zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 53. týden

Fair play

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tajemství hradu v Karpatech
Hrůzostrašná komedie o starém hradě a nových strašidlech. Český film na motivy románu Julese Verna (1981). Hrají: M. Dočolomanský, V. Brodský, M. Kopecký, J. Hartl, R. Hrušínský, E. Steimarová a další. Scénář J. Brdečka a O. Lipský. Kamera V. Růžička. Režie O. Lipský. V Karpatském království stojí nad vesnicí Vyšné Vlkodlaky tajemný hrad, jehož majitelem je baron Gorc z Gorců. Na jeho objednávku sestrojil šílený vědec Orfanik zvláštní přístroj, který pomocí světelných paprsků vytváří iluzi skutečnosti. Tento "dálkovid", zrozený ve fantazii spisovatele Julese Verna, předběhl o sto let vznik televize.

Jak to bylo vlastně s prvním filmovým představením a s objevem televize, odhalí po mnoha dobrodružstvích při pátrání ve strašidelném hradním labyrintu hrabě Felix Teleke z Tölökö, hlavní postava filmového příběhu, který je třetí společnou prací scenáristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského. Parodie na verneovské vědecko-fantastické romány je inspirována dílem slavného francouzského spisovatele Tajemný hrad v Karpatech a obohacena o nové prvky, například o "karpatský" folklór, pro nějž byl vytvořen i vlastní jazyk. Není nutné zdůrazňovat, že výsledek spolupráce tandemu Brdečka–Lipský je stejně podařený jako jejich předchozí parodie – Limonádový Joe a Adéla ještě nevečeřela. V hlavních rolích se zde setkali Michal Dočolomanský jako hrabě Teleke a Miloš Kopecký jako zloduch Gorc. Diváky v dalších rolích potěší Vlastimil Brodský, Jan Hartl, Rudolf Hrušínský, Evelyna Steimarová a Jaroslava Kretschmerová. Orfanikovy fantastické vynálezy jsou dílem Jana Švankmajera. Premiéra hrůzostrašné komedie o starém hradě a nových strašidlech se konala v říjnu 1981.
Vysílání: 31.12., 11.10 hod., ČT1

Lotrando a Zubejda
Pohádka plná radosti, lásky i chytrého humoru, ve které najde své štěstí příliš slušný lupič Lotrando až v daleké Solimánii. Tamní "nemocnou" princeznu neokouzlí jen jeho svěží pohled na svět, ale i chleba s tvarohem. Hrají: J. Strach, B. Seidlová, P. Zedníček, A. Goldflam, M. Labuda, J. Pecha, J. Lábus, N. Konvalinková, L. Krbová, V. Javorský, J. Karlík, L. Gerendáš a další. Na motivy pohádek Karla Čapka napsal Zdeněk Svěrák. Kamera J. Malíř. Režie K. Smyczek. Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještěže potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by – alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) – mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže, drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černá mračna. Princezna však projeví nečekaný zájem, a to jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda.
Vysílání: 31.12., 17.20 hod., ČT1

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Dramatický příběh talentované sprinterky Anny, která je v Československu osmdesátých let zařazena do programu státem řízeného dopingu. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: J. Bárdos, A. Geislerová, R. Luknár, E. Josefíková, O. Novák, O. Malý, R. Zach, I. Bareš a další. Kamera J. Baset Střítežský. Scénář a režie. A. Sedláčková. Fair Play je filmem nejen o státem organizovaném dopingu, ale především o zachování lidské důstojnosti v totalitním státě a o ceně, kterou musel zaplatit každý, kdo se tomuto systému postavil. „Hlavní postavě Anně je ve filmu 18 let, je tedy přibližně stejně stará, jako jsem byla já v roce 1983. Fair Play není samozřejmě film o mně, ale je také o mém dospívání v socialistickém Československu, o problémech, které většina lidí kolem mě řešila, i když možná v méně vypjatých situacích. Dospívající děti tehdy často zjišťovaly, že jejich rodiče přežívají v systému založeném na lži, a doufaly, že nebudou stejné. Jejich rodiče zase řešili dilema, zda být morálním vzorem pro své děti a žít ve stínu, nebo se přizpůsobit lži režimu, kolaborovat s ním, a získat tak pro své děti lepší budoucnost. Do scénáře jsem dala mnoho prožitků svých, mých vrstevníků i našich rodičů. Film je v tomto směru velmi intimní,“ říká o filmu scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková, která sama emigrovala na sklonku léta 1989 a politický azyl získala ve Francii přesně 17. listopadu 1989.
„Vždy jsem toužila napsat a natočit film o boji za ‚malou lidskou svobodu‘ v komunistické diktatuře,“ říká režisérka Andrea Sedláčková. „Před několika lety se na veřejnosti poprvé objevily tajné materiály ministerstva vnitra o státem organizovaném dopingu československých sportovců pomocí anabolických steroidů. Programu zahájeného v roce 1983 se zúčastnilo mnoho olympioniků. To bylo obrovské téma,“ dodává Sedláčková, která se nechala inspirovat dobovými materiály a snažila se proniknout do světa československé atletiky počátku osmdesátých let. Spolu s producenty věnovala přípravám filmu několik let. Archivy odkryly tehdejší příšerné praktiky a metody, kdy stát vědomě ničil zdraví špičkových sportovců. Ti, kteří se odmítli této „specializované péče“ účastnit, se navždy vzdali možnosti reprezentovat svoji zemi a fakticky svoji sportovní kariéru odsoudili ke konci. „Při psaní scénáře jsem dané téma konzultovala s mnoha odborníky. Scénář je vzdáleně inspirován skutečnými událostmi,“ říká režisérka.
Vysílání: 01.1., 20.00 hod., ČT1

Občanský průkaz
Komedie o jedné rebelii proti husákovskému socialismu a vlastní cestě k dospělosti. Koprodukční film ČT. Hrají: A. Geislerová, M. Myšička, M. Taclík, J. Macháček, K. Liška-Boková, M. Sidonová, J. Šulcová, J. Dulava, V. Kotva, L. Kovář, M. Vrba, J. Vlček, J. Šárka a další. Scénář P. Jarchovský. Kamera M. Štrba. Režie O. Trojan. Retrokomedie s prvky grotesky, absurdna i tragédie režiséra Ondřeje Trojana vznikla na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha a sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů, od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Film vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede přes bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, k hledání a nalézání sebeúcty. Příběh vypráví o tom, jací jsme byli my (nebo naši rodiče) v sedmdesátých letech minulého století, kdy bigbít a dlouhé vlasy byly rebelií proti husákovskému režimu.
Vysílání: 01.1., 21.35 hod., ČT1

Bony a klid
Vekslácká balada o lesku a bídě minulého režimu. Český film (1987). Hrají: J. Potměšil, V. Jeníková, J. Nedorost, T. Hanák, R. Skamene, M. Kopečný a další. Scénář R. John a V. Olmer. Režie V. Olmer. Název filmu scenáristy Radka Johna a režiséra Víta Olmera Bony a klid je parafrází titulu proslulé gangsterky Bonnie a Clyde. Místo jmen hlavních hrdinů tu ovšem máme označení tuzexových poukázek, jež byly předmětem rozvinutého nelegálního podnikání, a vyjádření podmínky, která je podle veksláka Bínyho pro tuto činnost téměř nezbytná. Film líčí přímočaře krátkou "kariéru" naivního mladíka, který se z maloměsta vydá do Prahy, aby získal zpět peníze, o které jej okradli podvodníci, a místo toho se stane členem zavedené překupnické party. Působivou atmosféru dotváří dynamická kamera Oty Kopřivy a všudypřítomná hudba americké skupiny Frankie Goes to Hollywood. Ve své době kontroverzní, avšak atraktivní snímek nepostrádá napětí ani humor. Řadí se do série filmů otevřeně reagujících na tehdejší problematiku (mj. Láska z pasáže, Pavučina, Proč?).
Vysílání: 29.12., 21.45 hod., ČT2
Opakování: 30.12., ČT2

Svatba jako řemen
Iva Janžurová a Jiří Hrzán v nestárnoucí české komedii o ošklivé události, která se nestala (1967). Dále hrají: V. Pucholt, J. Vostrčil, P. Landovský, J. Schánilec, V. Walterová, J. Libíček, F. Filipovský, S. Zázvorková a další. Scénář Z. Mahler a J. Krejčík. Kamera J. Střecha. Režie J. Krejčík. Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády... Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru.
Vysílání: 30.12., 22.10 hod., ČT2
Opakování: 31.12., ČT2

21.12.2015 09:12:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...