zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 38. týden

Povídka malostranská

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Josefa Škvoreckého
Hostem Jaromíra Hanzlíka je významný spisovatel a autor knižních předloh řady nezapomenutelných filmů, který se narodil před 100 lety (1998). Režie P. Vantuch. Josef Škvorecký patřil bez nadsázky k nejoblíbenějším, nejčtenějším a také k nejlepším spisovatelům, které jsme kdy měli. To dobře věděli i filmaři, kteří řadu jeho románů a povídek převedli na plátno. Vzpomeňme například filmy jako Zločin v dívčí škole, Zločin v šantánu, Farářův konec, Flirt se slečnou Stříbrnou či Farářův konec. Řada jeho stěžejních děl se však na plátna nakonec nedostala, i vzhledem k politické situaci. Ta způsobila, že po roce 1968 Škvorecký přesídlil do Toronta a několik filmů, které byly v pookupačním mezidobí dotočeny, mohl poprvé zhlédnout až po dvaceti letech. Z televizní tvorby vzpomeňme například na oblíbené seriály Hříchy pro pátera Knoxe, Případy detektivní kanceláře Ostrozrak nebo Prima sezóna či televizní filmy např. Poe a vražda krásné dívky, Eine kleine Jazzmusik či Rytmus v patách. S Jaromírem Hanzlíkem si osobně připomenul své příspěvky z oblasti filmu a televize. Připomeňme si tak tvorbu významného spisovatele, esejisty, překladatele i exilovaného nakladatele Josefa Škvoreckého, od jehož narození uplynulo v těchto dnech 100 let.
Vysílání: 21.9., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 27.9., ČT1

Povídka malostranská
Jiří Menzel jako advokátní koncipient ve filmové komedii podle povídky Jana Nerudy Figurky (1981). Dále hrají: R. Hrušínský, J. Kemr, J. Somr, S. Valentová, J. Molavcová, Z. Fišárková, J. Lábus, P. Nový, I. Luťanský a další. Kamera J. Šofr, který v těchto dnech slaví významné životní jubileum. Scénář a režie J. Krejčík. Pražská Malá Strana a Jan Neruda – to je magické spojení. A pokud k tomu přidáme ještě renomovaného režiséra Jiřího Krejčíka a Jiřího Menzla v hlavní roli, je filmový zázrak hotový. Mladík studující práva (J. Menzel) si najde podnájem u jisté mladé konduktorky (S. Valentová) v domnění, že tu najde idylickou malostranskou atmosféru a bude se moci v klidu připravit na zkoušky. Dům je zabydlen rázovitými postavičkami. Žije tu majitel (J. Kemr), který občas ztrácí paměť, a jeho milá skromná dcera ve věku na vdávání (J. Molavcová), bydlí tu neúspěšný malíř (J. Somr) a jeho temperamentní žena (Z. Fišárková) i jistý tajemný Provazník (R. Hrušínský), který píše anonymy na své bližní, aby se škodolibě bavil na jejich účet. Největší potíže mladíkovi ale způsobí bytná, kvůli které je dokonce, ne svou vlastní vinou, nucen podstoupit souboj s jejím milencem, důstojníkem (P. Nový). Naštěstí v malostranském podnájmu nakonec neztratí ani život, ani mládeneckou svobodu.
Vysílání: 21.9., 14.50 hod., ČT1

Ivan Diviš: Moje oči musely vidět
Ivan Diviš je považován za jednoho z nejvýraznějších a nejoriginálnějších českých autorů druhé poloviny 20. století. Portrétem Zdeňka Potužila připomínáme 100. výročí jeho narození (1998). Ivan Diviš (1924–1999) byl jedním z našich nejoriginálnějších básníků a esejistů. V době 2. světové války studoval gymnázium, později se vyučil knihkupcem. V letech 1945–1949 studoval filozofii a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zpočátku byl zaměstnán v knihkupectví a nakladatelství, na začátku 50. let působil jako editor v redakci Rudého práva, poté jako soustružník. Stal se také redaktorem nakladatelství Mladá fronta. V roce 1969 emigroval do západního Německa a spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa. Po sametové revoluci se vrátil do vlasti, kde strávil celý zbytek života. Jeho poezie se vyznačovala kritikou moderního světa a prázdnoty bytí i více rétorickým stylem plným sarkasmu. Mezi jeho klíčová díla patří jeho soubor deníkových záznamů a reflexí Teorie spolehlivosti, který vznikal po tři dekády.
Vysílání: 18.9., 23.05 hod., ČT art

9.9.2024 10:09:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Z éteru

Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Osuduplné č. p. 100

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek


Příběhy hvězd: Reynolds a Ryanová

Já, Burt Reynolds

Já, Burt Reynolds
Idol žen a neohrožený kaskadér měl svá tajemství i své démony. Unikátní americký dokument ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Jack Butler Yeats: ten, který maloval Irsko

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Moje léto v Provence

Velký Waldo Pepper
Robert Redford jako pilot v tragikomickém příběhu z počátků letectví. Americký film (197 ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Hugh Grant (Jak na věc)

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Plán Broumov

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst li ...celý článek


Kapitoly z rodinné kroniky - Medkové

Ivan Medek

Medkové: Osudová Letná (1/6)
Kapitoly z rodinné kroniky o politice, kumštu, revolucích i kontrarevolucích s ...celý článek


Čro Vltava uvádí audio sérii Psí voják Filip Topol

Filip Topol (Zdroj: Čro Vltava)

Filip Topol, frontman skupiny Psí vojáci a výrazná osobnost české kultury, by se 12. června dožil šedesáti let ...celý článek


Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Nicolas Cage a Tye Sheridan  (Joe)

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek


Corinna Harfouch v oceněném dramatu Lara

Corinna Harfouch (Lara)

Lara
Láska k hudbě převýšila lásku k synovi i sobě samé. Virtuozní (2019). Dále hrají: T. Schilling, R. Boc ...celý článek



Časopis 29 - sekce