zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jeden svět 2017

Dobrý pošťák

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Letošní 19. ročník mezinárodní přehlídky dokumentárních filmů Jeden svět, který v Praze proběhne od 6. do 15. března 2017, přineseí v 15 tématických sekcích celkem 121 snímků. Jeden svět 2017 otevře film Dobrý pošťák odehrávající se v malé, vymírající vesničce na bulharsko-tureckém pomezí, kolem které denně procházejí uprchlíci na cestě do Evropy. Dobrosrdečný pošťák Ivan by je rád nastěhoval do rozpadajících se domů a vnesl tak do vesnice nový život. Kandiduje proto na starostu. Dokument je mimořádně vizuálně působivým, citlivým, místy až tragikomickým zachycením svérázné lidské dobroty v kulisách tíživé geopolitické situace.

Letošní novinkou je kategorie Česká soutěž, v níž se dvanáct filmů v české koprodukci utká o ocenění mezinárodní poroty. Zavedením této soutěžní kategorie chce festival podpořit šanci českých dokumentárních filmů na uvedení na zahraničních festivalech. „Česká soutěž“ představí ve světové premiéře dva filmy: Epidemie svobody Terezy Reichové o problematice očkování v České republice a Děti online Kateřiny Hager o výchově dětí, které tráví na internetu více času než na hřišti a dále např íklad oceňovaný film režiséra Miroslava Janka Normální autistický film nebo dokument Díra v hlavě slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa, který se zabývá tématem romského holocaustu a je natočený v české koprodukci.
Další dvě soutěžní kategorie jsou Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět. V té první budou usilovat o cenu za nejlepší film a nejlepší režii formálně nejvytříbenější dokumenty například film Ukončit válku režiséra Marka Silvera o vyjednávání míru mezi kolumbijskou vládou a FARC. Zařazen je zde také film Není úniku - strhující příběh iráckého ošetřovatele Noriho, který na malo u kameru natáčí svůj útěk před Islámským státem. Film byl oceněn na festivalu IDFA v Amsterdamu a v Praze jej představí jeho režisér Zaradasht Ahmed.

Porota Václava Havla oceňuje v rámci soutěžní kategorie Máte právo vědět filmy, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv. Ve světové premiéře uvede Jeden svět výjimečný, dramatický film režisérky Roser Corelly Hon na nevěstu zachycující unášení mladých žen v Kyrgyzstánu.
První z letošních tematických novinek je kategorie Volte změnu! Reflektuje nárůst populismu ve světě. Zaměří se na fenomén rozpadu důvěry v tradiční politické strany a nejrůznější nová hnutí klíčící ve vzniklém mocenském vakuu. Marné snění uprchlíků o evropském ráji zachycuje filmová kategorie Sen o Evropě, kde se objeví mimo jiné vysoce ak tuální dokument V pohodě režisérky Piy Lenz, sledující osudy dvou dětských uprchlíků z Makedonie a Sýrie. Jejich snaha nalézt nový život v Německu odráží jeden z nejdiskutovanějších problémů dneška - problém integrace a identity.
Důležitým je i téma rodiny, které bude zastoupeno v kategorii Rodiné štěstí. Kategorie Kdo je tady normální? zpochybňuje stejně jako minulý rok tradiční vidění normality. Letos navíc souzní s otevíráním festivalu Jeden svět lidem s různými druhy znevýhodnění. Ve světové premiéře bude uveden film režiséra Fadiho Hindashe Nebojím se, silný příběh nizozemského psychiatra a jeho pacientky, která se rozhodne pro asistovanou sebevraždu.
Speciální programová kategorie Tváře města vznikla ve spolupráci s architektonickou a urbanistickou platformou reSITE. Zaznamenává vliv člověka na prostředí, v němž žije, a to, jak nás pak toto prostředí zpětně ovlivňuje.
Tradiční kategorie Cesty ke svobodě ukazuje situaci v zemích, v nichž působí společnost Člověk v tísni, nebo sem teprve upírá svou pozornost.
Filmy zařazené v kategorii Takzvaná civilizace se letos věnují nadměrné spotřebě a jejím katastrofálním dopadům na životní prostředí. Rozkryjí hned několik zásadních témat, o nichž se nemluví. Např. dokument Skutečná cena lodní dopravy ukáže, kde všude cestovala košile zakoupená v evropském obchodě a jakou stopu za sebou zanechala na podmořském životě.
Snímky, jež zaznamenaly úspěch na jiných festivalech, spadají do kategorie Panorama. Jedná se například o šokující drama Dugma:Spoušť režiséra Påla Refsdala, který nahlíží do každodenního života bojovníků Islámského státu připravujících se na sebevražedný útok.
Součástí festivalu bude řada dalších nejen filmových projektů jako setkání s tvůrci dokumentů, setkání dokumentaristů ze střední a východní Evropy nebo výstava snímků nevidomých fotografů a mnohé další. Po ukončení pražské části se festival přesune do dalších 32 měst v regionech a následně do Bruselu.

27.2.2017 14:02:38 HelKo | rubrika - Festivaly