zvláštní poděkování
Volný.cz

Viktor Karlík - LITERATURA

LITERATURA plastiky, objekty a akce ze stejnojmenného cyklu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Malíř, grafik, sochař Viktor Karlík, považovaný za nejvýraznějšího výtvarného umělce tzv. druhé generace českého undergroundu, také spoluzakladatel a redaktor Revolver Revue, představuje ve výstavě LITERATURA plastiky, objekty a akce ze stejnojmenného cyklu. Návštěvníci Centra současného umění DOX je mohou vidět
do 9. 1. 2022 souhrnně vůbec poprvé v jejich originální hmotné podobě, výstava navazuje na jejich prezentaci v ceněné knize.

Výstava Viktora Karlíka LITERATURA přináší téměř kompletní soubor prací, které zveřejnil ve stejnojmenné knize (vydala Revolver Revue, 2019), nominované v soutěži o Nejkrásnější knihu roku. Vystavená prostorová díla vznikala v letech 2012–2019, doplňuje je více než třímetrový objekt Básník z roku 2021. Sochy, reliéfy, světelné i jiné objekty a akce zrcadlí Karlíkovy čtenářské zájmy, orientaci na konkrétní autory a tituly.

„Podnětem k tomuto cyklu byl můj vztah ke konkrétním autorům, jejich dílům, opakovaná četba. Často až radost, že existují tak dobré texty. Asi to začalo jako jakési privátní pomníky,“ říká Viktor Karlík. Nevytváří však jen uctivý hold vybraným literárním osobnostem, určující je Karlíkův polemický a kritický duch a detailní znalost autorů, jejich osudů a děl.

O literatuře přemýšlí prostřednictvím železa, bronzu, dřeva, litiny, mosazi, pryskyřice, sádry, betonu a dalších materiálů. Více než stovku objektů Viktor Karlík věnoval svým literárním preferencím, nejen jednotlivým osobnostem (Baudelaire, Poe, Rimbaud, Dostojevskij, Conrad, Nietzsche, Musil, Kafka, Orwell, Céline, Beckett, Gombrowicz, Sorokin ad.), ale i hnutím a stylům a také obecnějším otázkám včetně některých osudových okamžiků a atributů české kultury.

Viktor Karlík transformuje a zhušťuje literární obsah do výtvarné formy, která působí překvapivě a zároveň neokázale a civilně. Nejednoznačnost, ironie a dada se v LITERATUŘE střídá s nezpochybnitelnými a autoritativními pojmy a divák s údivem sleduje, jak se Karlíkovi daří tak redukovanými prostředky uchopit ve třech rozměrech obsahy a poselství rozmanitých literárních veličin, proudů i otázek.
Výstava LITERATURA, která propojuje slovo a obraz, souzní s jednou z důležitých programových linií Centra současného umění DOX, kterou symbolicky zaštiťuje vzducholoď Gulliver a která je věnována přesahům mezi literaturou a výtvarným uměním.
Partnerem výstavy LITERATURA je Revolver Revue.

23.9.2021 09:09:33 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Steven Holl vystavuje v domě umění GVUO

Steven Holl - Akvarel Koncertní sál v Ostravě

Výstava Steven Holl: Making Architecture | Ostrava představuje dvanáct projektů známého amerického architekta ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Cabaret - cesta k přetrvání rodinné kvality

Karel Heřmánek ml (Cabaret)

Československá premiéra Kabaretu se udála ve Státním divadle Brno roku 1974 (režie Ivo Osolsobě), titul pod ná celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

420PEOPLE nabízí kurzy pro veřejnost

Studio Maiselovka

Contemporary dance class, improvizace, taneční workshopy, lekce baletu, pilates, jógy, anebo zcela unikátních celý článek

další články...