zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Očím skryté

Z výstavy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Kukátko – lupa na letáku naznačuje návštěvníkům přicházejícím do Kláštera sv. Anežky České, že budou moci zahlédnout na nové výstavě Národní galerie věci, které běžným okem neuvidí.
Očím skryté zůstávají za normálních okolností postupy, jimiž středověcí malíři vytvářeli svá díla.
Pracovníci Národní galerie se již několik let zabývají průzkumem středověkých obrazů pomocí moderních technologií. Jedním z výstupů badatelského projektu, jehož výsledky nyní předkládají široké veřejnosti, je cyklus Umění a přírodní vědy. Poté, co NG jako prestižní pracoviště obdržela vysoce kvalitní kameru Osiris, byly jí prosvíceny světlem v infračerveném spektru všechny deskové malby v v jejím vlastnictví pocházející ze 14. až 16. století.

Co se odhalilo pod povrchem malby, ukazuje na příkladu padesátky stěžejních děl - sahajících od Mistra vyšebrodského, Mistra Theo dorika, přes Mistra třeboňského po Mistra Rajhradského oltáře, Mistra litoměřického a Monogramistu IW - intervence ve středověké expozici.
Na snímcích na elektronických nosičích, na fotografiích na panelech a nejčastěji přímo na podstavci u obrazu najdou návštěvníci zobrazené podkresby- přípravný rozvrh pro následnou malbu, prováděné na dřevěnou desku s křídovým podkladem různými pomůckami. Nejprve rydly, pak černým nebo červeným uhlem a později i psacím brkem, někdy v propojení. Podkresby prozrazují mnoho o dílenských zvyklostech, o uměleckých kvalitách tvůrců, proměnách kompozice a detailů v procesu vzniku jednotlivých obrazů a napomáhají k identifikaci jejich autorů. Je nanejvýš zajímavé sledovat nejen původní (pod)kresbu a porovnávat ji z laického pohledu s jakýmsi „plošným zjednodušením“ malby, nacházet postavy (např. ženy z rodiny donátora) nebo krajinné scenérie (Mistr rajhradský), které se na malbě neobjeví, posuny pozic rukou a různých rekvizit. Takto poučeni pak už můžeme na některých obrazech sami objevovat do dnes patrné stopy podkreseb (Kristova trnová koruna), čáry narýsované pravítkem nebo kružítkem, linie prosvítající pod barvou (tělo Krista v hrobě u Mistra třeboňského) a další detaily.
Objevovat skrytá tajemství středověkých maleb bude možné v Klášteře sv. Anežky České až do 17. září, na sklonku roku budeme naopak moci obdivovat výzdobné techniky v malířství a sochařství 14. až 16. století v navazujícím výstavním projektu Očím na odiv.

13.3.2017 09:03:21 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

METZ přivezou do Prahy novou desku

METZ

Kanadští METZ se vrací do Prahy! Vydání nové desky s názvem On Gravity Hill plánují na duben a v Praze ji před celý článek

další články...