zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nová výstava s názvem Onen svět

Dětská rakev, jižní Čechy, okolí Písku a Vodňan

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní muzeum zahajuje v Národopisném muzeu - Musaionu další výstavu z výstavního cyklu Smrt. Nová výstava s názvem ONEN SVĚT je zaměřena na fenomén smrti a jeho místo v lidové kultuře a tradici v 19. a na počátku 20. století. Seznamuje nejen se způsobem, jakým se naši předkové na venkově vyrovnávali se smrtí člena rodiny nebo komunity, ale také s bohatými tradicemi a zvyky, které byly před, během i po loučení se s nebožtíkem udržovány. Vystaveny jsou masky z masopustních průvodů jako podoby personifikované smrti i četné ukázky pověrečných prostředků z oblasti lidové magie, kterými se lidé bránili proti nemoci a skonu.

Téma umírání, smrt člověka a jeho ukládání do hrobu k poslednímu odpočinku má své pevné místo v lidové kultuře a váže se k němu řada zvyků a tradic, které mají svůj neměnný řád. Výstava Onen svět v Národopisném muzeu – Musaionu přibližuje právě toto pro naše předky posvátné téma smrti a pohřbu. Součástí výstavy jsou předměty používané při loučení se zemřelým - například rakev, kříž na rakev, pohřební a smuteční textilie, i předměty poukazující na víru pozůstalých, které často symbolizují spojení křesťanské tradice s pohanskými zvyky (svíčka, růženec, modlitební knížka, svaté obrázky, ale také výbava rakve – věci na nebožtíkovu poslední cestu).

Výstava Onen svět seznamuje s představami a personifikacemi smrti v lidových zvycích, kde nejdůležitější roli hrály masky smrti při masopustních průvodech a smrtka jako symbol zimy vynášená ze vsi na smrtelnou neděli před Velikonocemi. Při tomto zvyku zpívaly dívky popěvek „Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi“. Výstava se také zaměřuje na lidovou magii a předměty s ní spjaté, které měly chránit před nemocí, smrtí a měly se stát i prostředkem díků za záchranu života. Motiv smrti je v lidovém umění zobrazován velmi často, většinou se jedná o témata spojená s vírou v Boha, Krista a všechny svaté. Toto spojení smrti a lidového umění je na výstavě dokumentováno podmalbami na skle, které tvořily běžnou výzdobu domácnosti – tzv. svatého koutku. Výstava rovněž připomíná obraz smrti ve folkloru (písních a pohádkách), který často inspiroval i významné umělce, např. balada Svatební košile ze sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena zpracovává po svém lidové baladické podání známé pod názvem Ženich umrlec. K vidění jsou také bohatě zdobené barokní dveře s vyobrazením kostlivce, které tvořily součást mobiliáře bývalé lékárny z kláštera kapucínů na Hradčanech. Sloužily jako průchod repositorii a oddělovaly prostor lékárenské oficíny od jejího zázemí, kam měl přístup pouze lékárník. Kostlivec s kloboukem na hlavě a holí (násadou kosy) se zavěšeným košem s léčivými bylinami přes rameno zde vystupuje jako zahradník Dobré smrti. Vyobrazení personifikované Smrti zde přirozeně budilo strach i respekt zároveň.

Výstava je k vidění do 12. července 2015. Národopisné muzeum – Musaion je otevřeno denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin, vstupné do objektu je 70 Kč/plné, 40 Kč/snížené, 110 Kč/rodinné.

11.8.2014 14:08:02 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 41 (2020) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Rembrandt: Portrét člověka

Rembrandt van Rijn – autoportrét a Saskie (1636)

Národní galerie Praha ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem připravuje reprezentativní vý ...celý článek



Časopis 41 - sekce