zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Olga Sommerová výročí

Olga Sommerová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

GEN: Jan Špáta očima Olgy Sommerové
Portrét vynikajícího dokumentaristy a kameramana očima režisérky Olgy Sommerové, která dnes slaví 75. narozeniny (1993). Jan Špáta (*25. 10. 1932 – †18. 8. 2006) vystudoval fotografii na Průmyslové škole grafické a poté kameru na FAMU. Pracoval jako kameraman ve Zpravodajském filmu, podílel se na desítkách snímku většiny dokumentaristů 60. let minulého století. Zásadně jej ovlivnila spolupráce s tvůrcem nové vlny Evaldem Schormem. Z pozoruhodných dokumentů, které sám natočil, jmenujme alespoň některé: Největší přání (1964), Respice finem (1967), Mezi světlem a tmou (1990), Největší přání II (1990). Byl úspěšným autorem i po roce 1989, podílel se zejména na sériích GEN, GENUS, OKO nebo Jak se žije. Roku 1998 se rozhodl vědomě ukončit filmovou kariéru bilančním snímkem Láska, kterou opouštím. Je autorem několika knih (Okamžiky radosti, Mezi světlem a tmou) a držitelem mnoha filmových cen. Svým humanistickým i řemeslně dokonalým pojetím filmu ovlivnil celé generace studentů a o jeho přínosu pro český film se hovoří jako o Špátově dokumentaristické škole. Jana Špátu svým filmařským pohledem sleduje Olga Sommerová, která v těchto dnech slaví 75. narozeniny.
Vysílání: 02.8., 16.55 hod., ČT2

Věra 68
Dokumentární portrét celosvětově uznávané královny gymnastiky a držitelky jedenácti olympijských medailí, jejíž triumf na olympiádě v Mexiku se stal jedním ze symbolů osudového roku 1968 (2012). Snímkem o Věře Čáslavské připomínáme dnešní 75. narozeniny jeho režisérky Olgy Sommerové. Snímek Věra 68 zahájil volnou trilogii celovečerních portrétů silných ženských osobností, které se vztyčenou hlavou prošly nástrahami minulého režimu. Následoval jej portrét zpěvačky Marty Kubišové Magický hlas rebelky a pěvkyně Soni Červené s názvem Červená. Jejich autorka, dokumentaristka Olga Sommerová, jež v těchto dnech slaví své 75. narozeniny, v nich působivě propojila dvě dominantní témata své bohaté tvorby – důvěrně zprostředkovanou ženskou zkušenost a zájem o nezávislé aktivity v předlistopadovém období.
Věra Čáslavská se zařadila se svými sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi mezi nejúspěšnější sportovkyně světa. Zároveň se do národního povědomí zapsala jako jeden ze symbolů osudového roku 1968. Filmový portrét fenomenální gymnastky je souhrnnou bilancí života a kariéry této krásné, vytrvalé a odvážné ženy, která kvůli svému proslulému tichému gestu proti sovětské okupaci na mexické olympiádě ztratila možnost dále působit v československém sportu. Po bouřlivých ovacích ji čekalo vyloučení ze společnosti, chodila na výslechy Státní bezpečnosti a vydělávala si úklidem domů. Přesto nikdy neodvolala svůj podpis pod manifestem Dva tisíce slov, požadujícím demokracii v Československu.
Po sametové revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla, ale po rodinné tragédii v roce 1993 se na dlouhých šestnáct let stáhla do ústraní. Z něho ji vysvobodila až režisérka Olga Sommerová, která poskytla Věře Čáslavské možnost natočit velmi osobní životní bilanci. I díky ní si královna světové gymnastiky uvědomila, co všechno pro lidi nejen z naší země, ale i z Mexika a dokonce z dalekého Japonska znamená, a už jen proto má cenu nevzdávat se a dovést další boj k vítězství. V době natáčení bylo legendární sportovkyni šedesát osm let. Jako by právě toto symbolické číslo předurčilo další zásadní životní zlom Věry Čáslavské, který však s sebou nesl naději k pohybu vzhůru po neuvěřitelné sinusoidě jejího osudu. Bohužel, příští životní soupeř královny světové gymnastiky byl silnější a žena, jejíž životní postoj je velkým a inspirujícím odkazem, se v roce 2016 odebrala na pomyslný sportovní Olymp.
Vysílání: 02.8., 17.10 hod., ČT2

Olga Sommerová
Portrét naší přední dokumentaristky uvádíme jako připomínku jejích včerejších 75. narozenin (2018). Režie J. Sommer. Filmová režisérka Olga Sommerová (*2. 8. 1949) je s žánrem dokumentárního filmu neodmyslitelně spjata už od absolutoria na FAMU v roce 1977. Několik let (1994–2002) zde vedla katedru dokumentární tvorby a v roce 1995 byla jmenována docentkou. Její bohatá pracovní kariéra je spjatá především se společnostmi Krátký film Praha, Febio Fera Feniče a Českou televizí. Natočila téměř stovku dokumentárních filmů, za něž získala třicet cen na domácích a zahraničních filmových festivalech. Ve svých filmech se zabývá sociálními tématy s důrazem na ženské otázky a mezilidské vztahy, portréty obyčejných lidí i významných osobností, fenomény společenského a uměleckého života, feminismem a politickou historií naší země. Věhlas jí získaly především snímky Máňa (1992), O čem sní ženy (1999), trojice celovečerních portrétů silných žen, do jejichž života zasáhly události minulého století (Věra 68 – 2012, Magický hlas rebelky – 2014, Červená – 2017) i zachycená svědectví osobností československého disentu.
Vysílání: 03.8., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 04.8., ČT art

22.7.2024 13:07:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hotel Strindberg  (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Dokument Smoke

Ilustrační foto

Smoke
Proč česká justice postihuje přísnými tresty samopěstitele konopí? Jsou tyto tresty přiměřené a sprav ...celý článek


Americký životopisný film Divočina

Divočina

Divočina
Ujít přes tisíc kilometrů divokou přírodou a najít sama sebe. Životopisné drama s Reese Witherspoo ...celý článek


Film Hadí plyn inspirován románem Josepha Conrada

Hadí plyn

Hadí plyn
Cesta do propasti lidské duše. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT, inspirovaného ikonickým ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Juliette Binocheová (Nesnesitelná lehkost bytí)

Nesnesitelná lehkost bytí
Byly to hry lásky, erotiky a přátelství, které pohltila okupace Československa v ...celý článek


13. komnata Davida Černého

David Černý

13. komnata Davida Černého
David Černý poutá pozornost svými díly i vystupováním. Pod zdánlivě drsnou slupk ...celý článek


Velikáni filmu... Yves Montand

G. Depardieu (Volba zbraní)

Volba zbraní
Za vše zaplatil a chtěl zapomenout na minulost. Yves Montand a Catherine Deneuveová v hlavních ...celý článek


Filmová adaptace románu Stefana Zweiga

Šachová novela

Šachová novela
Nejtěžší partie se odehrává v lidském nitru. Hvězdně obsazená adaptace románu Stefana Zweiga ...celý článek


Polský historický velkofilm Quo vadis

Quo vadis

Quo vadis
Polský historický velkofilm natočený podle slavného románu Henryka Sienkiewicze, o osudech prvníc ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Sedm nejkrásnějších egyptských pyramid

Příběhy domů: Blücherův palác
Zašlý klenot opavského baroka a jeho obyvatelé (2008). Režie A. Koudela. Jedn ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Elon Musk: Padouch nebo hrdina?

Celý jeden život
Láska je silnější než válka a krutost dějin. Francouzsko-italské drama (1974). Hrají: M. K ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Tichý společník

Tichý společník
Ondřej Malý v hlavní roli nenápadné komedie z Kopanic pojednávající s nadhledem a humorem o ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Příběh lásky a cti

Éra knihoven (2/2)
Zajímavosti o světových knihovnách a jejich významu – od u nás méně známých asijsk ...celý článek


Křehká komedie Buko

Buko

Buko
Křehká komedie o ženě, která se po náhlé smrti manžela ocitá na prahu samoty. Musí se rozhodnout, zda ...celý článek



Časopis 25 - sekce