Fotografie Jana Šibíka - Jobova zvěst v Českém Těšíně
autor: Z webu
zvětšit obrázekMěsto na dvě poloviny – půlka leží v České republice a druhá polovina je v Polsku. K jeho rozpůlení došlo po první světové válce v roce 1920 a bylo rozděleno podél řeky Olše. Od těch dob část na naší straně nese ve jméně přídomek Český Těšín. Dva státy jsou spojeny několika mosty – dnes už můžeme v rámci Schengenského prostoru volně putovat z jedné strany na druhou. Ale mnozí z nás pamatují doby, kdy tomu tak nebylo. Snad právě proto, že si pamětníci vybavují ten pocit nesvobody a bezmoci, kdy stojíte na jedné straně mostu a nemůžete na tu druhou, snad proto organizátoři pro Noc kostelů 2015, která se uskuteční 29. května 2015, vybrali výstavu fotografií Jana Šibíka, po dlouhá léta fotografa uznávaného časopisu Reflex, který se ve své tvorbě zabývá bezprávím.
S jedním z hlavních organizátorů Otmarem Humplíkem jsme si povídali o tom, co akce Noc kostelů přináší lidem z místního regionu.
Náš Evangelický sbor ČCE Na Rozvoji v Českém Těšíně se letos do Noci kostelů zapojí počtvrté. První ročník byl vyloženě zkušební, moc jsme nevěděli jak na to a co od toho očekávat. Pak proběhly následující dva ročníky, kdy jsme již měli zkušenosti a mohli program vylepšovat a zdokonalovat. Letos už víme, co od akce očekávat a tak jen ladíme detaily.
Obecně má program v našem sboru na starost Misijní skupina, která připravuje záležitosti spojené s misijními a prezentačními aktivitami sboru. Letošní program budou tvořit tři nosné body:
1. Prohlídka kostelní věže
Vzhledem ke skutečnosti, že náš kostel je ve městě dobře situován a má vysokou kostelní věž, nabízíme návštěvníkům komentovanou prohlídku věže. Během výstupu na věž je několik zastavení s výkladem a nahoře pak možnost výhledu na město a okolí. Celá prohlídka trvá cca 25 minut.
2. Prohlídka kostela a dalších sborových prostor
Druhý prohlídkový okruh tvoří prostory kostela a další sborové prostory. Návštěvníci tak mohou zhlédnout místa, kde se při běžném provozu kostela nedostanou, např. sakristie, pracoviště kostelníka nebo kanceláře. V budově Sborového centra, která přináleží ke kostelu, se pak návštěvníci dostanou do dalších míst určených pro scházení různých skupin – místnost dorostu a mládeže, prostory pro nedělní besídku, maminky s dětmi, hernu a nově také prostory církevní mateřské školy Loďka, která byla otevřena v loňském roce.
3. Výstava fotografií Jana Šibíka
Na letošní rok se nám podařilo zajistit velmi zajímavou výstavu dokumentárních fotografií známého českého fotografa Jana Šibíka. Výstava je nazvána Jobova zvěst a tvoří ji deset velkoformátových dokumentárních fotografií doplněných biblickými citacemi z knihy Jób. Celou akci zaštiťuje Nadační fond Bible21 a bližší informace o výstavě naleznete na http://www.jobovazvest.cz . Fotografie budou vystaveny v hlavním prostoru kostela.
Akce Noc kostelů má pozitivní dopad v tom, že rozbíjí některé falešné představy společnosti o církvi.
Jan Šibík podnikl od roku 1985 přes dvě stě cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu i krvavý zánik Ceauceskova režimu v Rumunsku. Byl svědkem masakrů v Sieře Leone a Libérii, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii i Turecku, exodus iráckých Kurdů do Íránu. Zaznamenal války v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, v gruzínské Abcházii, Čečensku, ázerbájdžánském Náhorním Karabachu, Jihoafrické republice a Iráku. Genocidu ve Rwandě, uprchlické tábory v Tanzanii, Súdánu, Haiti, Angole a Somálsku.
Opakovaně pracoval také na Kubě. V posledních letech se Jan Šibík zaměřil na konflikt v Palestině. Během celého roku 2004 fotil epidemii AIDS na Ukrajině. V roce 2005 zaznamenal děsivé následky přívalové vlny na Srí Lance, bizarní poměry v komunistické Severní Koreji, pohřeb papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu i Jásira Arafáta v Ramalláhu, odchod izraelských osadníků z pásma Gazy a následky hurikánu Katrina v New Orleansu.
V roce 2007 se vrátil do Severní Korey, nafotil HIV pozitivní prostitutky v největším africkém slumu v Kibeře. V Sieře Leone nafotografoval v diamantových dolech práci novodobých otroku a na periferii kambodžského hlavního města Phnompenhu život lidí, kteří třídí odpad na největší skládce. V roce 2008 zaznamenal v indickém městě Kalkatě poslední fotografoval arabské revoluce v Egyptě a v Libyi, smutek po teroristickém útoku v Norsku, nepokoje v Londýně a pohřeb prezidenta Václava Havla.
Jan Šibík vydal dosud tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a knihu Stories, která mapuje Šibíkovu práci v letech 2001 – 2005. Více zde
Zadáno pro Noc kostelů 2015
TIP!
Časopis 37 - rubriky
Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra
Víra tipy 37. týden
Křesťanský magazín
Náboženství a ekonomika. Křesťanské symboly se objevují na platidlech od nepaměti. O tom ...celý článek
Časopis 37 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 37. týden
Komici na jedničku - Saša Rašilov
Petr Nárožný představuje osobitý humor populárního herce a komika Saši Ra celý článek
HUDBA
Top Dream Company slaví dvacáté narozeniny
Česká přední funk-popová skupina Top Dream Company slaví dvacáté narozeniny! Velký narozeninový koncert se usk celý článek
OPERA/ TANEC
420PEOPLE uvedou novou taneční inscenaci Y / why
Soubor současného moderního tance 420PEOPLE uvede ve dnech 9. a 10. září 2024 premiéru inscenace Y / why v pro celý článek