zvláštní poděkování
Quantcom.cz

To se Marii Terezii povedlo

Dvorský dekret

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Marii Terezii se povedlo za čtyřicet let její vlády mnoho věcí, ale organizátoři komorní výstavky v Zrcadlové kapli Klementina nazvané To se Marii Terezii povedlo! měli na myli jeden konkrétní a velmi zásadní čin pro naši kulturu a vzdělanost a sice ustanovení veřejné c.k. Univerzitní knihovny v Klementinu před 240 lety.
6. února v roce 1777 vydala Marie Terezie společně se svým synem Josefem II. dvorský dekret, kterým byly propojeny čtyři rozsáhlé knižní soubory do první veřejné knihovny u nás. Její fondy sestávaly z knihovny zrušené jezuitské koleje v Klementinu s asi 15 tisíci svazky a ostatních jezuitských knihoven, z nové knihovny karolínské knihovny se zhruba 13 tisíci knihami, ze staré univerzitní knihovny, která byla k řádové jezuitské přičleněna v roce 1622, kdy Tovaryšstvo převzalo správu Univerzity Karlovy a z odkazu Kinských – téměř 10 tisíc kusů pocházejících z majorátní rodové knihovny a osobní a vojenské knihovny Františka Josefa Kinského.

Polní maršál, vojenský pedagog a osvícenský učenec, syn Františka Ferdinanda Kinského, byl hlavním inspirátorem sjednocení těchto celků a jejich zpřístupnění veřejnosti a sám byl prvním ředitelem knihovny v Klementinu.
Tím, že knihovna byla spravována státem – podléhala dvorní studijní komisi ve Vídni a jí podřízené studijní komisi v Praze, v jejímž čel stál právě František Josef Kinský, nebyla závislá na Univerzitě Karlově a měla zaručeno stabilní státní financování.
Reálnou péčí o knihovnu byli pověřeni dva kustodi – poslední prefekt jezuitské knihovny Charuel a poslední knihovník nové karolínské knihovny Mende.
Knihovna zaujímala původně prostory kolem hospodářského dvora a první veřejná čítárna se nacházela v chodbě nad arkádami mezi astronomickou věží a východním křídlem.
Pro čtenáře byl sestaven výpůjční řád – otevírací doba, podmínky a pravidla chování v čítárnách, která si v ničem nezadají s těmi dnešními. První vědychtivé zájemci uvítala knihovna 30. října 1777, kdy byl zahájen oficiální provoz pro veřejnost. Možná by nebylo od věci, kdyby vedení knihovny připomnělo Pražanům nějakou akcí i toto důležité datum zvláště, když výstava věnovaná založení knihovny se omezila na pouhé tři dny – samotný dekret a další dokumenty byly k vidění v Zrcadlové kapli jen od 9. - do 11. února.

20.2.2017 20:02:50 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního celý článek

další články...