zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 1. týden

Deset století architektury: Kostel sv. Václava na Smíchově
Hlavní smíchovský svatostánek vystavený v neobvyklém stylu novorenesanční baziliky (1997). Připravili Z. Lukeš a S. Radun. V druhé polovině devatenáctého století se středočeská obec Smíchov začala rychle měnit v jedno z nejprůmyslovějších měst českých zemí. Jeho panorama tvořily desítky továrních komínů a přízvisko "český Manchester" tak rozhodně nebylo nadnesené. Překotně se rozvíjející sídlo nicméně postrádalo svatostánek hodný jeho významu. O vybudování nového chrámu, jenž by vystřídal maličký a dnes již zbořený farní kostel sv. Filipa a Jakuba, se rozhodnulo již roku 1866. Základní kámen však byl položen až o 15 let později a výstavba trvala do roku 1885. Autorem stavby je architekt Antonín Barvitius, významný představitel historismu. Ten se v návrhu exteriéru inspiroval vrcholnou středoitalskou renesancí a interiér pojal ve stylu starokřesťanské sloupové baziliky. Vnitřek kostela je plný pozoruhodných výtvarných děl zahrnujících sochy, fresky, mozaiky či vitráže s vyobrazením apoštolů. Působivý mramorový oltář se sousoším oplakávaného Krista je dílem domácích umělců Suchardy, Šimka a Vosmíka.
Vysílání: 02.1., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 05.1., ČT2

Deset století architektury: Moravské synagogy
Rozličná architektura městských i venkovských synagog odráží dramatické osudy židovské komunity (1999). Scénář a režie A. Lowák. Pozoruhodnou pestrost moravských synagog reprezentují v dokumentárním pořadu tři architektonicky významné stavby – židovské svatyně v Mikulově, v Holešově a v Brně. U všech udává architektonický ráz bohoslužebná funkce, nicméně jejich konstrukce vždy odpovídá dobovým stavebním technikám a je ovlivněna panujícím uměleckým slohem. Tyto tři synagogy tak představují tři různé umělecké slohy – renesanci, baroko a funkcionalismus. Synagoga v Holešově byla vystavěna v renesančním slohu, pozornost zde poutají unikátní původní detaily vybavení: kamenné umývadlo, pokladnice, předčítací pult a další. Dnes je v jejích prostorech výstavní expozice Židé a Morava. Mikulovská synagoga byla přestavěna v době vrcholného baroka, ačkoliv zde nalezneme i renesanční základy a téměř rokokovou výzdobu. Celá synagoga, vytvořená pravděpodobně architektem Johanem Christianem Oedtlem, je harmonickým prostorem výjimečně hodnotné barokní kompozice, který je charakterizovaný elegancí proporcí a konstrukčních prvků. Nevšední brněnské svatyni vtiskl střízlivé, funkcionalistické pojetí architekt Otto Eisler a tato synagoga jako jediná na Moravě stále slouží svému původnímu náboženskému poslání.
Vysílání: 03.1., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 06.1., ČT2

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem si prohlédneme Prašnou bránu, Obecní dům a Karolinum (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Procházku po Královské cestě začneme u Prašné brány – jedné z nejvznešenějších středověkých věží Evropy, která neměla obrannou funkci, nýbrž příchozím již z dálky dávala najevo význam města, do něhož vstoupí. S gotickou památkou poněkud odvážně sousedí další klenot evropské architektury – secesní Obecní dům, jehož neuvěřitelně detailní a promyšlený dekor těžko najde v tomto slohu konkurenta. První úsek dlouhé cesty k Hradu ukončíme před na první pohled ne tak nápadnou univerzitní budovou Karolina, která nás opět přesvědčí o jedinečném umění kameníků středověké Prahy.
Vysílání: 02.1., 02.40 hod., ČT art
Opakování: 06.1., ČT art

Galerie tradic
Nemateriální statky tradiční lidové kultury České republiky konečně pod ochranou zákona a v hledáčku režisérky R. Šáchové. Organizace UNESCO rozhodla v roce 1997 o vytvoření mezinárodní ceny s názvem Mistrovská díla ústního a nemateriálního dědictví lidstva. V roce 2005 byla takto oceněná díla převedena do nově vytvořeného Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva. V současné době se v tomto soupisu nachází bezmála 400 významných památek nehmotné tradiční kultury z celého světa. Mezi nositeli tohoto titulu za Českou republiku figurují zatím čtyři: slovácký verbuňk, jízda králů, masopust na Hlinecku a sokolnictví. O podobný projekt v tuzemském měřítku se postaralo ministerstvo kultury vytvořením Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, na kterém je aktuálně zapsáno čtrnáct položek. V průběhu roku 2015 se tvůrci dokumentu postupně podívali na jednotlivé tradiční akce a v obrazovém sledu od jara do zimy zachytili všech dvanáct tehdy zapsaných nehmotných památek. Diváci se tak mohou těšit nejen na masopustní veselí, strážnické cifrování, vlčnovské legrúty nebo chovatele dravců, ale i na vodiče jidáše, myslivce, valašské odzemkáře, jemnické běžce o Barchan, lidové loutky, tradiční léčebné procedury či modrotisk.
Vysílání: 02.1., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 05.1., ČT2., 06.1., ČT2

25.12.2017 08:12:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...