zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 41. týden

Lady Jane

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Lady Jane
Ty nejtěžší bitvy se svádějí ve vlastním srdci. Britský historický film z období vlády Tudorovců (1985). Hrají: H. Bonham Carterová, C. Elwes, J. Wood, J. Lapotaireová, W. Saire a další. Režie Trevor Nunn. Britský historický film režiséra Trevora Nunna zachycuje jedno z nejzajímavějších období anglických dějin za vlády Tudorovců. Po smrti krále Jindřicha VIII. na trůn dosedá mladý Edward VI. Je však těžce nemocný a je jen otázkou času, kdy si smrt přijde i pro něj. John Dudley, intrikánský vévoda z Northumberlandu a předseda královské rady, se obává a děsí představy, že by na trůn mohla nastoupit Edwardova nevlastní sestra, římská katolička Marie Tudorovna. Proto u umírajícího krále prosadí nástupnictví mladičké Jane Greyové, neteře Jindřicha VIII., kterou mezitím stihl provdat za svého syna Guilforda. Jane, nevinná uchvatitelka trůnu, si však klidného panování nemá užívat dlouho. Do Londýna přijíždí v čele vojska Marie Tudorovna a zdá se, že dny mladého královského páru jsou sečteny. Hlavní roli ve filmu ztvárnila tehdy začínající, ani ne dvacetiletá Helena Bonham Carterová.
Vysílání: 13.10., 22.40 hod., ČT2

Mikuláš a Alexandra
Poslední roky posledních Romanovců a jejich impéria. Britsko-americký film, oceněný dvěma Oscary (1971). Hrají: M. Jayston, J. Suzmanová, H. Andrews, M. Denham, C. Jurgens, M. Redgrave, L. Olivier a další. Režie Franklin J. Schaffner. Po téměř tři století vládla širé Rusi železnou pěstí Romanovská dynastie. Rusko se za tu dobu stalo jednou z nejmocnějších světových velmocí – a zároveň jednou z nejzaostalejších evropských zemí. Zemí, v níž drtivá většina obyvatel nežila, ale živořila, zemí, v níž jim byla upírána i nejzákladnější lidská práva. Ještě v roce 1904 však byl car Mikuláš II., který seděl na romanovském trůně od roku 1894, hluboce přesvědčen, že všechno je tak, jak má být, že není zapotřebí žádných změn a že jeho rod má před sebou mnoho dalších desetiletí vlády. O to hlouběji, že mu jeho milovaná Alexandra po několika dcerách konečně darovala syna Alexeje, následníka a dědice trůnu... Jenomže události se začaly valit jako lavina... Ruská revoluce byla nesporně jednou z nejvýznamnějších událostí dvacátého století. Událostí, která otřásla celým světem a na desetiletí poznamenala jeho vývoj. Není divu, že se stala inspirací i pro řadu filmových tvůrců. Drtivá většina snímků však revoluci zobrazovala z pozice jejích vítězů. Britsko-americký film je – kromě Leanova Doktora Živaga – de facto jediným dílem, které ji vidí očima těch, kteří na ni doplatili. Byl natočen podle románu Richarda K. Massieho v režii zkušeného Franklina Schaffnera (např. Planeta opic), který získal ke spolupráci řadu evropských i amerických hvězd, a stejně jako Živago byl poctěn řadou mezinárodních cen. Z nejvýznamnějších uveďme dva Oscary (za výpravu a kostýmy) z celkového počtu šesti nominací. Historická zajímavost: 20. srpna roku 2000 prohlásil Synod, nejvyšší orgán ruské pravoslavné církve, cara Mikuláše i celou jeho rodinu za svaté.
Vysílání: 14.10., 21.40 hod., ČT2

Povídka o policajtovi
Zločinec bez zábran a neúnavný policejní inspektor jako jeho stín. Jean-Louis Trintignant a Alain Delon v hlavních rolích francouzsko-italského kriminálního filmu natočeného podle skutečných událostí (1975). Dále hrají: R. Salvatori, A. Pousse, P. Crauchet, M. David a další. Režie Jacques Deray. Francouzský film Povídka o policajtovi byl natočen podle skutečné události. Podkladem se stala stejnojmenná kniha vzpomínek někdejšího inspektora Rogera Borniche. Na vzniku filmu se podílel i bývalý příslušník podsvětí Alphonse Boudard a bratr Emila Buissona Jean-Baptiste, vystupující v příběhu pod přezdívkou Le Nus. Emile Buisson proslul již za okupace Francie jako bandita a lupič, po dopadení byl odsouzen na doživotní nucené práce. Pro výrazně psychopatické chování byl umístěn do psychiatrické léčebny, odkud v září 1947 utekl. Byl na svobodě pouze několik měsíců, a za tu dobu spáchal přes dvacet loupeží a téměř deset vražd. Byl dopaden za okolností, které film přesně rekonstruuje. Příběh nelítostného vraha, psychopatického Buissona a "jeho" policisty, inspektora Borniche je drama dvou hereckých osobností – Jeana-Louise Trintignanta a Alaina Delona.
Vysílání: 15.10., 20.00 hod., ČT2

25.9.2017 15:09:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...