zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cena Otokara Fischera

Otokar Fischer

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nově založená Cena Otokara Fischera pro německé bohemisty si klade za cíl ocenit a zviditelnit nejvýznamnější německy psané a v Německu vydávané odborné práce o české literatuře, hudbě, výtvarném umění, divadle, filmu, architektuře a šířeji české kultuře a kulturní historii. Dlouhodobým zpřístupňováním nejlepších výsledků německých bohemistických výzkumů v českém prostředí přispěje Cena Otokara Fischera k posilování dialogu mezi českou a německou bohemistikou.

Cena Otokara Fischera vyzdvihne a zviditelní nejvýznamnější německé podněty bohemistice a českým kulturním studiím. Nově založená Cena bude česko-německou porotou udělována německy píšícím autorům za mimořádný publikační výkon v oblasti bohemistických bádání v širokém smyslu, tj. v oblasti české literární historie, jazykovědy, dějin umění, architektury, divadla, hudby či filmu apod. Předpokládá se, že předmět výzkumu je „český“ ve smyslu teritoriálním, nikoli pouze jazykovém: oceněny mohou být rovněž práce o literatuře a kultuře českých Němců či studie zaměřené na kulturní transfer mezi oběma etniky.
Na Cenu Otokara Fischera mohou být v prvním ročníku navrhovány zdařilé práce německých bohemistů a slavistů vydané v předchozích třech letech (2014–2016). Ocenění nemá finanční, nýbrž symbolickou povahu. Cena Otokara Fischera bude za účasti laureáta i poroty slavnostně předána v pražském Museu Kampa, a to spolu s renomovanou Cenou F. X. Šaldy za uměleckou kritiku.

Jakkoli není vyloučeno ocenění s přihlédnutím k celoživotnímu autorově dílu, smyslem nové ceny je podpořit zvláště mladé německé bohemisty a slavisty v dlouhodobém zájmu o českou kulturu a jejím prostřednictvím umožnit navázání nových odborných i mezilidských kontaktů. Cena pojmenovaná po jednom z nejvýznamnějších českých bohemistů a germanistů a podporovatele vzniku tzv. germanoslavik je zamýšlena rovněž jako gesto podpory a uznání německé bohemistiky, jež se dlouhodobě potýká s hrozbou rušení pracovních míst i celých ústavů.
Hlavním cílem oceňování německých prací je však zvýšení povědomí o německých bohemistických výzkumech a jejich průběžné prostředkování do českého prostředí: s pražským udílením Ceny Otokara Fischera německému badateli bude spojeno veřejné vystoupení autora oceněné práce i publikace českého překladu rozsáhlejší ukázky či samostatné přednášky.
Udělení ceny se řídí statutem Ceny Otokara Fischera.
Projekt Institutu pro studium literatury byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti v rámci Česko-německého kulturního jara 2017 a dále Ministerstvem kultury ČR a Státním fondem kultury ČR. Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

27.2.2017 11:02:10 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

HUDBA

METZ přivezou do Prahy novou desku

METZ

Kanadští METZ se vrací do Prahy! Vydání nové desky s názvem On Gravity Hill plánují na duben a v Praze ji před celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...