zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 26. týden

Aleš Bilík (Křižáček)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vrásky z lásky
Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý v komedii o střetnutí dvou lidských osudů a charakterů. Herecké hvězdy v koprodukčním snímku ČT (2012). Dále hrají: I. Trojan, L. Vlasáková, T. Medvecká, A. Geislerová, J. Jirásková, T. Vilhelmová, V. Preiss, J. Skopeček, M. Kantorková, M. Taclík, O. Navrátil, J. Somr, M. Stropnický, R. Špaček a další. Scénář M. Epstein. Kamera M. Šec. Režie J. Strach. Hořká komedie líčí střet dvou lidských osudů a charakterů, pro které je náhodné setkání poslední nadějí v jejich pozdním věku. Film divákům zprostředkuje jedinečné shledání dvou hlavních představitelů Jiřiny Bohdalové a Radka Brzobohatého, dvou různých hereckých typů. Ota je bývalý učitel a ve svém věku má již řadu vrtochů, kterými poněkud komplikuje život svému synovi a snaše. Nyní jej čeká náročná oční operace a Ota se rozhodne, že právě nastala správná chvíle, kdy je třeba vyhledat někoho, kdo kdysi dávno velmi ovlivnil jeho život. Setkání s herečkou Janou je ale poněkud jiné, než si představoval. Přesto je to právě tahle vitální dáma, která se rozhodla nerezignovat na aktivní život a která znovu zamotá jeho osudem. Díky Janě se Ota vydává na napínavou cestu, na jakou by si možná ani v mladším věku netroufl. A právě tohle důležité setkání oba utvrdí v poznání, že nejhorší, co může člověk udělat, je všechno vzdát! V hlavních rolích se po mnoha letech potkaly dvě legendy českého filmu Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. I v dalších rolích uvidíme přední české herce – Ivana Trojana, Lenku Vlasákovou, Aňu Geislerovou, Jiřinu Jiráskovou, Viktora Preisse a řadu dalších.
Vysílání: 26.6., 20.55 hod., ČT1

Škola základ života
Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá...! Ladislav Boháč, jenž zemřel před 40 lety, a řada dalších slavných herců v české komedii podle románu Jaroslava Žáka (1938). Hrají: L. Pešek, F. Filipovský, A. Novotný, Z. Janů, T. Pištěk, F. Smolík, F. Kreuzmann, J. Marvan, L. Boháč, V. Trégl a další. Scénář V. Wasserman. Režie M. Frič. Je celkem zbytečné se ptát, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorií. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Jaroslav Marvan, Václav Trégl a také Ladislav Boháč, od jehož úmrtí uplyne 4. července 40 let.
Vysílání: 30.6., 14.40 hod., ČT1, Pro pamětníky...

Faunovo velmi pozdní odpoledne
Komedie na motivy povídky Jiřího Brdečky o tom, že všechno se stihnout nedá. Český film s kamerou Jana Malíře, jenž zanedlouho oslaví sedmdesátiny (1983). Hrají: L. Suchařípa, L. Pospíšilová, V. Špicnerová, J. Hálek, I. Vyskočil a další. Scénář V. Chytilová a E. Krumbachová. Režie V. Chytilová. Stárnoucí elegán a svůdník Faun, vlastním jménem Karel (L. Suchařípa), žije v Praze na Malé Straně v pečlivě udržovaném půdním bytě, vybaveném většinou starožitným nábytkem. Pro starou správcovou domu je to ovšem tatrman. Faun pracuje v podniku zahraničního obchodu pod přísnou šéfkou (L. Pospíšilová). Všímá si však výhradně pohledných mladších kolegyň – snad jen s výjimkou sekretářky Vlasty (V. Špicnerová), která je do něj zamilovaná. Faun s oblibou svádí neznámé mladé ženy, ale pokaždé se je snaží včas vystrnadit ze svého bytu, aby nenarušily jeho zaběhaný pořádek. Jenže čas je neúprosný a povadlý elegán to začíná poznávat na každém kroku. Jedno z jeho prvních prozření při pohledu na nové krásky je, že všechno se stihnout nedá. A to je jen začátek trapně komických a nakonec až tragických situací, které Fauna nevyhnutelně čekají.
Vysílání: 28.6., 22.00 hod., ČT2

Křižáček
Rytíř Bořek se vydává po stopách svého malého syna, který uprchl z rodné tvrze a chce se připojit k dětské křížové výpravě. Road movie do nitra otcovy duše oceněná Křišťálovým glóbem na festivalu v Karlových Varech. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: K. Roden, A. Bilík, M. John, J. Semerádová, J. Soukup, E. Křenková a další. Scénář: V. Mašek, J. Soukup a V. Kadrnka. Kamera J. B. Střítežský. Režie V. Kadrnka (Premiéra). Snímek je inspirovaný méně známou básní Jaroslava Vrchlického „Svojanovský křižáček“, která režiséra Václava Kadrnku zaujala svojí nadčasovostí a prací s archetypy. „Motiv rozdělené rodiny a absence milovaného člověka se mi objevil už ve filmu Osmdesát dopisů. Nedělám to ale vědomě, nespekuluji. Až po dokončení Křižáčka jsem zjistil, jak jsou oba filmy propojené. Nechci ale analyzovat, proč tomu tak je,“ připomíná Kadrnka svůj úspěšný debut „Osmdesát dopisů“, který byl uveden na festivalu v Berlíně, a za něhož získal cenu Objev roku na Cenách české filmové kritiky. „Křižáček vznikal jako intimní zpověď, osobní modlitba. Mapuje něco z hloubi člověka, něco na výsost pravdivého,“ říká o projektu představitel mladého rytíře Aleš Bilík. „Důvody jeho vzniku a ta vnitřní pravdivost jsou na něm fascinující. Co se mě týče, téma rozpadu rodiny je mi bohužel také známé. Mám čtyřletého syna, se kterým nežiju. To vás vede k podobným tématům: hledání sebe, hledání jeho, hledání smíru... Snažím se nyní, aby jednou nemusel hledat on mě.“ Snímek získal na festivalu v Karlových Varech v roce 2017 hlavní cenu Křišťálový glóbus.
Vysílání: 30.6., 20.00 hod., ČT2

18.6.2018 21:06:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek



Časopis 13 - sekce