zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Noc literatury 2023 v Mladé Boleslavi

Ivana Chýlková na happeningu Noc literatury

autor: Kateřina Suchanová  

zvětšit obrázek

Ve středu 20. září se v Mladé Boleslavi uskutečnil šestý ročník literárního happeningu Noc literatury. Akci, probíhající po celé republice, zaštiťují a organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružení evropských národních kulturních institutů). V Mladé Boleslavi se organizace akce opět ujalo Městské divadlo Mladá Boleslav ve spolupráci s Knihovnou města Mladá Boleslav. Poetický večer divákům opět nabídl úryvky z děl současné literatury v podání známých herců. Na šesti různých stanovištích tak mohli diváci vyslechnout to nejzajímavější ze současné literatury.

Noc literatury se v České republice konala již po sedmnácté. Jejím cílem je veřejnosti netradičním způsobem představit současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení.
Tak jak byli diváci zvyklí z předchozích ročníků, i letos byla Noc literatury koncipovaná tak, aby návštěvníci mohli sami rozhodnout, jaká stanoviště navštíví a v jakém pořadí. Čtení probíhala souběžně, v pravidelných čtyřicetiminutových intervalech od 17:00 do 21:00 hodin. Dva členy mladoboleslavského souboru, uměleckého šéfa, režiséra a herce Petra Mikesku a herečku Ivanu Nováčkovou, letos doplnily herečky Ivana Chýlková a Jarmila Vlčková. Dále se diváci mohli setkat s operní pěvkyní Dagmar Peckovou či hercem Ondřejem Lechnýřem.

Právě ten četl na malé scéně mladoboleslavského divadla ukázku romského spisovatele Garyho G. Steela Čhávata z manéže. V městské knihovně, kde bylo jako každý rok možné si vybrané tituly z Noci literatury i zakoupit, četl umělecký šéf Petr Mikeska ukázku z díla polského spisovatele Radka Raka Báje o hadím srdci.
Ukázku britské autorky Penelope Lively s názvem Měsíční tygr, přečetla v Café Svět herečka Ivana Chýlková. Nutno říct, že všechna čtení byla v kavárně skutečně beznadějně obsazená, stejně jako na další zastávce, v Jazz café, kde Dagmar Pecková četla ukázku francouzské autorky Virginie Despendes Život Vernona Subutexe.
Další literární zastávku nabídl městský palác Templ. Zde četla ukázku českého autora, držitele ceny Magnesia litera, Viktora Špačka s názvem Čistý, skromný život herečka Jarmila Vlčková.
Poslední zastávku nabídlo komunitní centrum Klementinka, kde herečka Ivana Nováčková četla text italské autorky s netradičním jménem Jhumpy Lahiri s názvem Kde zrovna jsem.

I v letošním roce s koordinací akce pomáhali dobrovolníci z řad studentů Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, kterým opět náleží velké poděkování. Mladoboleslavská Noc literatury se konala pod záštitou náměstka primátora statutárního města Mladá Boleslav, Mgr. Daniela Marka.
Celý literární večer v letošním roce vidělo více jak 400 diváků, což je asi doposud nejúspěšnější číslo vůbec. Mladoboleslavské divadlo je nesmírně rádo, že si tento poetický, literatuře věnovaný večer našel své příznivce a doufá, že jeho obliba bude i nadále stoupat.

25.9.2023 17:09:25 Redakce | rubrika - Zprávy