zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražské inspirace Jaroslava Foglara

Přebal knihy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Muzeum města Prahy vydalo k výstavě MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara stejnojmennou publikaci, jejímiž autory jsou Petr Kotek a Pavla Státníková ve spolupráci s Tomášem Vučkou.
„Fenomén Foglar“ provází již několik generací čtenářů. Foglarovky a jejich hrdinové se staly pro mnohé z nich přímo kultovní záležitostí. Muzeum města Prahy připomíná autora i jeho dílo právě probíhající výstavou v domě U Zlatého prstenu, která akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze. Dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava i kniha předkládá městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy.

Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz MĚSTA se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů. Nová publikace reflektuje výstavu ve svém obsahu i členění. Temnou, scénograficky a iluzivně řešenou historickou část, instalovanou ve sklepních prostorách domu U Zlatého prstenu, i tu světlou, představenou v nadzemní části, kde vznikla galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy první poloviny 20. století. Knihu je možné zakoupit na e-shopu muzea: zde nebo v muzejní prodejně v domě U Zlatého prstenu.

9.5.2022 15:05:35 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Novinky...

Vyšel další svazek dramatických textů Toma Stopparda

Přebal knihy

Institut umění – Divadelní ústav vydává v edici Divadelní hry texty světoznámého britského dramatika čes ...celý článek


Vražda a poslední dny Alexandra Litviněnka v audioseriálu

Herec Jaroslav Plesl při natáčení Agenta

Třiadvacet dílů, které mapují mrazivý příběh posledních třiadvaceti dní života bývalého ruského agenta a nekom ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

Jan Smigmator opět v pražské Lucerně

Jan Smigmator turné Murphyho zákon (Foto: Martin Kubišta)

Už deset let trvá pěvecká kariéra českého swingaře Jana Smigmatora. A stihl toho už víc než dost. Honza je na celý článek

další články...