zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fotografie Jana Šibíka - Jobova zvěst v Českém Těšíně

J. Šibík – Jobova zvěst

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Město na dvě poloviny – půlka leží v České republice a druhá polovina je v Polsku. K jeho rozpůlení došlo po první světové válce v roce 1920 a bylo rozděleno podél řeky Olše. Od těch dob část na naší straně nese ve jméně přídomek Český Těšín. Dva státy jsou spojeny několika mosty – dnes už můžeme v rámci Schengenského prostoru volně putovat z jedné strany na druhou. Ale mnozí z nás pamatují doby, kdy tomu tak nebylo. Snad právě proto, že si pamětníci vybavují ten pocit nesvobody a bezmoci, kdy stojíte na jedné straně mostu a nemůžete na tu druhou, snad proto organizátoři pro Noc kostelů 2015, která se uskuteční 29. května 2015, vybrali výstavu fotografií Jana Šibíka, po dlouhá léta fotografa uznávaného časopisu Reflex, který se ve své tvorbě zabývá bezprávím.

S jedním z hlavních organizátorů Otmarem Humplíkem jsme si povídali o tom, co akce Noc kostelů přináší lidem z místního regionu.

 • Pokolikáté se do této akce vaše farnost zapojuje?
  Náš Evangelický sbor ČCE Na Rozvoji v Českém Těšíně se letos do Noci kostelů zapojí počtvrté. První ročník byl vyloženě zkušební, moc jsme nevěděli jak na to a co od toho očekávat. Pak proběhly následující dva ročníky, kdy jsme již měli zkušenosti a mohli program vylepšovat a zdokonalovat. Letos už víme, co od akce očekávat a tak jen ladíme detaily.
 • Jaký program připravujete na Noc kostelů 2015?
  Obecně má program v našem sboru na starost Misijní skupina, která připravuje záležitosti spojené s misijními a prezentačními aktivitami sboru. Letošní program budou tvořit tři nosné body:
  1. Prohlídka kostelní věže
  Vzhledem ke skutečnosti, že náš kostel je ve městě dobře situován a má vysokou kostelní věž, nabízíme návštěvníkům komentovanou prohlídku věže. Během výstupu na věž je několik zastavení s výkladem a nahoře pak možnost výhledu na město a okolí. Celá prohlídka trvá cca 25 minut.
  2. Prohlídka kostela a dalších sborových prostor
  Druhý prohlídkový okruh tvoří prostory kostela a další sborové prostory. Návštěvníci tak mohou zhlédnout místa, kde se při běžném provozu kostela nedostanou, např. sakristie, pracoviště kostelníka nebo kanceláře. V budově Sborového centra, která přináleží ke kostelu, se pak návštěvníci dostanou do dalších míst určených pro scházení různých skupin – místnost dorostu a mládeže, prostory pro nedělní besídku, maminky s dětmi, hernu a nově také prostory církevní mateřské školy Loďka, která byla otevřena v loňském roce.
  3. Výstava fotografií Jana Šibíka
  Na letošní rok se nám podařilo zajistit velmi zajímavou výstavu dokumentárních fotografií známého českého fotografa Jana Šibíka. Výstava je nazvána Jobova zvěst a tvoří ji deset velkoformátových dokumentárních fotografií doplněných biblickými citacemi z knihy Jób. Celou akci zaštiťuje Nadační fond Bible21 a bližší informace o výstavě naleznete na http://www.jobovazvest.cz . Fotografie budou vystaveny v hlavním prostoru kostela.
 • Daří se touto akcí zvýšit zájem veřejnosti o dění ve vaší farnosti?IDomnívám se, že ano. Pro mnoho lidí je to příležitost, jak se do kostela zcela nezávazně a nenápadně podívat. Přitom zjistí, že tam jsou fajn lidé a že to je vlastně docela zajímavé. Mnozí pak začnou přemýšlet nad svými křesťanskými kořeny. Osvědčilo se nám také originální kostelní razítko, které jsme nechali vyrobit čistě pro akci Noc kostelů. U vchodu do kostela si tak návštěvníci mohou nechat potvrdit poutnické pasy nebo pohlednice.
  Akce Noc kostelů má pozitivní dopad v tom, že rozbíjí některé falešné představy společnosti o církvi.


 • Jan Šibík podnikl od roku 1985 přes dvě stě cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu i krvavý zánik Ceauceskova režimu v Rumunsku. Byl svědkem masakrů v Sieře Leone a Libérii, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii i Turecku, exodus iráckých Kurdů do Íránu. Zaznamenal války v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, v gruzínské Abcházii, Čečensku, ázerbájdžánském Náhorním Karabachu, Jihoafrické republice a Iráku. Genocidu ve Rwandě, uprchlické tábory v Tanzanii, Súdánu, Haiti, Angole a Somálsku.
  Opakovaně pracoval také na Kubě. V posledních letech se Jan Šibík zaměřil na konflikt v Palestině. Během celého roku 2004 fotil epidemii AIDS na Ukrajině. V roce 2005 zaznamenal děsivé následky přívalové vlny na Srí Lance, bizarní poměry v komunistické Severní Koreji, pohřeb papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu i Jásira Arafáta v Ramalláhu, odchod izraelských osadníků z pásma Gazy a následky hurikánu Katrina v New Orleansu.

  V roce 2007 se vrátil do Severní Korey, nafotil HIV pozitivní prostitutky v největším africkém slumu v Kibeře. V Sieře Leone nafotografoval v diamantových dolech práci novodobých otroku a na periferii kambodžského hlavního města Phnompenhu život lidí, kteří třídí odpad na největší skládce. V roce 2008 zaznamenal v indickém městě Kalkatě poslední fotografoval arabské revoluce v Egyptě a v Libyi, smutek po teroristickém útoku v Norsku, nepokoje v Londýně a pohřeb prezidenta Václava Havla.

  Jan Šibík vydal dosud tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a knihu Stories, která mapuje Šibíkovu práci v letech 2001 – 2005. Více zde

  Zadáno pro Noc kostelů 2015

  4.5.2015 00:05:43 | rubrika - Noc kostelů/ Víra

  Časopis 49 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

  Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

  Polsko-francouzské drama Corpus Christi

  Corpus Christi

  Corpus Christi
  Byla to náhoda nebo Boží vůle, vždyť si jen zkusil to kněžské roucho. Polsko-francouzské dra ...celý článek


  Film o vzniku slavného obrazu Bruegela

  Mlýn a kříž

  Mlýn a kříž
  Strhující vizuální kontemplace o vzniku slavného obrazu Pietera Bruegela Nesení kříže. Polsko-š ...celý článek


  Víra tipy 50. týden

  Poutní místa: Radhošť

  Poutní místa: Radhošť
  Putování po známých i méně známých místech hlubokých tradic. Pořadem provázejí J. Som ...celý článek


  Víra tipy 49. týden

  Palladium města Brna

  Sváteční slovo generálního vikáře olomouckého arcibiskupství Josefa Nuzíka
  O prožívání adventu. Mons. Josef ...celý článek  Časopis 49 - sekce

  OPERA/ TANEC

  Jiří Pavlica a jeho světy

  Jiří Pavlica

  Jiří Pavlica a jeho světy
  Portrét originálního houslisty, zpěváka, skladatele a primáše, který stojí pětačt celý článek

  další články...