zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 23. týden

Josef Štemberka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vyhlazení obce Lidice - Josef Štemberka
Lidický farář žil se svou vesnicí třiatřicet let a nakonec se s Lidicemi naplnil i jeho vlastní osud. Do poslední chvíle byl oporou popraveným lidickým mužům (2009). Režie J. Hovorka. Farář Josef Štemberka pocházel z chudé rodiny z městečka Pecka v Podkrkonoší. Díky své píli a nadání úspěšně vystudoval a stal se knězem. Svůj život spojil s jednou z farností ve středních Čechách. Žil poklidným životem venkovského faráře, a když překročil sedmdesátku, těšil se na zasloužený odpočinek. V roce 1942 se chystal odjet z vesnice, kde působil třiatřicet let, zpátky do svého rodiště ke svým sourozencům. Ta ves se ale nakonec stala jeho osudem. Jmenovala se Lidice a 10. června tohoto roku se její nic netušící obyvatelé stali oběťmi kruté zvůle okupantů.
Vysílání: 10.6., 16.35 hod., ČT2

Cesty víry: Přes bolest k naději
Jiří Kylar byl prvním člověkem v České republice, který se veřejně přiznal k tomu, že byl jako mladý chlapec dlouhodobě sexuálně zneužíván katolickým knězem. Jak se s tím vyrovnal? A jak se církev vyrovnala s ním? Režie B. Jetelina (Premiéra). Manažer středního věku, otec tří dospívajících dětí, člověk milující život na venkově, aktivní věřící katolík – to vše je Jiří Kylar. Dokument ho sleduje od února 2020, kdy vychází z policejní služebny. Důvod, proč sem byl předvolán, je stejně šokující, jako celý jeho životní příběh.
Vysílání: 13.6., 12.20 hod., ČT2
Opakování: 14.6., ČT2., 15.6., ČT2., 19.6., ČT2

Příběh Remešského evangeliáře
O vzácném rukopisu ze Sázavy, na který při korunovaci přísahali francouzští králové (1997). Režie M. Hošt. Sázavský klášter, který roku 1032 založil sv. Prokop, byl střediskem slovanské kultury a cyrilometodějské staroslověnské liturgie. Odtud pochází konvolut, tj. svazek rukopisů různého stáří, který obešel celou Evropu. Karel IV. jej věnoval pražským Emauzům, Jiří z Poděbrad vzácně zdobenou knihu poslal jako dar se svým poselstvem do Konstantinopolu. Po sto letech se evangeliář objevil v Remeši a podle legendy pak na něj francouzští králové přísahali při korunovaci. Francouzští revolucionáři se zmocnili desek vykládaných zlatem a drahokamy, ale rukopis naštěstí zůstal zachován, i když byl českými obrozenci považován za ztracený. Dnes jej opatruje městská knihovna v Remeši.
Vysílání: 08.6., 08.50 hod., ČT3
Opakování: 08.6., ČT3

31.5.2021 13:05:27 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...