zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 39. týden

Beze stop

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Oběti a vrazi
Pro lásku většinou obětujeme více, než jsme původně chtěli... Příběh nevlastních sourozenců, kteří se snaží uniknout vzájemné přitažlivosti. Koprodukční snímek ČT (2000). Hrají: K. Roden, I. Chýlková, která dnes slaví kulaté životní jubileum, M. Hilmerová, V. Škultéty, V. Jeníková, J. Kroner, B. Klepl, S. Stašová, D. Kolářová, J. Štěpnička a další. Kamera M. Gábor. Scénář a režie A. Sedláčková. Film A. Sedláčkové je vzdáleně inspirovaný skutečnými událostmi, historii vztahu dvou nevlastních sourozenců a jejich marného boje proti vzájemné osudové lásce. Jako dospívající děti je na život a na smrt spojilo tajemství smrti otce, na které měli oba svůj díl viny. Z obyčejně lidské, hluboké a pochopitelné sourozenecké lásky se pak roztočí spirála citů až k psychické závislosti, proměněné ve stravující chorobný vztah. Tento vztah je "prokletý" a nedovoluje jim žít ani spolu, ani bez sebe a zákonitě vrcholí záhubou obou. Hlavní postavy Jany a Miroslava napsala autorka pro I. Chýlkovou a K. Rodena. Jejich o dvacet let mladší představitele pak nalezla režisérka v M. Hilmerové a V. Škultétym. Snímek byl natáčen v Jaroměři a v Poličce, rodišti Bohuslava Martinů, jehož hudba ve filmu hraje velkou úlohu.
Vysílání: 27.9., 22.35 hod., ČT1

Slasti Otce vlasti
Učňovská léta Karla IV. aneb Jak to určitě nebylo. Česká historická komedie Karla Steklého, od jehož narození uplyne 120 let (1969). Hrají: J. Hanzlík, D. Kolářová, O. Velen, M. Kopecký, V. Besser, V. Menšík a další. Scénář J. Procházka a K. Steklý. Budoucí Otec vlasti Karel (J. Hanzlík) tráví léta dospívání na francouzském dvoře ve společnosti své snoubenky Blanky z Valois (D. Kolářová). Věnuje se vzdělávání ve všech možných oblastech, od historie po šermování. Jednoho dne jej však otec Jan Lucemburský (M. Kopecký) povolá do Itálie, kde bojuje s řadou měst. Ještě před příchodem do města Luccy, kde právě Jan Lucemburský sídlí, se mladičký Karel dostane do nerovné bitvy s Janovými odpůrci. Díky svému důvtipu a velké dávce štěstí z ní však vyjde jako vítěz. Štěstí při něm ostatně stojí i nadále, hlavně proti zrádným italským šlechticům, kteří na kralevice zosnovali atentát. Jan Lucemburský je na svého rozpustilého potomka patřičně hrdý, a tak ho jmenuje markrabětem a pošle ho do Čech, aby se tam ujal vlády. Karel však prožije ještě mnoho klukovských dobrodružství, než se z něj stane uznávaný panovník a milovaný vladař... Historická kostýmní komedie režiséra Karla Steklého vznikla podle několika motivů ze známých Karlštejnských vigilií Františka Kubky.
Vysílání: 28.9., 12.30 hod., ČT1

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších evropských vladařů? Byl komplikovaný vztah s dominantním otcem jedinou překážkou, kterou musel na cestě k trůnu římského krále překonat? Výpravný historický film České televize čerpá ze strhujícího dramatického života velikána naší historie, krále Karla IV. (2016). Hrají: K. Hádek, S. Majer, P. Jeništa, T. Voříšková, M. Geišberg, N. Lichý, L. Veselý, H. Vagnerová, P. Štěpán, J. Plesl a další. Kamera D. Ployhar. Scénář a režie V. Křístek. Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (K. Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (P. Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (S. Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (P. Štěpán), proti kterému je volba namířena. Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (H. Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu.
Vysílání: 28.9., 21.30 hod., ČT1

Pozor, vizita!
Vážný i veselý příběh posledního světoběžníka. Tragikomedie na motivy knihy Adolfa Branalda Vizita s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli (1981). Dále hrají: V. Jeníková, L. Švormová, B. Holišová, J. Somr a další. Scénář V. Bor a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Režie K. Kachyňa. Příběh samorostlého muže, který má prožít zbytek života v nemocniční izolaci. Děj se odehrává v roce 1960 na infekčním oddělení jedné nemocnice, kde je jako bacilonosič izolován starý Prepsl, světoběžník a tulák bez rodiny, člověk s osobitým pojetím svobody. Zpočátku odmítá přizpůsobit se tvrdým podmínkám izolace a několikrát se pokusí o útěk, ale časem naváže přátelství s dezinfektorem Kafkou, uklízečkou Katkou, mladičkou pacientkou Mankou a se svým spolubydlícím, stejně postiženým dědou Bartůňkem. Vztah k těmto lidem způsobí jeho proměnu.
Vysílání: 01.10., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 03.10., ČT1

Vrásky z lásky
Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý v komedii o střetnutí dvou lidských osudů a charakterů. Herecké hvězdy v koprodukčním filmu ČT (2012). Dále hrají: I. Trojan, L. Vlasáková, T. Medvecká, A. Geislerová, J. Jirásková, T. Vilhelmová, V. Preiss, J. Skopeček, M. Kantorková, M. Taclík, O. Navrátil, J. Somr, M. Stropnický, R. Špaček a další. Scénář M. Epstein. Kamera M. Šec. Režie J. Strach, který nedávno oslavil 50. narozeniny. Snímek rovněž uvádíme u příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Hořká komedie líčí střetnutí dvou lidských osudů a charakterů, pro které je náhodné setkání v jejich pozdním věku poslední nadějí na životní radost. Ota je bývalý učitel a ve svém věku má již řadu vrtochů, kterými poněkud komplikuje život svému synovi a snaše. Nyní jej čeká náročná oční operace a Ota se rozhodne, že právě nastala ta správná chvíle, kdy je třeba vyhledat někoho, kdo kdysi dávno velmi ovlivnil jeho život. Setkání s herečkou Janou je ale poněkud jiné, než si představoval. Přesto je to právě tato vitální dáma, která znovu zamotá jeho osudem. Díky Janě se Ota vydává na napínavou cestu, na jakou by si možná ani v mladším věku netroufl. A právě tohle důležité setkání oba utvrdí v poznání, že nejhorší, co může člověk udělat, je všechno vzdát! V hlavních rolích se po mnoha letech setkaly dvě herecké legendy – Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý.
Vysílání: 01.10., 16.45 hod., ČT1

Humr
Najít si partnera je v dnešním světě čím dál tím krkolomnější úkol. Nekonvenční milostné drama s Colinem Farrellem a Rachel Weiszovou v hlavních rolích, vyznamenané Cenou poroty v Cannes (2015). Dále hrají: O. Colmanová, L. Seydouxová, B. Whishaw, J. C. Reilly, J. Bardenová, A. Labedová, M. Smiley a další. Režie Yorgos Lanthimos (V anglickém znění s titulky). Nedaleká budoucnost: všichni muži a ženy bez partnera jsou zatýkáni a odváženi do zařízení zvaného Hotel, kde si do 45 dnů mají najít protějšek. Pokud se jim to nepodaří, budou proměněni ve zvíře podle vlastního výběru. Hotel obklopují hluboké lesy, obývané vzbouřenci, kteří si říkají Samotáři, a na ty jsou pravidelně pořádány hony. Účast na honech je jedním z rituálů, jež jsou povinni sdílet nedobrovolní hosté Hotelu s ostatními. Jedním z hostů Hotelu je i David, s nímž se rozešla jeho žena. Bezbřehá imaginace řeckého tvůrce Yorgose Lanthimose dá Davidovi ještě okusit svobody v náruči lesních rebelů, poznat konečně lásku a zjistit, že si vůbec nepolepšil. Tak jako ve svých předchozích filmech i tady vrší Yorgos Lanthimos vtipně absurdní situace s příznačnou ironií a černým humorem a sdělení příběhu, jakkoliv se zdá nereálný, není zcela bez souvislostí s dnešním životem v moderní společnosti. Hvězdně obsazené absurdní drama vyneslo řeckému tvůrci Cenu poroty na festivalu v Cannes.
Vysílání: 25.9., 22.30 hod., ČT art

Raná díla: David Lynch
Jeho celovečerní prvotina Mazací hlava z roku 1977 se stala kultem. Epizoda z cyklu o pozoruhodných debutech slavných filmařů. Francouzský dokument. Snímek Mazací hlava dnes patří k bezmála kultovním dílům amerického filmaře a výtvarníka Davida Lynche. Film vznikal šest let a provázela ho řada problémů jak uměleckých, tak osobních. Z utrpení ovšem vzešlo dílo natolik silné, že si okamžitě podmanilo nejen filmovou kritiku, ale i producenty. Díky tomuto zvláštnímu černobílému bizarnímu zlému snu o otcovství získal Lynch práci u slavného Mela Brookse a snímek Sloní muž získal osm nominací na Oscara. V dnešní epizodě dokumentárního minicyklu Raná díla se David Lynch zamýšlí nad významem Mazací hlavy a jejím místem v jeho dosavadní tvorbě.
Vysílání: 27.9., 23.25 hod., ČT art

Raná díla: Lars von Trier
Prvotina jednoho z nejvýraznějších současných režisérů Prvek zločinu vznikla v roce 1984. Epizoda z cyklu o pozoruhodných debutech slavných filmařů. Francouzský dokument. Tvorbu dánského scenáristy, režiséra a producenta Larse von Triera znají čeští diváci velmi dobře. Kromě filmů zaznamenal velkou pozornost i televizní seriál Království. Dnes se podíváme na jeho debut, jímž si vysloužil celosvětovou pozornost. Drsný thriller Prvek zločinu získal na festivalu v Cannes cenu za technické provedení a odstartoval tak dlouhou a žánrově neuvěřitelně pestrou von Trierovu kariéru. I proto, že filmoví fanoušci vědí, kudy vedly jeho cesty od inkriminovaného roku 1984, je velmi zajímavé být svědky von Trierových mimořádných vzpomínek, které jsou místy otevřené a osobní.
Vysílání: 27.9., 23.55 hod., ČT art

Denzel Washington – americký vzor
Hollywoodská hvězda, nenápadný aktivista, mecenáš. Francouzský dokument. Denzel Washington, který byl v roce 2021 zvolen deníkem New York Times nejlepším hercem 21. století, ztělesňuje Ameriku ve všech jejích protikladech, neboť mezi jeho významné role patří černošský voják bojující za svobodu, homofobní právník či policista, napravující křivdy. Jeho věrohodné a strhující výkony jej dostaly na samý vrchol světové kinematografie a přinesly celou řadu ocenění. Pro afroamerickou komunitu je však také vzorem v neúnavném boji za spravedlnost.
Vysílání: 28.9., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art., 04.10., ČT art

Beze stop
Divočina jako vykoupení nebo vězení? Ben Foster v americko-kanadském dramatu z prostředí periferie. Dále hrají: T. McKenzieová, J. Kober, D. Dickey, I. Stone, M. Draper, D. Millicanová a další. Režie Debra Graniková (V anglickém znění s titulky). Will je veterán z války v Iráku, který žije se svou třináctiletou dcerou Tom v hlubokých lesích. Vysloužilec trpí posttraumatickou stresovou poruchou, kvůli níž není schopen žít dlouhodobě mezi lidmi, po nocích jej stíhají zlé sny. Pro Tom je však starostlivým a milujícím otcem a vyjma socializace rozvoj své dcery nikterak nezanedbává. Jako dvoučlenná rodina žijí na samotě, využívají dovednosti pro přežití v přírodě; do města se vydávají jen zřídka, aby sehnali nejnutnější zásoby. Alternativní životní styl ale nemůže vydržet věky a vše vezme za své, jakmile u jednoho z nich dojde k vážnému úrazu... Pronikavé drama natočila nezávislá americká filmařka Debra Graniková, jež na sebe upozornila snímkem Do morku kosti (2010). Už v něm rozváděla motivy útěku do divokých krajin, pokřivených rodinných hodnot či osobní odpovědnosti. Ale zatímco Do morku kosti otevíralo dané otázky přes relativně tradiční žánrový rámec thrilleru či novodobého westernu, Beze stop je už suverénním vykročením do hájemství uměleckého vyprávění. Tomu vévodí především až naturální stylizace, oproštěná od jakýchkoliv formálních kudrlin, náznakový děj a přesvědčivé herecké výkony Bena Fostera (Telefonní budka, X-Men: Poslední vzdor, Warcraft: První střet) a tehdy nepříliš známé herečky Thomasin McKenzieové (Králíček Jojo, Král, Poslední noc v Soho).
Vysílání: 29.9., 23.50 hod., ČT art

18.9.2023 10:09:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 50. týden

Plán Broumov

Plán Broumov
Zapadlé městečko u polských hranic loni překvapivě postoupilo do finále národní soutěže o titu ...celý článek


Thelma a Louise oceněná Oscarem

Thelma a Louise

Thelma a Louise
Nezapomenutelná dvojice kamarádek bere život do vlastních rukou. Americký film oceněný Osca ...celý článek


Výtvarné tipy 49. týden

Maxim Velčovský

Hrady středověké Francie
Vrcholný středověk byl obdobím pozoruhodných staveb. Mnohé z nich dodnes vzbuzují ...celý článek


Literární tipy 50. týden

Franz Kafka

Jak cestoval Franz Kafka
Začátkem 20. století začali Pražané objevovat okolí města a jezdit na letní byty. ...celý článek


Filmové tipy 50. týden

Definice lásky

Tankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmov ...celý článek


Český film inspirovaný skutečnou událostí

Cena medu

Cena medu
Po napadení rojem včel může život pětiletému chlapci zachránit jedině obětavost lékařů a lidská s ...celý článek


Autobiografický film Kanárek

Kanárek

Kanárek
„Ztratit se můžeš, ale vrátit by ses měl“... Autobiografický film mladého režiséra, kte ...celý článek


Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz ...celý článek


Filmové tipy 49. týden

Křídla Vánoc

Křídla Vánoc
Richard Krajčo a Vica Kerekes v hlavních rolích vánočního příběhu o splněných přáních a naději ...celý článek


Velikáni filmu... Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová (Moulin Rouge)

Moulin Rouge
Nicole Kidmanová jako krásná kurtizána a Ewan McGregor jako chudý spisovatel v příběhu lásky, ...celý článek


Betlémské světlo Jana Svěráka

Betlémské světlo

Betlémské světlo
Úspěšný spisovatel Karel Šejnoha se při psaní rád nechává inspirovat osudy jiných. Co ale ...celý článek


GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky

Zdeněk Mahler

GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky
Portrét významného spisovatele, scenáristy a muzikologa, jehož 9 ...celý článekČasopis 49 - sekce

OPERA/ TANEC

42+PEOPLE premiéra představení Softer Skills

Softer Skills

Unikátní projekt 42+PEOPLE souboru současného tance 420PEOPLE oslavuje mezigenerační dialog tanečníků a přináš celý článek

další články...