zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zažijte kouzlo české vesnice 19. století

Pohled do života české vesnice

autor: Zdroj: Pořadatel výstavy   

zvětšit obrázek

Rodný dům Antonína Dvořáka odstartuje letošní program 8. února, a to prvním setkáním z cyklu "Rok na vsi", tentokrát s podtitulem Přástky. Nabídne pohled do života české vesnice v polovině 19. století, období dětství skladatele Antonína Dvořáka. První setkání se zaměří na tradice masopustu a následující provedou dalšími významnými událostmi v ročním koloběhu vesnického života. Návštěvníci zažijí tradice, zvyky a řemesla, které tvořily nedílnou součást tehdejšího života, a některé si vyzkouší i na vlastní kůži. Akce jsou určeny především dětem, ale na své si přijdou i jejich rodiče nebo prarodiče.

Když venkovní práce ustaly a krajinu pokryla sněhová peřina, vesnický život se soustředil do tepla světnice. Ve vytopené jizbě znělo klapání kolovrátku, lidé si vyprávěli příběhy, věnovali se ručním pracím a pochutnávali si na čerstvě připravených zabíjačkových dobrotách.
„Zimní období bylo na vesnici vždy spojené s klidem, ručními pracemi a přátelským setkáváním. Chceme tuto atmosféru zprostředkovat i našim návštěvníkům. Naše akce nabízí nejen zážitek z historie, ale i možnost zapojit se a vytvořit si něco na památku,“ vysvětluje provozní ředitelka Rodného domu Antonína Dvořáka Natálie Gregor.
Hlavním bodem připraveného programu bude dílna s vyprávěním. Účastníci se od lektora a autora edukačních programů Jana Malého dozvědí, jakou roli hrály zabíjačka nebo přástky ve venkovském životě 19. století. V rámci toho si účastníci budou mít možnost vyrobit prasátko či jitrnici.
Součástí programu budou po celý den ukázky předení, o které se postará zkušená přadlena. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet svou zručnost při práci s vřetánkem a stávkem a sami poznat, jak náročná byla tato řemesla. Součástí programu bude také interaktivní pátrací hra v expozici muzea, do které se může zapojit celá rodina. Vše, co vám stačí, je chytrý telefon.

Rodný dům Antonína Dvořáka bude v sobotu 8. února otevřen veřejnosti standardně od 9:00 do 17:00. Dílny startují ve 3 časech - 10:00, 13:00 nebo 15:00, trvají 60 minut. Kapacita je omezena na 30 osob, proto je nutné si místo rezervovat předem zakoupením vstupenky.
“Rok na vsi” představuje cyklus šesti setkání, která návštěvníky Rodného domu Antonína Dvořáka provedou tradičním životem české vesnice v polovině 19. století. V rámci dalších zajímavých dílen a ukázek řemesel bude program zaměřen na témata spojená s různými ročními obdobími - Filipojakubská noc, Letnice, Dožínky, Posvícení či Advent.

3.2.2025 17:02:03 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Otáčivé hlediště

Články v rubrice - Výstavy

Maria Bartuszová poprvé samostatně v Česku

Malé prázdno plné malého nekonečného vesmíru

Alšova jihočeská galerie letos poprvé v České republice představuje samostatnou výstavu významné sochařky Mari ...celý článek


V Brně se otevřelo muzeum iluzí Absurdia

Absurdia

Brno se dočkalo nové kulturní atrakce, muzeum iluzí Absurdia, které slavnostně otevřelo své brány veřejnosti v ...celý článek


Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha

Z expozice (Národní muzeum)

V letošním roce si Národní muzeum připomíná 100 let od převzetí archeologické sbírky Eduarda Štorcha, kt ...celý článek


Jan Pištěk: Skryté příběhy - malba jako dotek jiného světa

Jan Pištěk - Skryté příběhy

Galerie Správy Pražského hradu v Letohrádku Královny Anny – Belvedéru hostí od 13. června do 7. září 202 ...celý článek



Časopis 29 - sekce