zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Západočeská galerie v Plzni v roce 2015

Mnichov - zářící metropole umění

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Do začátku roku 2015 zbývá ještě dost času, nicméně již nyní představila Západočeská galerie v Plzni akce, kterými se hodlá podílet na reprezentaci Plzně jako Evropského hlavního města kultury v roce 2015. Připravila tři velkorysé výstavní projekty, atraktivní nejen pro odborníky ale i pro širší veřejnost jak z České republiky, tak ze zahraničí. Všechny tři se při svém evropském rozměru vyznačují vazbou na Plzeň a západní Čechy.
První v pořadí bude výstava MNICHOV - ZÁŘÍCÍ METROPOLE UMĚNÍ od 28. ledna do 5. dubna 2015. Název byl převzat ze známé novely Thomase Manna "Gladius dei" z roku 1902. V případě plzeňské výstavy se pod tímto titulem skrývá téma dlouholetých česko- bavorských vztahů a pozice Plzně jako důležitého tranzitního města mezi Prahou a Mnichovem poté co byla vybudována železnice.

Výstava zahrnuje období od roku 1870, kdy se Mnichov stal hlavním centrem uměleckého vzdělávání (nejen) pro Střeodevropany, předstupněm nebo alternativou k Paříži, po rok 1918, kdy se v Mnichově dařilo avantgardním proudům. Mnohé z našich známých osobností se školily v mnichovských ateliérech - např. Brožík, Marold, Mucha, Schikaneder, Úprka a další. Podíl vystavovaných děl našich i zahraničních umělců bude vyrovnán, ze zapůjček uvidí návštěvníci zástupce historické školy např. Karla Theodora von Piloty, práce členů Mnichovské secese nebo skupiny Der blaue Reiter. Organizátoři si obzvlášť považují např. leptů Paula Kleea nebo obrazů Alexeje von Jawlenského a Vasilije Kandinského.
Jako druhá přichází na řadu výstava věnovaná GOTTFRIEDU LINDAUEROVI (1839 - 1926), malíři, kterého doposud znalo jen pár zasvěcenců.
Plzeňský rodák Lindauer sice nestudoval malířství v Mnichově nýbrž ve Vídni, shodou okolností u jiného nyní "objevovaného" malíře Josefa Führicha. Určitou dobu působil Lindauer v Plzni jako portrétista a pak ve Valašských Kloboukách, kde namaloval např. cyrilo metodějský cyklus pro místní kapli. V roce 1874 se vydal na Nový Zéland, kde už zůstal po celý život. Proslavil se tam svými portréty maorských náčelníků, které maloval podle fotografií - pokud již zemřeli nebo i podle modelů, pokud měli odvahu nechat se zobrazit - podle staré víry jim totiž hrozilo ukradení duše. Lindauerovy portréty měly na živé Maory až magický účinek - brali je jako oživení svých předků a dokázali před nimi sedět i několik hodin. Dnes jsou tyto obrazy, vystavené v Auckland Art Gallery, součástí maorského kulturního dědictví a je to vůbec po prvé, kdy dostaly povolení opustit Nový Zéland. Ještě před Plzní budou vystaveny v Berlíně. Lindauerova výstava je naplánována na dobu od 6. května do 20. září 2015.

Do třetice se chystá v závěru roku 2015 výstava BAROKO V ZÁPADNÍCH ČECHÁCH zaměřená na prezentaci všech oborů výtvarné činnosti - architekturu, sochařství, malířství, nástěnnou malbu a umělecké řemeslo v období zhruba od roku 1650 do roku 1780 na území současného Plzeňského kraje s částečnými přesahy. Pozornost bude věnována nejen špičkovým dílům a jejich tvůrcům - Škrétovi, Liškovi, Brandlovi nebo Braunovi ale i objednavatelům z řad šlechty i církevních hodnostářů - rodu Lažanských z Manětína, plaským opatům a dalším. Výstava o západočeském baroku proběhne v období od 28. října 2015 do 13. března 2016. Všechny uvedené výstavy Západočeské galerie v Plzni budou jistě jedním z pádných důvodů proč se příští rok vydat do Evropského hlavního města kultury.

17.11.2014 13:11:30 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...