zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mnichov – zářící metropole umění od ledna 2015

E.K. Liška, Hagar a Izmael na poušti, 1883

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Již nyní je možné vidět její “ochutnávku” – rozměrný obraz Hagar a Izmael na poušti od Emanuela Krescence Lišky. Jedním ze zlatých hřebů výstavního programu Západočeské galerie v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 bude rozsáhlá výstava s názvem Mnichov – zářící metropole umění, která proběhne od 28. ledna do 5. dubna 2015. Expozice představí díla vzniklá v Mnichově v druhé polovině 19. století, kdy se bavorská metropole stala jedním z hlavních evropských uměleckých center. Již nyní mají návštěvníci možnost podívat se na významnou „ochutnávku“ k připravované výstavě: ve výstavní síni Masné krámy je až do konce srpna vystaven rozměrný obraz Hagar a Izmael na poušti, který namaloval Emanuel Krescenc Liška (1852–1903) v roce 1883.

Termín „zářící metropole umění“ v názvu připravované výstavy je převzat ze známé novely Thomase Manna Gladius Dei z roku 1902. Mnichov se stal v druhé polovině 19. století jedním z hlavních evropských uměleckých center, když se zejména malířství Mnichovské školy stalo mezinárodně uznávaným a oceňovaným fenoménem. Byl vyhledáván mladými umělci z celého světa, mezi nimiž měla silné zastoupení česká komunita. Umělci z českých zemí tam získávali vzdělání buď na Akademii umění, nebo v soukromých výtvarných školách. Mnichov pro ně představoval alternativu k pařížskému školení, nebo jeho předstupeň, v rámci střední Evropy však předstihl další místa uměleckého vzdělání, jakými byly Praha, Vídeň, Berlín a jiné. Po nástupu secese v 90. letech 19. století se specifický koncept Mnichovské školy transformoval do pluralitního spektra uměleckých tendencí, pro české výtvarné umělce byl však Mnichov až do konce „dlouhého 19. století“ za I. světové války nadále mimořádně přitažlivý. Projekt obsáhne dobu od roku 1870 do roku 1918, tedy dobu od slavné éry Mnichovské školy až po nástup avantgardy.
Malba Hagar a Izmael na poušti pochází z malířova raného období stráveného v Mnichově, kde se podobně jako řada dalších příslušníků jeho generace školil na tamní akademii a u velmi uznávaného umělce své doby Gabriela von Maxe. Liška strávil v bavorské metropoli řadu let a jeho obraz se starozákonním námětem Hagar a Izmael na poušti sklidil mimořádný úspěch na Mezinárodní umělecké výstavě v Mnichově konané v roce 1883.
Na výstavu Mnichov – zářící metropole umění budou zapůjčena díla z německých a českých sbírek, nicméně právě Hagar a Izmael na poušti se nachází ve sbírkách Západočeské galerie v Plzni, a to již od samého založení této instituce v roce 1954. S rozměry 260 x 173 cm se jedná o jeden z nejrozměrnějších obrazů uchovávaných ve sbírkách ZČG.
Plátno je vystaveno v Masných krámech až do konce srpna v rámci dlouhodobého cyklu „Jedno dílo / jeden svět“, ve kterém Západočeská galerie představuje veřejnosti významná díla ze svých sbírek. Každý měsíc je z bohatého sbírkového fondu čítajícího 10 000 položek vybrán jeden obraz či socha a prezentován ve výstavní síni nad rámec právě probíhající výstavy. Obraz Hagar a Izmael na poušti byl zvolen jako zásadní ukázka práce mnichovské školy a jako upoutávka na výstavu, která v týchž prostorách bude zahájena již za několik měsíců.

29.9.2014 20:09:35 Redakce | rubrika - Zprávy