zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tomáš Vorel zve na Kamenný most a Skřítka

Kamenný most - Vladimír Franz

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Režisér a producent Tomáš Vorel se rozhodl oživit svůj nejoblíbenější film Kamenný most z roku 1996 v hlavní roli s Tomášem Hanákem. Po dvaceti letech tak vznikla režisérská verze, která je nejen zdigitalizována, ale obsahuje i nově namluvené vnitřní dialogy Tomáše Hanáka, má nový zvuk i obraz včetně triků a je o deset minut kratší. Podle Vorla jde o svižnější verzi pro diváky, kteří si od dnešního dne mohou koupit lístky přímo na slavnostní premiéru. Ta se bude konat za účastí tvůrců i herců 14. ledna 2016 v pražské Lucerně. Vorel zároveň svým fanouškům dává jako vánoční dárek na internet zdarma svou komedii Skřítek. Link: zde.

Novou verzi Kamenného mostu vyrobil Tomáš Vorel ve společnosti Vorel Film za podpory Nadace české bijáky, Studia FAMU a UPP. „Je to můj nejniternější, nejopravdovější a nejmagičtější film. Mám ho nejraději. Tomáš Hanák přijal výzvu na předělání filmu s radostí. Hlavní postava filmu je napůl Hanák a napůl Vorel. Měli jsme podobné osudy s ženami, alkoholem i tvorbou. Hanák v Kamenném mostu ukázal, že není pouze sklepácký vtipálek a ironik, ale že umí hrát i vážné věci. Je to jeho životní role,” říká režisér Vorel.
Vorel vnímá svůj nejoblíbenější film Kamenný most jako autentickou zprávu z doby post-sametové, kdy každý hledal místo na slunci a bojoval o přežití v nově vznikající kapitalistické společnosti. Kromě Tomáše Hanáka si ve filmu zahrála i Milena Dvorská, která byla za svůj srdceryvný výkon nominovaná na Českého lva. Ve filmu se objevil i Václav Havel. Originální kompozice Vladimíra Franze se zpěvem Lenky Dusilové a Davida Kollera propojila klasickou a populární hudbu. Monumentální kamera Marka Jíchy stačila zachytit magická zákoutí Malé Strany, která mezitím podlehla křiklavým fasádám, reklamám a logům.

„Premiéra filmu se odehrála v roce 1996 v kouzelném kině 64 U Hradeb, které bylo zanedlouho z komerčních důvodů přeměněno, ani distribuce Kamenného mostu se příliš nezdařila. Na svou dobu šlo o těžký a depresivní film, diváci ani kritici nechápali, o čem to vlastně je…,“ vzpomíná Vorel. To vše dovedlo režiséra k rozhodnutí, že vznikla nová verze Kamenného mostu. Asociace Českých filmových klubů uvede film Kamenný most – režisérská verze v roce 2016 do klubových a jednosálových kin. „Věříme, že film Kamenný most - režisérská verze může i dnes k divákům promluvit. Jak v Čechách, tak v Evropě. Může promluvit i k těm, kteří devadesátá léta v Praze nezažili,“ dodává Vorel.

Režisér a producent Vorel zveřejňuje v předvánočním čase na Youtube zdarma svůj film Skřítek z roku 2005, ve kterém se po letech vrátil k žánru grotesky. Tu mohli v jeho pojetí diváci vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Hlavními hrdiny příběhu jsou členové vesnické rodinky, známé už z Vorlova filmu Cesta z města, kteří se přestěhovali za lepším do malého města. Ve filmu si zahrál Bolek Polívka, Eva Holubová, ale i Ivana Chýlková, Jiří Macháček, ale i řada členů Divadla Sklep, jako například Tomáš Hanák, Milan Šteindler nebo David Vávra. A také tajemný skřítek. „Je to taková ztřeštěná groteska, která se hodí do těch naších ztřeštěných Vánoc a silvestrovského veselí,“ dodává Vorel. A svým příznivcům dává naději, že by se v budoucnu na filmovém trhu ještě mohly objevit zdigitalizované verze filmů Kouř a Pražská pětka.

Krátký rozhovor s Tomášem Vorlem.

  • Co vás vedlo k tomu předělat film Kamenný most?
    Distribuce filmu proběhla v roce 1986 a příliš se nezdařila. Příběh filmu byl asi příliš nesrozumitelný, těžký a depresivní, diváci ani kritici nechápali, o čem to vlastně je. To nás dovedlo k rozhodnutí, že vytvoříme novou, srozumitelnější a svižnější verzi Kamenného mostu. Za podpory Nadace České bijáky, Studia FAMU a UPP jsme naskenovali starý negativ a ve studiu Vorel Film jsme digitálně remastrovali. Po dvaceti letech tak vznikla nová - režisérská verze tohoto filmu.
  • Kolik času jste nové verzi věnoval?
    Byla to celoroční práce třech studií a čtrnácti lidí.
  • Jaká byla reakce Tomáše Hanáka, když jste ho oslovil, aby namluvil vnitřní hlas?
    Hanák tuto výzvu s radostí přijal. Vždyť je to jeho životní role. Postava Tomáše je vlastně napůl Hanák napůl Vorel. Měli jsme podobné osudy s ženami a alkoholem a tvorbou. Hanák v Kamenném mostu ukázal, že není pouze sklepácký vtipálek a ironik, ale že umí hrát i vážné věci.
  • Jak se změnila délka filmu oproti původní verzi?
    Film je tak o deset minut kratší. Scény jsou protkané vnitřním dialogem Hanáka. Obraz je vyčištěný, triky jsou nově provedené, původní stereo zvuk jsme roztáhli do 5.1.
  • Setkají se diváci na premiéře v Lucerně i s tvůrci filmu?
    Účast na premiéře potvrdili Tomáš Hanák, Jaroslav Dušek, Vladimír Franz, Lenka Dusilová a hlavní profese filmového štábu. Pozval jsem i Milenu Dvorskou, Boříka Procházku a Václava Havla, ale ti účast zatím nepotvrdili.
  • Jaký máte vy osobně po letech vztah ke Kamennému mostu?
    Je to můj nejniternější, nejopravdovější, nejmagičtější film. Mám ho nejraději. Už proto, že ho kritika nepřijala a diváci nechodili. Třeba se to nyní, po dvaceti letech, změní...
  • Proč zveřejňujete v předvánočním čase na Youtube zrovna film Skřítek?
    Chtěli jsme vypustit film Vejška, jako pokračování Gymplu. Ale dle koprodukčních smluv nesmíme, dokud film nebude mít premiéru v České televizi, což bude někdy v únoru. Přemýšlel jsem také uvolnit všechny své tři "Cesty". Ale zvítězil film Skřítek. Je to taková ztřeštěná groteska, která se hodí do těch našich ztřeštěných Vánoc a silvestrovského veselí.
  • Mohou se vaši fanoušci těšit ještě na nějaké úpravy vašich dalších filmů?
    Ještě bychom chtěli zdigitalizovat a obnovit filmy Kouř a Pražská pětka. Ale ty zůstanou v původní verzi, na nich není třeba nic měnit.

    21.12.2015 10:12:08 Redakce | rubrika - Filmová scéna
  •