zvláštní poděkování
Volný.cz

Žižkovské kino Aero slaví dvacetiny

Kino Aero

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve dnech 1. - 7. února 2018 slaví žižkovské kino Aero dvacet let své novodobé existence. Na diváky během oslav čeká průřez toho nejlepšího z jeho dramaturgie. Těšit se tak mohou na filmové projekce nových i archivních snímků, cyklokoncert skupiny Tata Bojs nebo na výběr toho nejzajímavějšího z Festivalu otrlého diváka.

„Během dvaceti let existence Aera se svět kolem nás hodně proměnil. Když jsme začínali, byli jsme jediný artový filmový klub na území hlavního města. Jezdili k nám lidé z celé Prahy a Žižkov byl v té době něco jako pražský Montmarter,“ vysvětluje Pavel Rajčan, spoluzakladatel kina Aero. „Dnes je funkce kina jiná, než tomu bylo. Začínali jsme v době, kdy většina městských částí malá kina uzavírala. Naštěstí byli na Žižkově osvícení radní, kteří chtěli kino zachránit. Vypsali konkurz a my jej vyhráli. Mám za to, že nejdůležitější bylo to, že jsme k celému kinu přistoupili komplexně. Zrekonstruovali jsme bar, pořádáme výstavy, přímé přenosy z Metropolitní opery i známých zahraničních divadel nebo prohlídky světových galerií. Pro děti i dospělé organizujeme filmové vzdělávání v podobě Aeroškoly. To všechno by se neudálo bez digitalizace, která nám hodně pomohla,“ dodává Rajčan.

Během oslav budou moci diváci zhlédnout kinařskou „bibli“ v podobě italského snímku Bio Ráj (2. února), poslechnout si přednášky Tomáše Šebka z Lékařů bez hranic (6. února), zajít na den věnovaný Aeroškole (3. února), cyklokoncert Tata Bojs (5. února) nebo zhlédnout filmy Monthy Python a Svatý Grál (3. února), Mafiány režiséra Martina Scorseseho nebo U konce s dechem s Jean-Paulem Belmondem (obojí 7. února).
První filmová projekce v „novodobém“ Aeru proběhla 6. února 1998. Za dvacet let existence kina do něj zavítalo přes jeden milion a tři sta tisíc diváků. Za posledních pět let to bylo skoro tři sta padesát tisíc a v posledním roce sedmdesát tři tisíc. Během jednoho roku kino odehraje cca tisíc filmových projekcí a nabídne kolem stovky akcí, jako jsou přednášky, přenosy oper, divadel a výstav nebo různé tematické přehlídky. Dvě přehlídky během roku Aero pravidelně věnuje slavným tvůrcům či hercům a herečkám. „Mezi divácky nejúspěšnější akce posledních let se řadí přehlídky Alfreda Hitchcocka, Stanley Kubricka a Woody Allena. V letošním roce chystáme na jaro přehlídku Jean-Paul Belmonda a na podzim Martina Scorseseho,“ dodává ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

5.2.2018 22:02:47 Redakce | rubrika - Zprávy