zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mnichov – zářící metropole umění 1870 – 1918

Richard Riemerschmid: Studie k obrazu Rajská zahrada

autor: archiv   

zvětšit obrázek

„Mnichov – zářící metropole umění“ je výstava v Západočeské galerii v Plzni. Mnichov jako hlavní téma byl logicky zvolen jako sousední metropole v nevelké vzdálenosti od Plzně, která se v druhé polovině 19. století stala jedním z hlavních evropských uměleckých center. Termín „zářící metropole umění“ v názvu výstavy byl pak převzat ze známé novely Thomase Manna Gladius Dei z roku 1902.

Výstava „Mnichov – zářící metropole umění „ , na níž se vedle Západočeské galerie v Plzni podílí také Národní galerie v Praze a jiné instituce, probíhá v plzeňských Masných krámech do 6. dubna 2015.

Mnichovská malířská škola se stala mezinárodně uznávaným a oceňovaným fenoménem. Mnichov byl vyhledáván mladými umělci z celého světa, mezi nimiž měla silné zastoupení česká komunita. Umělci z českých zemí v Mnichově získávali vzdělání buď na tamní Akademii umění nebo v soukromých výtvarných školách. Mnichov pro ně představoval alternativu k pařížskému školení, nebo jeho předstupeň a v rámci střední Evropy předstihl svou prestiží další místa uměleckého vzdělání jakými byly Praha, Vídeň nebo Berlín.
Po nástupu secese v 90. letech 19. století se specifický koncept Mnichovské školy transformoval do pluralitního spektra uměleckých tendencí. Pro české výtvarné umělce zůstal přitažlivý až do konce „dlouhého 19. století“ i za I. světové války.
Výstava postihuje období od roku 1870 do roku 1918, tedy dobu od slavné éry Mnichovské školy až po nástup avantgardy. Hlavní pozornost je soustředěna na malířství, které mělo v Mnichově výsadní postavení, dále na sochařství, kresbu a (užitou) grafiku. Mnichov nebyl přitažlivý pouze možnostmi uměleckého školení, ale i výsadním postavením umění, které bylo už doby krále Ludvíka I. důležitou součástí politické reprezentace Bavorska, a také mimořádným společenským statutem umělců, z nichž mnohým bavorská vl&aa cute;da udělila šlechtické tituly. Některé obrazy měly takovou odezvu, že byly nazývány senzačními na základě mimořádného ohlasu publika a díky této popularitě mohly být samostatně prezentovány na dalších místech. Recepce mnichovského umění v Čechách probíhala různými formami, od školení mladých umělců, přes jeho reflexi v dobových českých periodikách, až po vzájemnou spolupráci mezi mnichovským a pražským Kunstveirenem (Krasoumná jednota), která vedla k oboustrannému zastoupení umělců na pravidelných výročních výstavách.
Ve sledovaném období se v Mnichově vyprofilovalo několik hlavních uměleckých proudů, které na sebe strhávaly nejvíce pozornosti: mnichovská škola náboženské a historické malby Karla Theodora von Pilotyho, salónní umění spjaté s činností Kunstvereinu, krajinomalba okruhu umělecké kolonie v Dachau, Jugendstil a sdružení Mnichovské secese, a avantgardní tendence směřující k expresionismu a abstrakci skupiny Der blaue Reiter. Na výstavě jsou zastoupeni svými d&iacut e;ly mnozí z jejich členů z německé i české oblasti – např. Ludwig Dill, Franz von Defregger, Fritz von Uhde, Václav Brožík, Luděk Marold, Joža Úprka, Alfons Mucha a další jména.

23.2.2015 12:02:42 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...