiry možná vznikl v úzkém ...celý článek
Anthony Hopkins v roli sira Nicholase Wintona
Jeden život
Anthony Hopkins v roli sira Nicholase Wintona, obyčejného muže, který v předvečer druhé světové ...celý článek
Lars von Trier – 70 let
Melancholia
Krásný film o konci světa od oceňovaného dánského režiséra Larse von Triera, který v těchto dne ...celý článek
Časopis 19 - sekce
DIVADLO
Pardubické divadlo chystá 7 premiér
Východočeské divadlo Pardubice uvede v sezóně 2026/27 sedm nových inscenací – pět na velkém jevišti Měst celý článek
HUDBA
NOSTRA vydává svůj druhý studiový projekt
Undergroundová kapela NOSTRA vypouští do světa svůj nejnovější projekt nesoucí název The Cheese on Bread EP. V celý článek
OPERA/ TANEC
Prolog Za poklady Broumovska rozezní harfa a klarinet
Letošní téma, hudba filmová a herní, se propíše i do předehry 21. ročníku festivalu Za poklady Broumovska, kte celý článek



