zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 4. týden

J. Kohák (Instalatér z Tuchlovic)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

7 dní hříchů
Vica Kerekes a Ondřej Vetchý v hlavních rolích koprodukčního filmu ČT. Útěk Agnes, německé manželky českého lesníka, je zahalen tajemstvím. Jen ona sama ví, kdo a proč ji hledá... (2012) Dále hrají: J. Hylebrant, J. Schmitzer, I. Bareš, A. Mokos, F. Bondarčuk, K. Kolajová a další. Scénář J. Urban. Kamera J. Ďuriš a M. Šec. Režie J. Chlumský. Sudety, traumatický bod moderních českých dějin, místo, kde se po staletí utvářely vztahy Čechů a Němců, prostor, který se vinou 2. světové války stal bojištěm druhých proti prvním a naopak. Český lesník Jan Olšan (O. Vetchý) v pohnutých květnových dnech roku 1945 zoufale hledá svou německou ženu Agnes (V. Kerekes), která záhadně zmizela. Olšan netuší, že se Agnes stala nepohodlnou svědkyní, která ohrožuje mocenské zájmy určité skupiny lidí. Fašisté prchají a v kraji pod Kralickým Sněžníkem hledají především jídlo. Češi pořádají zlatokopecké výpravy za hmotným majetkem a kolonizují opuštěné německé domy. Násilí je každodenní samozřejmostí, divoký odsun přehlíženým faktem a vražda nejúčinnějším řešením jakéhokoliv problému.
Vysílání: 23.1., 20.55 hod., ČT1

Krásný čas
Tatiana Vilhelmová v roli Renáty Soukupové je na prahu třicítky a je rozhodnuta dobýt Čechy zpátky, najít si zde svou trvalou existenci a samozřejmě lásku (2006). Dále hrají: K. Roden, A. Geislerová, I. Trojan, L. Mrkvička, A. Vránová a další. Kamera V. Holomek. Scénář a režie A. Sedláčková. Na televizní obrazovku se vrací volný cyklus televizních filmů o Renátě Soukupové (v podání T. Vilhelmové), emancipované ženě, jež hledá lásku i sama sebe. Minulý týden jsme se s ní poprvé setkali ve snímku Můj otec a ostatní muži (2003). Dnes se potkáme s odvážnou hrdinkou znovu, a to ve volném pokračování nazvaném Krásný čas (2006). Za týden tu bude v dalším příběhu – Opravdová láska (2007). Vrátí se i v novém snímku Dívka za zrcadlem (všechny epizody podle scénáře a v režii A. Sedláčkové), který uvedeme začátkem února letošního roku. Renáta před sametovou revolucí emigrovala do Francie a teď, ve svých třiceti letech, se vystudovaná novinářka vrací zpátky domů – do Čech a domnívá se, že natrvalo. S otcovou minulostí, ostatně i přítomností, se ale musí vyrovnávat stále. Její otec využívá svých komunisticko-mafiánských kontaktů a jen taktak unikne vězení... Horší však je, že se mladá hrdinka zamiluje do Jáchyma (K. Roden), šlechtického restituenta zchátralého zámečku, tedy do příslušníka rodiny, která rozhodně není ochotna tolerovat její původ. Renáta se dopustí té chyby, že nejprve Jáchymovi neřekne, čím byl její otec v minulém režimu, ani to, že jeho majetek je podezřelý i dneska. Ale Jáchymova matka náhodou objeví, co dívka jejího syna zamlčela. Jáchym nepřenese přes srdce, že tak závažný životní fakt Renáta tajila. Nepomůže upřímné vyznání, že záležitost s otcem je největším traumatem Renátina života.
Vysílání: 24.1., 21.55 hod., ČT1

Měsíc s dýmkou
Říkává se, mrtvý už neublíží, živých se máme bát. A přece se v tomto detektivním příběhu objeví, aby způsobil smrt... (1967). Hrají: V. Voska, M. Macháček, M. Drahokoupilová, J. Holý, V. Ráž, D. Syslová, F. Krůta, Z. Procházková, V. Bouška a další. Scénář podle stejnojmenného románu H. Prošková. Režie Z. Kubeček. Televizní film z roku 1966 vznikl podle první detektivní povídky Hany Proškové. V ní se v české detektivní literatuře poprvé objevila dvojice – kriminalista Vašátko a jeho přítel malíř Horác. Detektivní povídky české autorky se staly doslova pojmem. Přinášejí vtipné zápletky a překvapivá řešení. Podívejme se dnes na první příběh, kterým to všechno začalo. Na dovolené v horské chatě kdesi v pohraničí je zavražděn Horácův známý, malíř Štěpán. Kdo však mohl mít k činu motiv? Komu byl muž natolik nepohodlný, že jej musel odstranit? Tajemství se možná skrývá v obraze, který je vyvěšen v hospodském výčepu. A je výjev na obraze skutečně tím, čím se zdá být na první pohled? V chatě se Horác (V. Voska) sešel nejen se Štěpánem, ale i s jeho bývalou láskou Emkou (M. Drahokoupilová) a jejím současným mužem (V. Ráž), malování se věnuje i hostinský Šíma (F. Krůta) a podezřelá je i manželská dvojice výletníků (Z. Procházková a V. Bouška).
Vysílání: 26.1., 16.15 hod., ČT1

Díra u Hanušovic
Vesnické drama s prvky černé komedie je režijním debutem Miroslava Krobota, který členům Dejvického divadla poskytl neopakovatelnou hereckou příležitost oceněnou třemi Českými lvy (2014). Hrají: T. Vilhelmová, I. Trojan, L. Krobotová, J. Plesl, D. Novotný, H. Čermák, S. Babčáková a další. Kamera J. B. Střítežský. Režie M. Krobot. Režisér filmu Miroslav Krobot napsal scénář ke svému filmovému debutu Díra u Hanušovic společně se svým spolužákem z gymnázia, dnes psychologem Lubomírem Smékalem. „Náš film má několik inspirací. Například poetiku a vnitřní humor Akiho Kaurismäkiho nebo bratří Coenů, ale nechali jsme se inspirovat i dílem bratří Mrštíků,“ říká M. Krobot. Oba autoři pak vnímají Díru u Hanušovic jako film o lásce a naději a jako výraz respektu k těm, co zůstávají. Film vypráví naprosto současný příběh mladé učitelky Maruny (T. Vilhelmová), která pracuje jako hospodská v malé vesnici kdesi na Jesenicku, v níž natrefit na vhodného manžela není vůbec snadné. A tak se Maruna zmítá mezi nerozhodným starostou (I. Trojan), naivním místním prosťáčkem Olinem (J. Plesl) a promiskuitním klempířem Kódlem, jehož ztvárnila hvězda slovenské Partičky L. Latinák. Marunina sestra Jaruna (L. Krobotová) naopak neponechává nic náhodě a krátce poté, co na pohřbu potkává postaršího Němce Hanse, se ho rozhodne následovat do Mnichova. V tu dobu v „ospalé díře“ začíná přituhovat. Společenským centrem vesnice i všeho dění je hospoda, v níž se kromě hlavních protagonistů schází i nekonformní trojice lesních dělníků (D. Novotný, S. Babčáková a H. Čermák).
Vysílání: 27.1., 21.10 hod., ČT1

Instalatér z Tuchlovic
Hořká komedie o šikovném, ale pro praktický život zcela nepoužitelném instalatérovi. Čtyřicátník Luboš živí spoustu koček, nemá mobil a čas utápí s kamarády v hospodě. Všechno za něj vyřizuje maminka, která se rozhodne sehnat mu konečně nevěstu! Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: J. Kohák, E. Holubová, P. Špalková, F. Blažek, J. Budař, P. Čtvrtníček, V. Svobodová, L. Polišenská, T. Matonoha a další. Scénář T. Vorel a B. Vlčková. Kamera a režie T. Vorel. Svérázný vesnický instalatér Luboš Cafourek (J. Kohák) je mužem, který sice dokáže všechno všem opravit, ale s vlastním životem si poradit nedokáže. Nevlastní automobil, nepoužívá mobil a za svými zákazníky většinou jezdí na kole nebo autobusem. Chod domácnosti mu řídí starostlivá matka, která se marně snaží, aby její syn konečně našel partnerku. Ten však má na všechno vtipnou odpověď. Celý příběh je napsán podle skutečného instalatéra z Tuchlovic, a tak filmový štáb natáčel v jeho dílně, domku i na zahradě. Ve filmu hrají důležitou roli kočky, o které se Luboš stará. Pro natáčení bylo nakonec použito osm cvičených koček, které se staly ve filmu nejdražšími herci. Pro Jakuba Koháka je postava Luboše Cafourka vůbec první hlavní filmovou rolí v kariéře. Jak se na postavu svérázného instalatéra připravoval? „Já jsem si na začátku říkal, že bych chtěl chodit stejnou rukou i nohou, ale když to člověk dělá důsledně, tak se pak rozkolíbá jako koráb na moři, anebo chodí jako hokejista, a to není dobrý. Měl jsem taky pocit, že by hlavní hrdina – a to myslím mile – trošku máklej měl být. Tak jsem se pokoušel v některých fázích chodit jemně nekoordinovaně, ale zase to moc nepřehánět. A pak jsme se s Tomášem dohodli, že budu zadrhávat. Tak jsem to začal velmi důsledně a systematicky dělat, až to Tomáše štvalo a začal mi to zakazovat...“ Pro potřeby filmu Jakub Kohák také nazpíval písničku, což mu ale problém, jak sám říká, nedělalo, protože coby dítě chodil do Kühnova dětského sboru.
Vysílání: 28.1., 20.15 hod., ČT1

15.1.2018 12:01:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek



Časopis 13 - sekce