zvláštní poděkování
Volný.cz

Příběh Tibetu

Příběh Tibetu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tibet a jeho kultura láká i fascinuje. Současná situace budí emotivní diskuze a mnohdy se stává i součástí politických témat. Příběh Tibetu však je tisíce let dlouhý, pestrý a zajímavý a ne všichni ho detailně znají. Málokdo též ví, že ve sbírkách Národního muzea je uložena unikátní kolekce sbírkových předmětů, z nichž některé nebyly více jak padesát let vystavovány, naposledy na výstavě Neznámý Tibet v Náprstkově muzeu v roce 1956. Náprstkovo muzeum tedy při představování zajímavých zemí a koutů světa v rámci cyklu Okno do světa nemohlo téma Tibetu o pominout. Návštěvníci mají možnost zhlédnout jedinečné předměty z obsáhlých sbírek muzea, které doposud nebyly vystaveny a nahlédnout tak do historie Tibetu a tibetské kultury od poloviny prvního tisíciletí n. l. až po současnost. Poprvé je k vidění zlacená plastika bohyně Táry, nádherné chrámové malby, bronzové plastiky nebo rituální hudební nástroje. Součástí výstavy je i fotografická panelová výstava na nádvoří muzea představující fotografie kameramana Josefa Vaniše z jeho cesty po Tibetu v letech 1954–1955.

Tibet je spojován s oblastí dnešní Tibetské autonomní oblasti. Ta však zahrnuje přibližně polovinu historického Tibetu, který je členěn do tří oblastí, jenž mají rozdílné přírodní podmínky – jejich obyvatelé žili různým způsobem života. Kulturní Tibet zaujímá daleko rozsáhlejší území než historický Tibet. Patří k němu oblasti pod vlivem tibetského buddhismu a tibetské kultury. Tibetský buddhismus se postupně šířil do rozsáhlého regionu od dnešní severní Itálie a států ležících v podhůří Himaláje přes značnou část moderní Číny do Mongolska a Burjatska.
První stabilní státní útvar byl založen v 7. století v Centrálním Tibetu. V 8. století dosáhla tibetská říše ohromného rozmachu, avšak v 9. století se tato říše rozpadla a buddhismus téměř vymizel. K jeho oživení docházelo od 11. století, kdy byly položeny základy církevní organizace buddhismu. Ve 13. století do Centrálního Tibetu pronikli Mongolové. Ustanovili vztah „učitele a patrona“ mezi světským vládcem a učitelem ve věcech buddhistické víry, který se později stal základem vztahu mezi mandžuskými císaři dynastie Čching v Číně a dalajlamy jako náboženskými autoritami Tibetu.
Zřejmě prvním Evropanem, který zavítal do Tibetu, byl Odorik, mnich českého původu, který navštívil roku 1328 Lhasu. V 18. a 19. století Tibet navštěvovali britští, skandinávští a ruští cestovatelé, přírodovědci a geografové. Z našich cestovatelů můžeme jmenovat například přírodovědce Ferdinanda Stoličku nebo zakladatele muzea v Moravské Třebové Ludwiga V. Holzmaistera. V letech 1954–1955 navštívil Tibet včetně hlavního města Lhasy kameraman Josef Vaniš (1927–2009), jehož fotografie doprovázejí výstavu.

Výstava představující veřejnosti více než tři stovky exponátů je doplněna bohatým doprovodným programem. Pro dospělé jsou připraveny přednášky a komentované prohlídky, pro rodiny s dětmi zábavná dětská linka „S Ňimou do Tibetu“. Ve výstavě si děti budou moci například ozdobit model třásněmi a rolničkami, podobně jako to dělají tibetské děti či na modlitební mlýnky napsat vzkaz nebo přání. Pro děti jsou připraveny i workshopy, kde si mohou nakreslit mandalu či vyrobit tradiční tibetské lungta praporky. Výstava Příběh Tibetu probíhá v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí v Praze do 30. července 2017.

20.3.2017 12:03:32 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Louskáček

Články v rubrice - Výstavy

Expozice výtvarníka Pavla Holase

Pavel Holas

Oblastní galerie v Liberci pořádá v současnosti v řadě podzimních výstav také expozici výtvarníka Pavla Holase ...celý článek


Jiří Kornatovský - Style Declarative

 Jiří Kornatovský - Style Declarative

Výstava v Galerii modrního umění v Hradci Králové představuje návštěvníkům obří kresby uhlem od Jiřího Kornato ...celý článekČasopis 47 - sekce

HUDBA

Soundtrack Poděbrady 2017

Soundtrack Poděbrady 2017

Soundtrack Poděbrady 2017
Dokumentární pořad z příprav a průběhu 1. ročníku mezinárodního festivalu filmové celý článek

další články...