zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Utkaná architektura

Utkaná architektura - Kengo Kuma

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Ohrada kolem trsů bambusu, struktura z několika oblouků vytvořených spojováním a proplétáním bambusových latěk před Betlémskou kaplí u vchodu do Fragnerovy galerie je názorným příkladem způsobu, jakým pracuje japonský architekt Kengo Kuma.
V programu svého studia vysvětluje, o co mu jde. Chce pozvednout architekturu z „krabicové“ formy, kterou ji vtiskly betonové stavby dvacátého století, v nichž jsou lidé uvěznění v těžkých a tmavých prostorách k čemusi „utkanému“ .Jeho přístup je metaforou k oblečení, snahou obnovit vztah mezi lidskými těly a budovami.

Česká republika je podle něj známá krásnými krajkami, a proto si ji vybral jako první středoevropskou zemí pro uspořádání své výstavy.
Kengo Kuma vystudoval univerzitu v Tokiu, kde nyní už vyučuje. V roce 1990 založil vlastní projekční studio, které má od roku 2008 pobočku v Paříži.
Ve svých projektech kombinuje přírodní materiály a tradiční japonské postupy s moderními materiály a technologiemi, dokáže zasadit nové stavby do sousedství staré architektury, tak aby nenarušovaly její charakter.. Přes své mohutné rozměry působí jeho stavby lehce a vzdušně, jakoby se vznášely a naopak některé jak by přímo vyrůstaly z terénu a byly jeho organickou součástí.

Výstava představuje prostřednictvím fotografií a modelů umístěných na podstavcích z bambusových kmínků necelou dvacítku jeho realizací jak v Asii tak ve Francii, Itálii, Španělsku a Švýcarsku. Jsou to především velké veřejné stavby – kulturní a vzdělávací centra, galerie, kongresové sály, kancelářské budovy – např. Centrum múzických umění v Granadě, ve Francii Umělecké centrum v Besanconu, Kongresové centrum v Angarsu , nový výstavní park v Chartres (pojatý jako dialog s katedrálou) ale také vlakové nádraží v Saint Denis nebo základní tábor na Mont Blancu, v Číně Mu zeum lidového umění a Čínská akademie umění.
K jeho nedávným pracím patří v Japonsku informační centrum Asakusa (2012) a radnice v Toshimě, v roce 2020 má být postaven podle jeho návrhu Národní olympijský stadión v Tokiu.

„Utkané“ stavby japonského architekta Kengo Kumy jsou k vidění ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí do 20. listopadu 2016.

24.10.2016 16:10:56 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

MdZ uvádí v české premiéře komedii Matěje Randára

Ženy pod tónem (MdZ)

Na narozeninové oslavě vás přivítají herečky Městského divadla Zlín v novince Ženy pod tónem v hudebním a diva celý článek

další články...

HUDBA

Elizabeth Kopecká nový videoklip

Elizabeth Kopecká

Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

další články...