zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Námluvy v Letohrádku Kinských

Z výstavy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Současná výstava pořádaná Národopisným muzem v Letohrádku Kinských je věnována fenoménu námluv. Námluvy vždy byly slavnostním aktem, doprovázeným velkými přípravami a zájmem celé vesnice. K námluvám patřilo pečlivé uklízení, chystání pohoštění, příprava koní a zdobení postroje. S žádostí o ruku bylo spojeno i vyjednávání majetkových poměrů, sepsání svatební smlouvy a nakonec následoval přípitek. Poté si snoubenci podali ruce, políbili se a vyměnili si dárky. Nevěsta dávala ženichovi rozmarýn, aby mu prý do smrti voněla, a vyšívaný šátek jako závaze k lásky, ženich pak zpravidla nevěstu obdaroval stříbrným penízem.

Do výstavy Námluvy v Národopisném muzeu je promítnut také námět komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Scenérie s figurínami oblečenými do krojů z Plzeňska, odkud pochází hlavní protagonisté – Jeník, Mařenka a Kecal jsou rozšířeny o vyšívané textilie a hrnečky, které také čerpají náměty ze slavné opery.
Velký význam měla mezi milenci symbolika darů z lásky (darů srdce), které si vzájemně vyměňovali. Vypovídala o charakteru a intenzitě vztahu od náklonnosti, namlouvání až k předsvatebním námluvám. Mezi dary lásky patřily rostliny a ovoce (jablko, ořechy, hruška), především však květiny (růže, karafiáty, lilie, fialky), ale i koláč, buchta či vdolek. V lidové tradici dívky chlapcům z lásky darovaly také hedvábný kapesníček, vyšívaný šátek s milostným textem na vesty nebo do puntu nohavic, o Velikonocích pak kraslice. Chlapci dívkám pro změnu dávali perníková srdce, pentli do vlasů, sukni, kordulku, čepec, šátek, ale tak&eacut e; střevíce, obrázek, korále a šperky – především prsten. K darům se také řadily ozdobně vyřezávané dřevěné prací písty či přeslice.
Výstava ukazuje také předměty, které zaujímaly zvláštní pozici v milostných vztazích. Objekty, které měly za úkol nejen přivolat náklonnost opačného pohlaví, ale také zajistit trvalost vztahu, odehnání soků či sokyní nebo potrestat nevěru – různé amulety a talismany. Velmi rozšířené bylo rovněž používání bylin a koření, kterým byla přisuzována kouzelná moc.
Výstava v Národpisném muzeu v Letohrádku Kinských na Smíchově bude k vidění do 28. května 2017.

3.4.2017 18:04:19 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...