zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Znak – struktura – životní prostor

Z výstavy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Výstava karlovarské galerie která vznikla ve spolupráci s Kunstvereinem Hochfranken v Selbu v rámci česko-německého programu MY 2 / WIR 2, představuje práce tři českých a tří německých umělců (Karel Kocourek, Milan Maur, Pavel Štýbr, Hubert Huber, Sabine Richter, Diet Sayler). Všichni autoři svébytně využívají fotografických postupů a prostřednictvím archetypálních znaků sdělují své vidění světa.
Všech šest umělců spojuje nejen fotografické médium ale i tvorba dotýkající se zvolených fenoménů, blízké jsou jim neokázalé až minimalizované výrazové prostředky. Struktura a znak hrají v jejich uměleckých výpovědích důležitou roli a jejich práce se často vztahuje k veřejnému prostoru. Tematicky se umělci obracejí k civilizaci a jejím prvkům, k architektuře, technologiím, technice a dopravě, ať už ve strukturálním pojetí nebo v detailech a náznacích. Vlastní tvůrčí postupy vystavují cích jsou značně rozdílné, každý má svůj osobitý styl. Sabine Richter ve svých tichých záběrech – jakýchsi výřezech reality tématizuje své hluboké kontemplativní vnímání skutečnosti. V jejich sériích hraje hlavní výrazovou úlohu světlo, stín, rytmus, struktura i barva. Podobně se svým aparátem hledá motivy v reálném světě Karel Kocourek.

Také on se zaměřuje na konstruktivní elementy architektury nebo na záběry různých civilizačních prvků. Zcela odlišným způsobem se k veřejnému prostoru vztahuje Diet Sayler. Své charakteristické archetypální znaky zapojil do reálného prostoru historické i industriální architektury Norimberku. Milan Maur, známý především svou konceptuální reflexí přírody, také ve své současné fotografické tvorbě pracuje s principem proměny v čase. Zaměřuje se na zachycení vjemů a výřezů reality či na detaily technologických prvků. Identifikačním výrazovým prostředkem díla Huberta Hubera je jednoduchý motiv trojúhelníku. Triangl se uplatnil v Huberových grafikách, upravených fotografiích i kombinovaných technikách, pravidelný čtyřstěn je pak základním prvkem jeho prostorových prací. Tvorba Pavla Štýbra přechyluje mezi literaturou a vizuálním uměním, přičemž velmi často tyto obě oblasti propojuje a využívá nečekaných záběrů běžných každodenních věcí, které svým viděním převádí do jiné významové struktury.
Výstava českých a německých umělců nazvaná "Znak – struktura – životní prostor“ probíhá v Galerii umění v Karlových Varech do 8. května 2017.

1.5.2017 12:05:46 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Divadlo LETÍ představí příběh Olive Oylové

LÁSKA/Argumentační cvičení (zkouška)

Nekompromisní text izraelské autorky Sivan Ben Yishai LÁSKA/Argumentační cvičení, bourá veškerá tabu týkající celý článek

další články...

HUDBA

Na prkna MdB se vrátí oratorium Bastard

Bastard

„Autorská dvojice Merta-Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roc celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...