zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 19. týden

Kartouza valtická

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Příběhy domů: Kartouza valdická
Původně kartuziánský klášter a místo posledního odpočinku Albrechta z Valdštejna, dnes jedna z nejpřísněji střežených českých věznic (2008). Režie K. Žalud. Barokní klášter ve Valdicích založil v roce 1627 Albrecht z Valdštejna. Impozantní stavba sloužila nejen potřebám kartuziánského řádu, ale také jako místo posledního spočinutí jejího zakladatele. Po zrušení kláštera Josefem II. začal valdický areál chátrat a všechny pokusy o využití rozlehlého komplexu pravoúhlých chodeb s malými neprůchozími celami ztroskotaly. Řešení se našlo až v polovině 19. století: z kláštera se stává "C. K. trestní ústav ve Valdicích, určený k výkonu trestu těžkého žaláře" a jedním z jeho prvních "klientů" byl legendární loupežník Václav Babinský. Vězením zůstala valdická kartouza dodnes, a to jedním z nejpřísněji střežených v celé zemi. I proto se přetrvávajícím duchem působivé stavby necháme prodchnout pěkně zvenčí.
Vysílání: 12.5., 13.40 hod., ČT2
Opakování: 18.5., ČT2

Potrava duše & těla (11/20)
Warhol a hamburger. Francouzský cyklus ARTE (Premiéra). Jíst správně hamburger může být někdy umění. Namalovat ho rovněž, zvláště pokud se jmenujete Andy Warhol.... Warhol definoval umění ještě mazaněji než Marcel Duchamp. Pop art své náměty hledal v ulicích. Obrazy, které si Warhol volil, jsou obrazy, odkazující samy o sobě na pojem množství – a na pojem hromadné spotřeby. "Hamburger", akrylovou malbu na plátně, umělec vytvořil v roce 1986, pouhý rok před smrtí. Daniel Humm, šéfkuchař restaurace Eleven Madison Park v New Yorku, městě úzce spjatém s Warholovým životem, se nechal tímto kontroverzním umělcem inspirovat.
Vysílání: 09.5., 22.25 hod., ČT art, Jaro s ARTE
Opakování: 11.5., ČT art., 15.5., ČT art

Mistrovská díla: Hannah Höchová – Řez kuchyňským nožem
Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství. Cyklus Mistrovská díla představuje skutečnou pokladnici výtvarného umění. Každá z desetiminutových částí je věnována unikátnímu počinu, který společně se svým autorem zaujímá význačné postavení v dějinách světového malířství. Tvůrci se vydali do světoznámých galerií, jako jsou Louvre, Prado, Ermitáž či sbírka Peggy Guggenheimové v Benátkách, aby divákům představili bohatou paletu obrazů od období vrcholného středověku až po současnou tvorbu.
Vysílání: 10.5., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 11.5., ČT art., 15.5., ČT art

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení před sochařským dílem barokního umělce Jana Brokoffa (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. V dalším pokračování cyklu se s Františkem Dvořákem vypravíme za poznáním kultu svatého Jana Nepomuckého a díla barokního sochaře Jana Brokoffa. Kamenná postava Jana Nepomuckého jako patrona mostů a ochránce proti zlé pověsti je pro veřejnost asi nejznámějším sochařským dílem Karlova mostu a sama měla obrovský vliv na tematiku českého výtvarného umění. Mučednická smrt Jana Nepomuckého byla již prokázána z ostatků, které jsou uloženy v katedrále sv. Víta. Přesné místo na Karlově mostě, kde bylo tělo Jana Nepomuckého shozeno do Vltavy, je dnes označeno křížem v dlažbě. Autor jeho sochy uctívané návštěvníky mnoha národností Jan Brokoff pro Karlův most vytvořil i sousoší Piety. To bylo nejprve z Karlova mostu v polovině 19. století sňato a přemístěno do nádvoří Kláštera milosrdných sester pod Petřínem. Po navrácení se stalo ozdobou Karlova mostu a je nejvýznamnějším dílem Jana Brokoffa, jehož synové se na výzdobě stavby později rovněž podíleli.
Vysílání: 11.5., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 15.5., ČT art., 16.5., ČT art

1.5.2016 23:05:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede světovou premiéru

P. Hejcmanová, J. Zelinka (Jak jsme se dostali až sem)

Už tuto sobotu, 6. dubna 2024 od 19 hodin, se Slovácké divadlo a jeho diváci dočkají další premiéry, a to rovn celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací celý článek

další články...