zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Miroslav Krobot: Pro nás je nejdůležitější tenký led, který máme všichni pod nohama…

Miroslav Krobot a Jenovéfa Boková ve filmu Velká premiéra

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Do českých kin vstoupil třetí celovečerní film Miroslava Krobota - VELKÁ PREMIÉRA. Diváci si tento divadelní snímek užili při zvláštním uvedení na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V komedii plné nečekaných situací uvidí diváci v hlavních rolích Pavla Šimčíka, Ivu Janžurovou, Ivu Pazderkovou a další.
Miroslav Krobot se ve filmu představuje v postavě ředitele divadla. Zároveň se podílel na scénáři a celý film režíroval. Po skončení novinářské projekce nám odpověděl na několik otázek.

 • Pojďme k obsazení. Diváci se mohou těšit nejen na známá jména, ale také herce Moravského divadla Olomouc, že?
  Ve filmu se sešla Iva Janžurová s Pavlem Šímčikem, a nikdy spolu nehráli, přesto si úžasně sedli. Do jisté míry je tam poetika Dejvického divadla (Klára Melíšková, Pavel Šimčik - pozn. red.) a do toho také herci z Moravského divadla v Olomouci (Roman Vencl, Ivana Plíhalová - pozn. red.). Měli jsme čtené zkoušky a přípravě jsme věnovali čas, a ono se to vyplatilo.
 • Ve filmu v epizodní roli vystupuje kněz Jan Regner. Jak jste k němu přišli?
  Natáčeli jsme mimo jiné v kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci. Tento kostel nám vyhovoval zejména vizuálně, protože uvnitř bylo lešení. Při obhlídce interiéru nás právě Jan Regner provázel. Choval se přirozeně, byl autentický a dobře mluví. Myslím si, že tu roli zvládl pěkně.
 • Hrajete postavu ředitele divadla, který mimo jiné symbolizuje staré časy, zejména strach z politické moci apod. Zajímalo by mě, kdy se podle vás tohoto typu strachu vůbec zbavíme?
  Myslím si, že toto máme hodně hluboko pod kůží. Kdy se tohoto opravdu zbavíme, to si netroufám odhadnout.
 • Můžeme to vnímat jako odkaz na patolízalství, podřízenost kariéře apod.
  “Kultura je za trest. Malé peníze a velké problémy,” říká ve filmu kariérista Grunt a toto je autentický výrok z devadesátých let. Názor politiků na kulturu je pořád stejný.
 • Dřív byly přehrávky a schvalovačky. Vy jste zvolili postavu Šnajdra (Pavel Šimčík), který se prodá za peníze. To je skutečnost?
  Není, ale dovedu si to v reálu představit. Spíš jde o to, že jsou obecně známé skutečnosti, kdy si umělci kupují v bulváru prostor, aby se zviditelnili.
 • Film Velká premiéra je hořkosladká komedie. Můžete prozradit, která etapa u vás teď převažuje?
  Máme trošičku odstup od projekce v Karlových Varech. Nyní jsem opravdu zvědavý na to, co tomu řeknou diváci, pokud v tom horku přijdou.
 • Ve filmu sledujete několik rovin - vztahy, zamilovanost, divadelní improvizaci, kariéru, frustrace ad.
  Osobně si myslím, že ze všeho je pro nás nejdůležitější tenký led, který máme všichni pod nohama. To je podle mě hlavní rys hrdiny Šnajdra. Ve filmu nachází správné řešení.

  Film Velká premiéra má intelektuální až podprahový humor. Kromě jiného sleduje vztahy mezi lidmi. Podsouvání názoru druhým. Strach ze ztráty kariéry. Ve filmu vyniká zejména dobrá práce kamery. Stranou nezůstává ani hudba, kde pěvecký part nazpívala Jana Koubková.
  Z herců zaujme zejména Iva Pazderková v roli sociální pracovnice. Pomáhá seniorům, roznáší jídlo, uklízí jím, pečuje o ně. Její civilní projev je velmi dobře zahraný. Iva Janžurová si libuje v improvizaci. V roli stárnoucí herecké hvězdy místního divadla je kouzelná. Zvláště výborně zvládá ztvárnění projevů Touretteového syndromu („intenzivní vybíjení nashromážděných tikových projevů“, v jejím případě občasné neodbytné nutkání mluvit sprostě - pozn. redakce).

  www.velka-premiera.cz

  1.8.2022 08:08:55 Josef Meszáros | rubrika - Rozhovory
 •