zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 50. týden

Tankový prapor

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmový přepis knihy Josefa Škvoreckého (1991). Hrají: L. Vaculík, R. Skamene, M. Donutil, S. Chytrová, V. Jandák, I. Velichová, M. Zounar, J. Kodeš, V. Vydra, M. Adamcová a další. Scénář R. John a V. Olmer. Kamera J. Malíř. Režie V. Olmer. Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu "služby vlasti"... Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin.
Vysílání: 14.12., 21.35 hod., ČT1

Dopisy Olze
Václav Havel vytvořil formou dopisů z vězení jeden ze svých nejvíce oceňovaných filozofických textů. Jeho zpověď, pořízená na Hrádečku, je zvláštním subjektivním komentářem autora k tomuto dílu, k životu a k umění (1986). Uvádíme při příležitosti 10. výročí úmrtí českého dramatika a prezidenta Československa i České republiky. Kamera a režie M. Hýbek. Dokumentární pořad, který zřejmě vznikl soukromým amatérským natáčením, přibližuje Václava Havla během jeho zimního pobytu na Hrádečku. Jednak vypravuje o své dramatické činnosti, o tom, jak vzniká divadelní hra. Hovoří o zákazu psaní ve vězení a způsobu, jak toto omezení dokázal překonat a i za mřížemi se autorsky realizovat. Hovoří o uchování identity a důstojnosti, vyjadřuje lítost nad tím, jaké komplikace způsobuje své ženě Olze. Pořad poodhaluje myšlení politicky pronásledovaného člověka, které se přetvořilo v uměleckou výpověď v jednom z nejzásadnějších Havlových literárních děl – v samizdatově publikovaných Dopisech Olze, které vznikaly za vězeňskými mřížemi v letech 1979–1983.
Vysílání: 18.12., 09.35 hod., ČT2

Jack London, americký dobrodruh
Život a dílo Jacka Londona. Francouzský dokument ke stému výročí spisovatelova úmrtí, jež uplynulo v roce 2016. Jack London, autor Bílého tesáka, Volání divočiny či Mořského vlka, patřil k nejslavnějším spisovatelům své doby. Počátkem 20. století se stal přímo symbolem dobrodružství.
Vysílání: 15.12., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 21.12., ČT art

6.12.2021 10:12:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 14 (2004) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 14 - sekce

DIVADLO

Se stromy a Embryo

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče uvedlo v březnu hned dvě premiéry – poprvé v České republice absurdní hru Jeannine celý článek

další články...

HUDBA

Paul McCartney ve Vysočanech

Paul McCartney

Problém s vybudováním koncertního parku konečně vyřešen. Proti původně zamýšlenému místu na Jižním Městě se ra celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Stivínův Velikonoční koncert

Jiří Stivín

V pondělí 12. dubna 2004 v 16:00 h se uskuteční v kostele Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích, Vyšehradská celý článek

další články...