zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 1. týden

Slavnosti sněženek

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Báječná léta pod psa
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha. Koprodukční snímek ČT (1997). Dále hrají: J. Wehrenberg, J. Ježková, V. Javorský, V. Cibulková, V. Dlouhý, V. Preiss, A. Veselá, K. Fialová, M. Kantorková, J. Zahálka, O. Brousek st., S. Zindulka a další. Scénář J. Novák. Kamera M. Duba. Režie P. Nikolaev. „Tak řekni, co děláš, co jsi dělala...“ „No nestačím se divit, to dělám. A co jsem dělala? No děti jsem dělala. Nedělala jsem jazyky. Kdybych dělala jazyky, neseděla bych tady jako kráva.“ Nebo „Jenom šílenec může přivést do tohoto světa vlastní dítě." Či „Ema mele maso. Ema mele maso? Co je tohle za krávovinu?!“ Ještě nevíte, o jakém filmu je řeč? Ale určitě ano, zveme vás ke sledování nostalgické komedie Báječná léta pod psa v režii P. Nikolaeva, která získala řadu významných ocenění a v roce 1997 se umístila v první desítce nejsledovanějších filmů u nás. Příběh, dobře známý díky stejnojmennému bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Když mu je šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído...
Vysílání: 03.1., 21.35 hod., ČT1

Slavnosti sněženek
Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem v komedii podle povídek Bohumila Hrabala (1983). Hrají: R. Hrušínský, J. Hanzlík, J. Somr, J. Schmitzer, P. Čepek, M. Štibich a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Kamera J. Macák. Režie J. Menzel. Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s těmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera – se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce.
Vysílání: 07.1., 21.10 hod., ČT1
Opakování: 10.1., ČT1

Den se mi v rukou přelomil
Byl krátký život básníka Jiřího Wolkra, jenž miloval svět a skutečně takový, jak jsme se učili ve škole? (2001). Kamera R. Šplíchalová. Režie L. Cingrošová. Otec vyšší bankovní úředník, z měšťanského řemeslnického prostředí, matka ze selského hanáckého rodu byla v domácnosti. Spořádaná a tzv. lepší prostějovská rodina. Syn vzorný žák a posléze student gymnázia, skaut a sokol. Na otcovo přání studoval po maturitě v Praze práva. Co přivedlo mladíka z tohoto prostředí do řad nově vzniklé KSČ? Co v něm probudilo tak silné sociální cítění, které přímo sálá ze sbírky Těžká hodina? Zřejmě především prostředí tehdejší Prahy s převážně levicově orientovanou literární avantgardou, jistě i povaha a mládí. Prostě zcela jiná mladá generace, pro tu dnešní asi nepochopitelná. I v tom je kouzlo a tajemství odkazu skvělého mladého básníka, který už ve dvaadvaceti věděl, že brzy zemře.
Vysílání: 05.1., 16.40 hod., ČT2

GEN: Michael Žantovský
Portrét překladatele a tlumočníka, psychologa, publicisty, spisovatele, textaře, politika a diplomata, který v těchto dnech oslavil 75. narozeniny (2018). Režie M. Mináč. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 zaujal pozici jeho tiskového mluvčího. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Václava Havla. Od roku 1992 do roku 1997 působil jako velvyslanec České republiky (v roce 1992 Československa) v USA. V období 2003 až 2009 zastával post velvyslance České republiky v Izraeli a následně byl do roku 2015 velvyslancem ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Jeho portrét natočil režisér Matej Mináč v době příprav a průběhu Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2017, kterou Michael Žantovský jako ředitel Knihovny Václava Havla organizoval. Kromě politické a diplomatické kariéry zanechal Michael Žantovský (*3. 1. 1949) otisk i v kulturní sféře jako překladatel z angličtiny a hebrejštiny, autor textů písní i úspěšných biografií.
Vysílání: 05.1., 18.25 hod., ČT2
Opakování: 10.1., ČT2

27.12.2023 11:12:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...