zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 26. týden

Deset století architektury: Pernštejn. Nedobytý hrad

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Deset století architektury: Pernštejn. Nedobytý hrad
Architektonický památník doby největší slávy rodu Pernštejnů (1997). Připravil A. Lowák. Díky své poloze na skalnatém ostrohu se hrad Pernštejn zařadil mezi nedobytné hrady. Hrad byl stavěn od 13. do 16. století a v této podobě je také zachován dodnes. Pernštejnové byli nejen zdatní válečníci, ale také vynikající obchodníci. Jak se přesvědčíme, hrad Pernštejn je důkazem velikosti a slávy jejich rodu.
Vysílání: 24.6., 19.25 hod., ČT2

Deset století architektury: Legiobanka
Významná stavba projektovaná v národním stylu rondokubismu architektem J. Gočárem (1998). Připravili: Z. Lukeš, M. Kubala a B. Hončarivová. Po zrodu samostatného Československa se začala projevovat i v architektuře snaha o vytvoření národního stylu. Legiobanka Josefa Gočára v Praze Na Poříčí se stala jeho prototypem a určila směr tzv. rondokubismu. Řešení fasády vychází z trojdílné triumfální brány, na niž navazují další patra, stavba je ukončena mansardou a mohutnou římsou. Pro architekturu 20. let je charakteristická spolupráce s výtvarníky. Autorem pískovcového vlysu, nazvaného Návrat legií, je Otto Gutfreund, který sám bojoval ve Francii. Silné dojmy z těžkých válečných dnů přetransformoval do uměleckého ztvárnění legionářů. Pískovcové plastiky Jana Štursy symbolizují místa, kde legionáři bojovali, ve Francii, Srbsku a na Sibiři. A právě na posledním z míst roku 1919 začal příběh Legiobanky, která si pro svou centrálu dala postavit tento dům. Iniciátorem byl legionář a bankovní úředník František Šíp. Vzhledem ke klesající hodnotě rublu věděl, že legionáři mohou o své úspory z vysokého služného přijít. Spolehl se proto na svého obchodního ducha a spořivost jednotlivých vojáků. Zanedlouho banka disponovala kapitálem sedmdesát milionů korun a shromážděnému majetku odpovídala i bohatost a velkorysost jejího pražského sídla.
Vysílání: 25.6., 01.25 hod., ČT2

Italský Piemont
Turín obklopují skvosty založené savojskou dynastií. Francouzský cyklus dokumentů. Palác Stupinigi byl postaven pro zábavu savojské šlechty. Sokolnickému umění se tu daří dodnes. Piemont, kraj na úpatí hor, poblíž Turína. Odtud při cestě přes Alpy vedlo putování do Říma. Dokument nejen krouží v balóně nad pamětihodnými památkami, ale uvádí miniportréty současníků, kteří o ně v současnosti pečují.
Vysílání: 26.6., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 29.6., ČT2., 02.7., ČT2

Záchrana Benátek
Strhující pohled na technologie, které udržují nádherné město nad vodou. Francouzský dokument (Premiéra). Mnoho století se zdá, že jsou Benátky odsouzené k zániku. Jak je možné, že odolávají vodnímu nebezpečí tak dlouho a co je potřeba udělat pro to, aby úžasné paláce a náměstí nakonec nezalila voda? Podíváme se do historie Benátek z pohledu stavitelství a architektury a seznámíme se s technologiemi, které po staletí umožňovaly přežití města v laguně. Benátky jsou fascinujícím projektem, o jehož záchranu nyní usiluje systém Mojžíš, tvořený obřími automatickými hrázemi. Odborníci přicházejí s dalšími nápady, z nichž některé uvažují o vyzvednutí celého města pomocí vstřikování mořské vody do podloží.
Vysílání: 27.6., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 28.6., ČT2., 03.7., ČT2

Folklorika: Za prahem roubených chalup
S horaly a etnology za krásami karpatské lidové architektury do muzeí v přírodě i do původních dřevěnek zachovaných v krajině. Režie T. Netočný (Premiéra). Skanzen je „výkladní skříní“ folkloru a lidové kultury pod širým nebem. První muzeum v přírodě na světě vzniklo v roce 1891 ve Švédsku a odtud mají podobná muzea především v Evropě název skanzen. V Česku funguje v současnosti přes třicet skanzenů, které patří k nejnavštěvovanějším kulturním, společenským i turistickým místům jednotlivých regionů. Dokument přibližuje fenomén skanzenu a lidové architektury skrze etnology i běžné obyvatele Beskyd během putování z Valašska přes Těšínsko do krajiny Kysuc.
Vysílání: 29.6., 09.50 hod., ČT2
Opakování: 02.7., ČT2., 03.7., ČT2., 04.7., ČT2

Estremadura v Portugalsku
Úžasné skvosty poblíž Lisabonu. Francouzský cyklus dokumentů. Okouzlující Palácio da Pena. Královské útočiště a místo kouzelných dětských dobrodružství. Solná pole u řeky Tajo, poslední zbytky mizející tradice. Tímto ´bílým zlatem´ platili kdysi králové svým žoldnéřům.... Navštívíme klášter a palác povědomého názvu Mafra, kde síla vědění je uctívána dodnes. Prohlédneme si Lisabon, kdysi královské sídlo a hlavní město poloviny světa. A potkáme zde svědky živoucí historie.
Vysílání: 30.6., 17.50 hod., ČT2
Opakování: 03.7., ČT2., 05.7., ČT2

17.6.2019 20:06:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 11. týden

Vyšší princip

Vyšší princip
Slavné okupační drama režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy o statečnosti starého ...celý článek


Životy slavných - Ernest Hemingway

Papá Hemingway: Pravdivý příběh

Papá Hemingway: Pravdivý příběh
Dílo si zaslouží slávu, ale světová sláva může být smrtící. Adrian Sparks j ...celý článek


Richard Egan jako spartský vůdce Leónidás

Bitva u Thermopyl

Bitva u Thermopyl
Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovsk ...celý článek


Filmové tipy 11. týden

Jiří Bartoška (Teorie tygra)

Teorie tygra
Jiří Bartoška září v komedii o veterináři, který už nechce být ochočeným domácím králíčkem. To ...celý článek


Velikáni filmu... James Coburn

Železný kříž

Železný kříž
Tak to vypadalo v první linii. Válečné drama z východní fronty roku 1943. Britsko-německý film ...celý článek


Výtvarné tipy 11. týden

Svědkové času

Chettinadské paláce – kulturní dědictví Indie
Impozantní sídla s majestátní architekturou a vynikajíc ...celý článek


Hvězdy stříbrného plátna: Brad Pitt

Brad Pitt

Hvězdy stříbrného plátna: Brad Pitt
Fanynky po něm šílí, jeho herectví zraje jako víno. Portrét nezaměnitel ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

13. komnata Radky Fišarové

Radka Fišarová

13. komnata Radky Fišarové
Zpěvačce Radce Fišarové, která si vysloužila přezdívku česká Edith Piaf, diagnos celý článek

další články...