zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 4. týden

Sto divů světa

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (4/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pyramidy v Gíze, Mayské město Tikal, Buenos Aires, Zámecká cesta v Jordánsku, Cuzco, Porto a Maledivy. Francouzský cyklus dokumentů. Na plošině vzdálené několik kilometrů od Káhiry, v místech, kde se otevírá delta Nilu, leží město Gíza. Mezinárodní proslulost získalo díky pyramidám: Chufuově, Rachefově a Menkaureově. Mayské město Tikal, obydlené od šestého století před naším letopočtem až do desátého století našeho letopočtu, leží v lůně divoké přírody. Centrum Buenos Aires, postavené podle evropského vzoru, nabízí vedle historických památek i moderní budovy, reprezentující novou architekturu. V Jordánsku se pouštními zámky nazývá skupina staveb východně od Amánu, podél spojnice mezi Damaškem a Medinou, proslulé Zámecké cesty. Cuzco, ležící v mořské výšce tří tisíc pět set metrů, má čtyři sta tisíc obyvatel. Jde o nejstarší dosud obývané město jihoamerického kontinentu. Pórtu je po Lisabonu druhé největší portugalské město. Existuje rčení: "Zatímco Lisabon se krášlí, Pórtu pracuje". Jméno "Maledivy" znamená "ostrovy žen", které sem podle pověsti přišly před dávnými časy ze Šrí Lanky.
Vysílání: 25.1., 15.25 hod., ČT2
Opakování: 27.1., ČT2., 29.1., ČT2

České Expo v Dubaji: České 3D a český robot
Dokumentární série o české účasti na světové výstavě EXPO v Dubaji představí českou expozici a její jednotlivé části. Připravili J. F. Potužník a L. Franc (Premiéra). Další z dokumentů o národní účasti na Všeobecné světové výstavě EXPO v Dubaji vrací diváka na vůbec první světovou výstavu v arabském světě. Tentokrát nás tvůrci zavedou do stálé expozice „Czech Republic – The Country for the Future“, která propojuje robotické exponáty a soudobé umělecké instalace. Ke stému výročí uvedení slova robot ve hře Karla Čapka R.U.R. v Národním divadle se na EXPO před národním pavilonem a mystickým lesem šest tisíc let starých dubových kmenů objevuje monolitická žulová socha Vítězství Robotů. V interiéru se návštěvník ocitne ve světě sci-fi, kde ho obklopí autonomní soustavy 3D tiskáren, robotická linka komunikující s živými rostlinami, či instalace Fluidum, která čítá osm desítek zrcadel měnících prostor v tekoucí čas. Pro dočasnou expozici se do Dubaje vydávají i stroje studentů českých technických univerzit Formula Student a inteligentní drony. Ty již na mnoha světových soutěžích bodují. Je Česká republika skutečně zemí pro budoucnost?
Vysílání: 26.1., 22.15 hod., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Gustave Courbet
Velmistr realismu a jeho obraz Můj ateliér. Francouzský cyklus Arte. Na pařížské vernisáži 15. května 1855 všichni mluvili o malíři Gustavu Courbetovi. Vystavoval tu několik svých prací. Ale plátno, které vytvořil speciálně pro tento Salon, porota odmítla. Vraťme se o jeden rok zpět, do jara 1854. Courbet se s nadšením pustil do obrazu, o němž byl přesvědčený, že zaujme. Rozměrné plátno, téměř šest na čtyři metry. Ambiciózní projekt se skromným názvem Interiér mého ateliéru. Co vidíme? Courbet maluje uprostřed svého ateliéru, obklopený množstvím postav. Na jedné straně jsou jeho přátelé, mezi nimi rozpoznáme básníka Charlese Baudelaira a filozofa Pierra Proudhona. Na druhé vidíme směsici tvořenou obchodníky, lovci, žebráky a knězi. Jaký příběh nám chtěl Courbet tímto obrazem vyprávět? Abychom to zjistili, musíme prozkoumat postavy, jejich gesta. A tváře, které se na plátně skrývají. Proniknout do tajemství díla, a pochopit, co vypovídá o své době a o svém autorovi. Courbet popsal svůj projekt v dopise svému velkému příteli, spisovateli Champfleurymu, kterého také najdeme na obraze. „Je to různorodá společnost ve svém vlastním prostředí. Jedním slovem, je to můj pohled na společnost, její zájmy a vášně. Tak vypadá svět, který se ke mně chodí malovat.“
Vysílání: 26.1., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 30.1., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem po pražském architektonickém dědictví se projdeme Staroměstským náměstím (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Na světě není jiné náměstí, které by na své ploše zahrnulo snad všechny evropské architektonické slohy – od románské éry až po předválečnou modernu. Tedy více než 800 let stavebního vývoje. Staroměstské náměstí je příkladnou učebnicí historie architektury a vzbuzuje údiv jak u odborníků, tak u turistů z celého světa.
Vysílání: 29.1., 04.50 hod., ČT art

17.1.2022 11:01:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...