zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Má vlast - cestami proměn

Vernisáž

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Již po několik let se cestující procházející některými z našich nádraží pozastavují v krátkých chvilkách volna, které jim zbývají do odjezdu vlaku nebo i zcela záměrně před exponáty "outdoorové" výstavy v nádražních halách - v této době na nádraží v Plzni a Smíchovském nádraží v Praze (do konce února), do 31. ledna si ji veřejnost mohla prohlédnout v prostorách u obnovené Fantovy kavárny na Wilsonově – hlavním nádraží v Praze.
Na velkoformátových fotografiích představují organizátoři soutěže Má vlast nejúspěšnější projekty proměn. A je opravdu na co se dívat.

Zpustlé památky, zámky, kostely, kapličky, staré domy by dodnes hyzdily obce a města, kdyby se jich neujali místní lidé, funkcionáři i nadšenci a s pomocí peněz z evropských fondů je nedali do pořádku. Jsou to místa po celé republice, známá i odlehlá, i taková, o nichž jste třeba nikdy neslyšeli, přestože se nacházejí takřka za Vašimi humny. Hlavní město je zastoupeno na jednom z panelů revitalizaci Náměstí Svatopluka Čecha a Moskevské ulice ve Vršovicích v Praze 10 dokončenou v minulém roce, nedaleko najdete fotografii, komentář a mapu znázorňující nové Muzeem tradic v obci Soutice přestavěné z bývalého špýcharu. Ze starého venkovského domu vzniklo v obci Ledčice kulturní a společenské centrum, v Želenicích opravili kostel sv. Jakuba Většího pocházející z 12. století, v Radiči zámeckou kapli Panny Marie, v Čisté, rodišti Jaroslava Vrchlického, byl upraven do původní podoby náhrobek jeho otce Jaroslava Frídy (+1874) na místním hřbitově.
Obnova se netýká jen pamětihodností, stejně velký podíl zaujímají zanedbané budovy a místa, která slouží lidem k praktickým potřebám nebo relaxaci – náměstí, návsi, mateřské školky, školy, hřiště, tělocvičny, sportovní haly, restaurace, parky a může mezi nimi být také třeba budova železniční stanice v Sadské nebo nová kašna z bronzovými plastikami a pítky v jihočeské vsi Úlisné.

Několik sekcí Národní putovní výstavy "Má vlast - cestami proměn"" navštívilo nejen nádraží ale i další lokace - knhovny, městské úřady a pod. Např.do konce února bude expozice instalována na Městském úřadě v Olomouci, v březnu bude k vidění v Městské knihovně v Klimkovicích.
Na základě hlasování veřejnosti je každoročně vyhlašován nejlepší projekt revitalizace. V předešlém roce se jím stala "proměna" barokního zámku Kunín, na druhém místě skončil soubor lidové architektury - hrázděný statek Manský dvůr u Dolního Žandova na Chebsku, který funguje nyní jako penzión a jako třetí se umístil kostel v Neratově v Orlických horách. Pod stejnou hlavičkou Entente Florale rovněž ve spojení s Českými drahami probíhá také klání o nejhezčí nádraží, v roce 2014 to bylo Brno – Chrlice.
Také v tomto roce má každý možnost vyjádřit svůj názor a dát do 1. května svůj hlas takovému z vystavených projektů, který považuje v roce 2015 za nejzdařilejší. Anebo to může brát jako inspiraci k návštěvě pozoruhodných míst, o nichž se v průvodcích nepíše, která ale určitě stojí za vidění.

8.2.2016 10:02:37 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...