zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marie Štindlová: Mezi místy /První kapitola/

Marie Štindlová - Mezi místy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve výstavním prostoru NoD Mini bude ve středu 23. dubna zahájena výstava projektu studentky Fa VUT Marie Štindlové. K vytvoření této výpovědi, reflexivního díla o pozorování inspiroval autorku její studijní pobyt v Japonsku.
Výraz "cestování" je v díle Štindlové metaforicky posunutý do toho nejjednoduššího významu. Jde pouze o zlomkovitý, velmi abstraktní pojem a východisko pro další jednání. V tvorbě Štindlové hraje nejdůležitější roli intuice a sledování této pocitové linie. Individuální lidské pocity jako součást zážitku jsou přítomné při každé situaci a obvykle vyjadřují něco, co člověk neumí sám přesně pojmenovat a vyhodnotit a co je vnímané smyslově i mimosmyslově.

Dá se říci, že toho se snaží docílit i výstava Mezi místy. Cíleně instalované objekty doprovázené textem a videem navozují atmosféru, za jejíž pomoci postupně odkrýváme a nahlížíme celek. Autorka nechce diváka vést, pouze mu nastavuje drobné záblesky možností vidění, které jsou pak individuálně dotvářené.
Procházení neznámého místa, stejně jako galerie, můžeme charakterizovat jako pohyb doprovázený úvahami o minulosti. Propojení s pocitem nostalgie a vzpomínkami je skrze současnost reflektované v sen o budoucím. Tento podnět nám může připomínat sádrový válec, který svým otáčením vyjadřuje cykličnost života a zároveň může být motivem k úvaze o prostoru zcela jinde, mimo bezprostředně zakoušenou realitu, obratem k dotknutí se neznámého. Metafora cestování pomyslně odděluje dva možné světy vnímání - jeden přesně fyzicky definovaný a druhý intuitivní, abstrahovaný, protkaný lyričností a subjektivitou.

Marie Štindlová (*1990) studuje ateliér malířství Vasila Artamonova na Fa VUT v Brně. Pracuje především s prostorem, kresbou, textem a videem. Volí si jednoduchá a čistá řešení ve vyjádření myšlenek i ve formálním provedení. Důležité jsou nepatrné pohyby a neznatelná gesta, pohyb diváka, mystifikace ve smyslu znejasnění, tajemna. Její tvorba a uvažování má mnohé společné s poezií.
Galerie NoD Mini je dalším z projektů Experimentálního prostoru NoD. Galerie zahájila svou činnost v srpnu roku 2012 a slouží jako rezidenční prostor pro začínající kurátory. Dosud zde působili student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Ondřej Čech a absolventka Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem Veronika Zajačiková. Rozmanitý prostor galerie vyzývá i vzhledem ke svému umístění k realizaci instalací či site specific projektů. Výstavní prostor slouží především pro prezentaci díla studentů pražských i mimopražských vysokých uměleckých škol.

21.4.2014 22:04:53 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...