zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Václav Havel v Doxu

Václav Havel (Foto: Tomki Němec)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pro starší generaci z té půlky národa, která nevolila současnou hlavu státu, může být výstava k nedožitým osmdesátým narozeninám Václava Havla v DOXu vzpomínkou na lepší časy, na porevoluční optimismus, na naděje ale i postupné ochlazování počátečního entuziasmu, na dobu, kdy jméno České republiky a její prezident budily respekt a nikoliv posměch jako nyní. Pro ty mladší pak připomínkou nedávné historie a ideálů a hodnot, které by neměli nechat zapadnout.
Výstava představuje Václava Havla nejen jako prezidenta ale i občana, umělce a soukromou osobu na snímcích jeho osobních fotografů Tomkiho Němce, Bohdana Holomíčka a video dokumentů Petra Jančárka.

V přízemí nainstaloval své černobílé snímky větších formátů v chronologickém i významovém řazení Tomki Němec, který se dostal do prezidentovi blízkosti ( a už v ní zůstal) souhrou okolností jako student FAMU v roce 1989. Za svého působení na Hradě v letech 1989 až 1992 a opět od roku 1997 do konce Havlova prezidentského úřadu vytvořil na 67 000 snímků. Z nich 250 zahrnul do knihy vycházející u příležitosti výstavy –„ Václav Havel – Tomki Němec – Fotografie“ a užší výběr – zhruba dvě třetiny jsou nyní k vidění v DOXu. Záběry počínají demonstracemi na sklonku ro ku 1989, prezidentskou volbou (Václav Havel např. přehlíží doma svůj první prezidentský projev). Velkoformátová fotografie na příčném panelu zachycuje davy na Staroměstském náměstí 25. února 1990, kdy Havel mluvil z téhož místa jako Gottwald ve stejný den v roce 1948. Expozice pokračuje zahraničními cestami – první do USA nazvanou „Cestou snů“, kdy zažil Havel nadšené ovace amerických politiků i veřejnosti a v kontrastu s tím mnohem studenější přivítání v Moskvě, kde ale československou delegaci zahřál příslib odchodu sovětské armády. K cestám nebo návštěvám u nás patří záběry setkání se slavnými osobnostmi, četné fotografie pocházejí z „divokých jízd“ po našich vlastech a zachycují mnohdy nestandardní situace. Nostalgickou náladu vzbuzují vyobrazení z konce Havlova prezidentování, kdy už se na něm projevovala tíha let. Přestože byl Václav Havel tak populární a obklopen stále davy přátel a obdivovatelů, ukazují některé momentky, že se přesto mohl cítit osamělý – symbolicky to znázorňuje fotografie z Paříže, kdy jej od davu oddělují skleněné dveře ale i fotografie, za níž získal Tomki Němec ocenění v soutěži World Press Photo, kde Václava Havla dostihla vlna na portugalském pobřeží nebo při osamocené procházce po pláži, kdy za ním zůstávají stopy v písku.

V horním patře jsou stěny pokryty desítkami menších snímků uspořádaných v řadách a opatřených popiskami, tak jak je to typické pro výstavy Bohdana Holomíčka. Bohdan Holomíček se seznámil s disidentem Havlem za okolností takřka příznačných pro jeho absurdní hry už v sedmdesátých letech a stal se Havlovým celoživotním přítelem. Vystavené fotografie se týkají zejména života na Hrádečku v sedmdesátých a osmdesátých letech, uměleckých aktivit, divadla, koncertů, setkání, kde figuruje většina tehdejšího undergroundu a disidentů, kteří tvořili jeho společnost a později se stali jeho spolupracovníky n a Hradě. Mezi nimi na předním místě také psi a manželka Olga, které je vyhrazena jedna menší místnost s projekcí velkoformátových fotografií ve smyčce.
Fotografie Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka doplňují krátké filmové sestřihy, které natočil Petr Jančárek v době od Havlova odchodu z funkce do konce jeho života, jak ho o to exprezident požádal. Z tohoto materiálu se připravuje celovečerní dokumentární film, který by měl být dokončen v roce 2018.
K výstavě probíhající v Holešovicích v Centru současného umění DOX do 13. února 2017 patří rozsáhlý doprovodný program, který nabídne diskuzní večery, filmové a literární produkce.

7.11.2016 12:11:12 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Výstavy

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla ...celý článek


Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal ...celý článek


Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni ...celý článek



Časopis 13 - sekce